1. 1.
    özürlü, kusuru, eksikliği olan, bedensel, zihinsel ya da ruhsal sorunları bulunan.
    -1 ... asiti kaçmış kola
  2. 2.
    türkiye verileri;
    engelli kişi sayısı: 8.431.937
    nüfusla oranı: %12.29
    en çok bulunduğu bölge: marmara bölgesi (%13.13)
    2 ... asiti kaçmış kola
  3. 3.
    ülkemizdeki sayısı 9 milyonu bulan bedensel ya da zihinsel kusurlu kişiler.hitler zamanında gaz odalarında öldürüldüler ülkemizdede odalara hapis ediliyorlar.yasalarımıza göre, her işyerinde işçilerin yüzde 3'ü oranında engelli işçi çalıştırmak zorunludur. Ama onyıllardır uygulanmaz bu. Patronlar için engelli çalıştırmak zaten bir "zul"dür, bu yüzden çalıştırmazlar; çalışma müfettişleri ve iktidarlar da gözyumar buna. Ve bu böyle sürer gider.
    3 ... siyahbeyazkizil
  4. 4.
    elde olmayan sebeplerle hayatta zorluklarla karşılaşmaktır. eğer türkiye'de engelli iseniz işin dah da zordur. ulasımda sorunlar yaşarsınız, iş bulmakta engelsizler bile sorun yaşarken siz hayli hayli sorun yaşarsınız. eğer engeliniz çok açık seçik görünüyorsa insanların size acıyarak bakan bakışlarıyla karşılaşırsınız.
    1 ... istanbul icin efkar vakti
  5. 5.
    "özürlü" kelimesinin yerine kullanılan bir terim "engelli" örn; yürüme engelli,görme engelli, zihinsel engelli.. vs
    1 ... tatlilimon
  6. 6.
    engelli kişilerin engellerinden dolayı çektikleri sıkıntıdan ziyade kendilerine acıyarak bakılmasından daha fazla rahatsızlık duyduklarına eminim. yardımcı olmak isteyen kişi ilk once acıma hissini bir kenara bırakmalıdır. hic kimse, ozellikle engelli sahislar kendilerine acıyarak bakan kisinin yardımını kabul etmez. onlarda bir bireydir. ve engelleri ne olurssa olsun mutlaka topluma faydalı bir birey olabilirler. bu hak ellerinden alınmamalıdır. yasam alanları zaten cok dar ve verimsiz olan bu magdur insanlari hayattan sogutmamalıyız. unutmamalıyızki bu dunyada kimsenin senedi ve garanti belgesi yoktur. acımak yerine kendinizi o kişinin yerine koymak yeterlidir ki zaten olayın farkına o zaman varılmaktadir...
    2 ... darkerway
  7. 7.
    doğuştan veya sonradan meydana gelen hastalıklar, sakatlıklar (vücudun görsel/işlevsel/zihinsel/ruhsal farklılıkları) öne sürülerek, toplumsal/yönetsel tutum ve tercihler sonucu yaşamın birçok alanında kısıtlanan, engellerle karşılaşan kişi.

http://www.engelliler.biz/index.html

ayrıca;

(bkz: doruk gazetesi)
    2 ... ditty
  8. 8.
    Dün akşam makina programına çıkmış serkan, selim ve kerim adındaki 3 mükennel şahsiyete utanmadan yakıştırdığımız sıfattır.

Dün akşam makinayı izlerken binlerce kez gözlerimin dolmasına neden oldu bu üç adam. Gerçekten üçüde belkide bu ülkede en fazla adam sıfatını hakeden insanlar. Biz onlara özürlü diyoruz ancak onların yaptıkları ve yapmayı hayal ettikleri şeyleri yapamayacak yada yapmaya cesaret edemeyecek kadar özürlü olanlar bizleriz. Onlara özürlü diyerek yine onlara engel olan önlerine koyduğumuz engellleri kaldırmayan en büyük engelliler bizleriz. ikisi kör bir taneside fiziksel özürlü bu mükemmel insanlar bize dün hem ahlak hem insanlık hemde cesaret dersi verdiler. Bu kişilerden serkan bey fiziksel özürlü (ki özürlü demek çok ağırıma gidiyor çünkü bir şeyin özür olabilmesi için bir şeye engel teşkil etmesi lazım ancak bu adam hepimizden daha çok şey yapmış.)bir gazetede yazar ayrıca konuşma zorluğu çekmesine rağmen ayakta varyete gösterisi yapıyor ve geçen sene yılın adamı ödülünü almış. Selim ve kerim kardeşler ise görmüyorlar ancak istanbul hukuk fakültesini birincilik ve ikincilikle bitirmişler ve sesli kütüphane kurmuşlar sırf kendileri gibi olan arkadaşları kitap okuyabilsinler diye ayrıca şan dersleri almış şarkı söylüyorlar görme özürlü arkadaşlarına bilgisayar dersler veriyorlar ve eğitim cdleri hazırlıyo yurt dışına gönderiyorlar. Yurt dışından getirttikleri eğitim cdleri ile ingilizce öğreniyorlar ve daha aklımda kalmayan bir sürü şey.

Bu adamları dün ekran başında gözlerim yaşlar içinde dakikalarca izledim ve alkışladım. Acıdığımdan dolmadı gözlerim sadece gurur duydum böyle insanların varolmasından ve utandım bir okadarda. Çünkü biz onların önüne engel çıkarıyoruz herzaman.

Şimdi birileri bana yeniden tanımlasın engelli ne demek engel ne demek?
    4 ... frost
  9. 9.
    evet aslında onlar engelli,niye mi?çünkü önlerine konuşlanmış en büyük engel bizleriz.bakın şu anda ben bile siz biz diye ayırıyorum ki cidden bunu fark etmekle utanç duydum.hayır onlar diye birşey yok.biz diye bir şey var ancak.birbirine sıkıca kenetlenmiş,en gerçek duygularla birbirini seven ve saygı duyan bir toplum.en azından olmalı.sizi bilemem ama benden kat be kat daha akıllı daha duyarlı ve saygılı insanlar.baş tacı etmemiz gereken yerde acıyarak bakmakla yetindiğimiz için kendimden utanıyorum.iyi demiş kim dediyse asıl özür düşüncelerde olandır.
    3 ... kuresel ashirma
  10. 10.
    kardeşim, canım.
    1 ... faun