bugün

Yeni sıralama şöyleymiş :

1 - Ankara
2 - Eskişehir
3 - Isparta
4 - Trabzon
5 - istanbul
6 - Artvin
7 - Bolu
8 - Antalya
9 - izmir
10 - Rize
11 - Kırıkkale
12 - Edirne
13 - Adana
14 - Sinop
15 - Burdur
16 - Sivas
17 - Samsun
18 - Karaman
19 - Nevsehir
20 - Mugla
21 - Kırklareli
22 - Karabuk
23 - Usak
24 - Kayseri
25 - Canakkale
26 - Kocaeli
27 - Erzurum
28 - Malatya
29 - Giresun
30 - Kutahya
31 - Bayburt
32 - Zonguldak
33 - Cankiri
34 - Mersin
35 - Konya
36 - Aydin
37 - Kastamonu
38 - Bursa
39 - Balikesir
40 - Elazig
41 - Gumushane
42 - Yalova
43 - Duzce
44 - Tekirdag
45 - Bartin
46 - Manisa
47 - Tokat
48 - Nigde
49 - Tunceli
50 - Kirsehir
51 - Corum
52 - Denizli
53 - Bilecik
54 - Amasya
55 - Erzincan
56 - Sakarya
57 - Ordu
58 - Afyon
59 - Gaziantep
60 - Kilis
61 - Hatay
62 - Adiyaman
63 - Ardahan
64 - Osmaniye
65 - Aksaray
66 - Yozgat
67 - Kahramanmaraş
68 - Diyarbakir
69 - Kars
70 - Mus
71 - Sirnak
72 - Batman
73 - Hakkari
74 - Bingol
75 - Iğdır
76 - Van
77 - Sanliurfa
78 - Siirt
79 - Mardin
80 - Bitlis
81 - Ağrı

tam 11 aydır Ağrı'da görev yapan birisi olarak 81. olmayı haketmediğini düşünüyorum, bence 150. felan olmalı (temsili bir boşluk bırakılmalı) hatta listeye alınmamalıydı...*
ankara, memleketim diye söylemiyorum, yaşarken farkedilmez ama ayrı kaldın mı anlarsın ne kaybettiğini... kalabalıkların içinde kaybolmak gibisi yoktur..

yılmaz erdoğan'ın ankara şiirinde söylediği gibi;

yaşadıkça yaşanılası gelen o tuhaf bozkır memleket...
izmir, eskişehir. bu kadar.
(bkz: tabii ki ankara)
(bkz: ya nolacağğdı)
güvenilirliği düşün olan araştırmadır. nerden mi analadım kırıkkale nin 11. sırada olup bartın ın 40. sırada olmasından.
herkesin kendi şehridir.* mesela servet verseler ne istanbul'A giderim ne de izmir'e.
4. sırasında yaşıyor 7. sırasında üniversite okuyor olmak güzel bi şey. (bkz: antalya) (bkz: ısparta)
ankara 'nın ilk sırada ve istanbul'un 3. sırada olmasına bakılırsa o baz alınan 34 kriterin 34 ünün de neye göre kime göre baz alındığı merakını uyandıran hadisedir.
izmir'den sevgiler yolluyoruz kendilerine.
(bkz: OF)
gördüğüm 70 civarı şehirden yaptığım analiz: ankara ve konya.
eğer öğrenci ise kişi ;

(bkz: eskişehir)

çalışan ve iyi geliri olanlar için ;
(bkz: bursa)
(bkz: izmir)

daha az geliri olan ;

