bugün

acayip, değişik, farklı ve ilginç gibi eş anlamlar taşıyan sözcük.
(bkz: enterhasan)
yılmaz erdoğannın vizontelesindeki köylü cocuklardan birinin "entrassaaaan" seklinde söylediği kelimedir.
(bkz: entelhasan)
enterezan ****
ing=interesting olan bizdede ilginc görülmemis degisik manasına gelen söz.
(bkz: ilginç)
dilimize fransızca, almanca ya da ingilizce'den geçmiş bir kelime. bu dillere hangi dilden geçmiş araştırmaya değer...
garip bişe demektir. kibarca.
"dediğime inanmadım ve inanmadığımı belli edeyim baree" diye de kullanılır.
ilginç demektir. * *
"baree" hiç denmemelidir zira tiki modudur.
bilumum türk insanıdır.*
(bkz: türk insanı)
Yılmaz özdil'in 15 temmuz 2008 tarihli köşe yazısının başlığıdır. ''enteresan'' kelimesinin anlamı konusunda değişik bir yaklaşımı haiz bu yazı şöyle devam eder:

''Kız pişman oldu, galiba sevgilisine geri dönüyor'' da diyebilirsin, ''kız affetmiyor, galiba sevgilisinden ebediyen ayrılıyor'' da diyebilirsin... Öyle muallakta kalır ki, her seyirci başka sonuç çıkarır.

*

Başsavcı'nın iddianame açıklaması, işte bu tür entel ''Fransız filmleri'' gibiydi...

Sonunu seyirciye bıraktı!

*

Doluştuk salona...

Işıklar söndü.

Güzel güzel seyrediyorduk.

Tam düğüm çözülecek...

Şak diye bitti!

*

''5 dakka aradır, bitmemiştir herhalde'' diye sağa sola bakınıyorduk ki, kapılar açıldı, salonu boşaltıyorlar, iyi mi...

Popcorn elimizde, kalakaldık.

*

Şimdi çıkıp ''anlamadım ki birader, n'oldu sonunda yani'' desen, ''sen sanattan ne anlarsın'' diyecekler... ''Anladım'' desen, ''bana da anlatsana'' diyene, ne cevap vereceksin? En güzeli, akil adam ayaklarıyla düşünceli bir ifade takınıp, ''enteresan'' demek.

*

Çünkü, gördüğümüz kadarıyla, darbe günlüğüne dayanan darbe girişimi var, darbe günlüğü henüz iddianamede yok. 13 ayda hazırlanmış iddianame var, henüz içinde paşalar yok. ''Bunlar nükleer silah yapacaktı'' deniyor; en önemli delil, el bombaları, imha edilmiş...

Kasa, zaten öldü.

*

Enteresan.

NOT:

Yazıya noktayı koyduk... ''Başrolde'' denilen Sinan Aygün serbest bırakıldı.

Enteresan ötesi oldu.
ilginç kişilik. insanlar bir adım sonra ne yapacağını kestiremez, bir anı diğerini tutmaz. Korkutur bazen eğlendirir.
ömer üründül'ün yorumlayamadığı dünya kupası maçlarında en çok kullandığı kelime.***
sınıf arkadaşım sürekli gözleri aralık uyuyormuş, bu yüzden okulda geyik konusu oluyordu. bir gün diğer insanlar gibi gözleri kapalı uyuyamamaktan yakınıyordu yine ve ben ortam soğutan bir espri yapmak adına 'uykuya dalmayı gözün kapalı bekle'' dedim, ''aa tamam deneyeyim'' dedikten sonra ağzımdan çıkmayı başarabilen tek kelime.
terelerin en hasını üreten bir ìşletme adı olabilir.
enteresan tah.san.tic.ltd.şti.
Başkalaşmış olan. *
(bkz: nickim sagolsun)
ilginç, tuhaf anlamına gelen fransızca kökenli kelime. açık ve net.
kirmizi pelerinli sipermen'i akıllara getiren kelimedir.
Görünce uyuz olduğum, yazarların genellikle cümlenin sonuna koyduğu koyunca da bende ağzının ortasına koyasım geldiği, yeri geldi mi cümle ,yeri geldi mi sıfat, yeri geldi mi zarf olan kelime.

(bkz: enteresant)
(bkz: alamancı)
Hocaların soru sorduğunda aklındaki cevabı alamadığında küçümseyici bir tonla sarfettiği kelime.
çok enteresan bir kelimedir.
bu aralar yorum yapmayıp gözlemlediğim durumlara verdiğim kısa tepki.