bugün

ingiltere olabilitesi de vardır.
rock müziğin ortaya çıktığı ilk coğrafya'nın ingiltere olduğunu düşünürsek ingiltere'dir.
dire straits ile beraber ada diyorum.
isveç, ingiltere, amerika.
heryerden, iran hariç.
(bkz: iskandinavya)
rock müzik diyince ingiltere metal müzik diyince iskandinav ülkeleri hiphop r&b diyincede amerika başı çeker gençler.
tabi ki türkiye.
(bkz: duman)

tamam şakaydı.
ingiltere derim.
heavy metal'i de içine katarsak açık ara ingiltere.
ingiltere.
Amerika ve ingiltere bu konuda gerçekten iyi rock grupları çıkarmaktadır. Şuan en iyi rock gruplarından biri olan Metallica gibi.
ingiltere'nin diğer ülkelere göre açık ara önce olduğu kapışmadır.bu konuda ingiltere ile sidik yarışına girmek tüy siklet böksörün, ağır sikleti tek vuruşta indirmesiyle eş değerdir.

(bkz: deep purple)
(bkz: led zeppelin)
(bkz: black sabbath)
(bkz: pink floyd)
(bkz: the beatles)
(bkz: iron maiden)
(bkz: anathema)
ingiltere.
cevabı ingiltere olan sorunsal. abd'den de çok sayıda iyi grup çıkmakla birlikte orjinal işler yapanlar genelde ingiliz grupları. sebep? müzik kültürünün daha farklı olmasından kaynaklanıyor olabilir. bilen biri de bizi aydınlatırsa tabi daha güzel olur.
şahsi kanaatim ve uzun süredir * dinleyen ve takip eden biri olaraktan, ada ve iskandinav ülkeleridir efendim.

eğer;hard rock ve klasik rack ı bi arada dinlemek isriyorsanız bu kesinllikle ada grupları için geçerlidir. istisnai vakalar haricinde. kaide herzaman onlardadır.

yada;doom, death, progressive, gotik doom diyorsanız çok uzağa gitmenize gerek yok kuzey yarım ada bölgesinde sizin için çokca mevcuttur.

ama yok hayır, zikerim bunların hepsini diyorsanız. burnumzun dibine bakmak yeterlidir. ne mi? gururla beyanda bulunuyorum. (bkz: anadolu rock)
genel olarak "rock" dendiğine göre ingiltere ve irlanda.

hard rock da denmiş... orada Amerika birleşik devletleri baya fark atar tabi.

iskandinav ülkeleri falan denmiş ama tabi o konu da "metal" dediğimiz kavrama giriyor.
metal müziği ele alırsak iskandinav ülkelerinin tokatlayacağı anket olur.
heavy metal, thrash metal => ingiltere, amerika
senfonik ve power metal => finlandiya vb. ülkeler.
Hiç şüphesiz ki açık ara ingiltere ve irlanda'dır. ABD onları takip eder.

Kanada ve Avustralya da sıkı gruplar ve şarkıcılar çıkarır.
Mezopotamya.