(bkz: ankara)
(bkz: adana)
(bkz: kayseri)
1 Vienna Austria 108.6
2 Zürich Switzerland 108
3 Geneva Switzerland 107.9
4 Vancouver Canada 107.4
5 Auckland New Zealand 107.4
6 Düsseldorf Germany 107.2
7 Munich Germany 107
8 Frankfurt Germany 106.8
9 Bern Switzerland 106.5
10 Sydney Australia 106.3

wikipedia'ya gore yukardaki illerdir. zira sidney'de yasayan biri olarak, buranin refah seviyesi boyleyse, listenin basindaki viyana kim bilir nasildir. ama eminim hicbiri istanbul'un verdigi hazzi vermez. bize eksin olacak baba, ucucan kacican. kapkac olucak pesinden kosucan, sahilde oturup kokarec yapican, bogaza karsi nargile tutturucen, adamlar bilmiyor ki bunu.
(bkz: kocaeli)
illerin kütürel zenginliklerinden çok ekonomik durumları kriter alınmış araştırma.
efendim bu çalışmayı bir tarafa alıp, kişisel fikirleri tartışacak olursak; trakya ve takip eden ege, akdeniz sahil/sahile yakın şehirlerdir.

neden mi, açıklayayım;
1- deniz ticareti kalkınmak için önceliğe sahiptir.
2- denize yakın yerlerde yaşayış farklı, nispeten kalitelidir.
3- deniz havası alan, balığın forforun tazesini tüketen insanlar akp ve benzeri topluluklara prim vermez. bir yerde ülkenin kurtarıcılarıdır.
bu sıralamayı yapana inat gidip ağrıda yaşamak var.
bolu nun 12. olduğu sıralamadır. okuduğum yer olduğu için midir nedir benim gönlümde bolu 1. sırada olsa da sanki biraz olmamış bu sıralama. muğla nerelerde kalmış mesela.
en yaşanılabilir illerin birincisi istanbulken yaşanılamayan ilin birincisisinin ağrı olmasıyla kafamı epey karıştıran araştırma.
listedeki diğer sıralamalar hakkında yorum yapmayacağım ama liste ağrıyı sona koyarak (askerliğini ağrı da yapmış biri olarak) bana güven verdi.
bir şehirde 6 boyunca kar olur mu kardeşim?? (bkz: kar kuremekten imanı gevremek)
bir şehirde -40 derece soğuk olur mu arkadaşım?? (bkz: kirpiklerin donup birbirine yapışması)
bir şehirde sadece bir tane cadde olur mu birader? (bkz: olur mu böyle hasan)
bir şehirde bayramda bakkal, fırın, eczane dahil bütün heryer kapalı olur mu dostum? (bkz: çarşı izninde boş boş oturmak)
hadi hepsi bir şekilde gerçekleşti, sen manyak mısın orada yaşıyorsun??
bir memurun yaşayabileceği en iyi şehirler, balıkesir ve aydın dır. kirası ucuz, her gün ayrı bi pazarı olan, ulaşım sorunu olmayan yerlerdir bu şehirler. yazın havanın sıcak olması tek handikaptır. öğrenciler için yaşanılası en iyi şehir izmir dir. insanı, konumu, aradığınız her şeyi bulmanız bu şehri ayrıcalıklı kılar. istanbul' a göre hem daha ekonomik hem daha güvenlidir. eskişehir e göre is daha sıcaktır, hem yerli halkı hemde havası bakımından. emekliler için ise muğla da eğer bir ev alınabilirse yaşamak güzel olur. sakindir, doğa harikalarına çok yakındır.
Adana
Nevşehir
Kayseri
Eskişehir
Trabzon *
(bkz: benim ilim hepinizinkini döver)
yalova da olabilirdi sanki. izmirde oturmama rağmen yalovaya ayrı bir sempatim var nedense. listeye girebilirdi.
van'ın sırf doğu ili diye son sıralara konulduğu listede bulunan iller . o listeyi hazırlayanların kaç tanesi van'a geldi çok merak etmekteyim . birçok ili görmüş ve yaşamış bir memur çocuğu olarak bu listeyi gerçek dışı buluyor ve saygılarımı arz ediyorum .
istanbul.yine dünyaya gelsem yine istanbulda yaşardım üzerinde esrarengiz 1 hava olan tek il.büyülü .