bugün

(bkz: erivan da ermeni kızını hoplatmak).
serbest çağrışım: (bkz: berivan)
Aslen buralıyız.
(bkz: berivan)
Küçük van anlamına gelir.
Memleketim.
Bir gün yeniden "revan" olacak şehir.
Ancak bu öyle kolay olmayacak.

Sonuçta Yüzyıllık bir hesap var.
Ermenilerce sivil halka karşı işlenmiş olan; Doğu Anadolu ve Kilikya, Hocalı katliamları var. Gence'ye sivil halka atılmış füzeler var.

Türk katliam yapmaz elbet ancak,
Erivan'dan geriye taş üstünde taş kalmayacağını düşündüğüm kent.

Sil baştan revan hanlığı,
Karabağ ve revan Avşarları.
Annem buralı.
yakınında sovyetlerden kalma ve eski teknolojik donanıma sahip bir nükleer santral barındıran şehir.
Ermenistan'ın başkenti.

Boylam 44° 23' D
Enlem 40° 09' K
Rakım sev. 850 m

Güneş doğuş 06:13 = 05:13 EET

Güneş batış 20:00 = 19:00 EET
Ay doğuş 10:36 = 09:36 EET
Ay batış 22:41 = 21:41 EET
guzel bir ermenistan sehri ve ayni zamanda baskent. bu sehirde ilgimi ceken ilk unsur sovyet donemi mimarisiydi. neden bilmiyorum ama sevdim ben bu sehri. ama tabi soguk havalari sevmeyen biriyseniz mayis-eylul periyodu haricinde ugramamakta yarar var.
Ağrı dağı manzarası olan ve ermeni puştları için hayal ettiklerinin tersine ilelebet sadece manzara olarak kalacak manzaraya sahip şehir. Ermeni çöplüğünün başkentidir. Şehrin Osmanlı dönemindeki ismi revan olup 4. Murat anlaşma sonrası şehri iran’a bıraktıktan sonra ismi zamanla Erivan’a evrilmiştir.
ATLSGLBDEN SONRA, PEGASUSUNDA TARiFELi SEFERLERE BAŞLADIĞI ŞEHiR. AMBARGO ? YAKINDA KALKIYORMU ACEP?
üstün hay milletinin binlerce yıldır inşa ettiği yapılar arasında, buram buram tarih kokan sokaklarda dolaşırken, bir ağacın altına oturup dinlenildiğinde akhtamar marka sigara yakmanın keyfini verebilen tek şehirdir.
Halk otobüsünde meydana gelen patlamada 2 kişinin öldüğü kent.

http://www.milliyet.com.t...detay/2233973/default.htm
ermenice'de "doğu van" anlamında da kullanıldığı söylenen kelimedir.

van, ermeniler için stratejik bir öneme sahiptir ve ermenilerin tarihsel emellerinden birisi de van'ı başkent yapmaktır. bu doğrultuda düşünüldüğünde böyle bir tanımlama mantıklı gelmektedir.

ancak bu bilgiyi henüz teyit ettiremedim ve kaynaklarda da rastlamadığımı belirtmek isterim.
(bkz: b-erivan-im)

Bak ayrılan harfleri topla, ne çıktı?

(bkz: bim)

Kesinlikle bu bir işaret.
25 EIM ITIBARIYLE ATLASJETIN DIREK SEFERLERE BASLAYACAGI SEHIR!
ilginç bir şekilde beni bu şehire çeken bir şey var.

yakın zamanda ziyaret etmeyi düşünen sözlük yazarları varsa, mesaj kutuma çökseler tadından yenmez.
Ermenilerin;
1829 yılında %36'sını,
1873 yılında %49,9'unu,
1897 yılında %43,2'sini oluşturduğu şehirdir Erivan..

Madem soykırım yaptık, devlet başkentinin nüfusunu bile 1915'lere kadar çoğunlukla Müslümanlar-Türkler oluşturmakta?

Hani nerede çoğunluğu Ermeni olan Osmanlı şehirleri?
Anadolu'dan Ermenilerin olmayan izleri değil, türklerin Erivan'daki izleri silinmiştir..
aslı revandır. bir türk şehridir.

bu arada yapılan soykırımlar sonucu sadece 100 yıl önce nüfusunun %60'ı Türk olan bu şehirde bugün türk yoktur tabi tüm ermenistan'da olduğu gibi. hatta ermenistan'da müslümanda yoktur. allah allah nereye gitti bu kadar insan?
Ermenilerin taş işçiliğinde aştığını kanıtlayan taştan binaların olduğu "Kahverengi şehir". Tüm binalar taştan ve gayet şık. Harika bir şehir düzenlemesi var. Manzarası da harika.

Aynı zamanda; antep, Malatya, Arapgir gibi bize kin dolu sinir bozucu mahalle adları olan başkent. Topraklarımıza göz dikmişler. Siz hala uyuyun.

fakir ve ermenilerle dolu olmasaydı yaşamak isteyeceğim şehir olurdu.

Not: burda ermenilere karşı bir ırkçılık yapmıyorum. Ama türkseniz Türklerden nefret edilen bir şehirde yaşayamazsınız. Bu kadar basit.
gidip görmeyi fazlasıyla istediğim ermenistan başkenti.
görsel
19. yüzyıl ve öncesinde bakü'den daha türkî olan şehirdir. o dönem bakü'de türkler hem ermenilerden hem ruslardan daha azken, revan'da çoğunluktular.