tutuklanmış.

http://www.sondakika.com/...leri-yayan-kisi-12355963/
Tutuklanmamıştır. Gözaltına alınmıştır.

inşaallah tutuklanır.
Gözaltına alınmıştır diyor haberde, işlemleri devam ediyor diyor hatta. Ben mi göremedim tutuklama?
sosyal medyada duyar kasanlardan farkı olmayan kişi. 3 gün sonra bu olayı bir daha konuşmayacak olanların görüntüleri çekenlere bok atması komik. siz kadına şiddet hastagiyle paylaşım yapınca kadına şiddet azalmıyor. farkındalık yaratılmıyor. insanları bu değiştirmez. eğitim değiştirir.
videoya çekmese bile yardım etmek için gerekli bilgisi olduğunu sanmıyorum. görüntüler yayılmasa, dikkat çekmese, sosyal medya üzerinden linç edilmediği sürece gerekli adaleti uygulamayan bir devletimiz var. yinede bir ceza almalı haklısınız, bir şeyleri sosyal medyada paylaşmaya o kadar çok bağımlı hâle geldik ki ölümcül darbe alan biri için bir şeyler yapmak yerine videoya çekmek...
"kadın cinayetini" öyle bir pasif hale getirdiler ki, sanki normalmiş gibi geliyordu insanların kulağına. Olan olmuş gibi.

Fakat o "anne" çığlığı gerçeği tüm çıplaklığıyla vurdu insanların yüzüne. 10 saniyeliğine de olsa o insanların hayatının en kötü anında o orada olduk. Beraber yaşadık. Toplum kaldıramadı bunu. Ülke gündemine olurdu, yazıdan. Harften daha etkiliydi çünkü o çığlık.

insanların aklını başına getirdi, insanlar uyandı.

Ve devletler uyanan insanları sevmezler.
Bazılarının üstünü kapatma işlemini sekteye uğrattığı için linç yiyen şahıs. Evet o sırada normal değil bu yaptığı ama iyi bir sonuç doğurabilir belki. Inşallah öyle olur yani. Karısını öldürme planı olan varsa o vahşeti görüp vazgeçer belki.
takdir edilecek yanı olmasa da belki, tayyip erdoğan'ın bile yapamayacağı kamuoyunu yapmış kişidir türkiye'de. üstelik yarım günde. emine bulut olayından sayesinde haberdar olduk. videoyu çektiği sıralardaysa kadıncağız ayakta ve boğazını tutuyor. sanki idare edebilirmiş gibi bir görünümü var. zaten kadın bu yüzden kaybediliyor.
Video cekmek yerine kadina yardim edebilirdi diye sosyal medyada linc edilen genc. Ulan hangi birimiz boyle bir durumda yardim edebilecek ? Cogu, korkudan altina sicacak herifler gelmis burada klavye deikanliligi yapiyor. Boyle bir durumda 112 acili aramaktan baska hic ama hicbir sey gelmez benim elimden. Bence gunah kecisi ilan edildi. Video cekmesi yanlis ama cekmemis olsaydi belki de boyle bir cinayetten hic haberimiz olmayacakti.
Amaçladığının bu olmadığını düşünüyorum ama kendisi sayesinde bu vahşet bu kadar konuşulmaktadır.

Bu adam sayesinde aile ve bilmem ne bakanlığı davaya müdahil olup katilin ağırlaştırılmış müebbet ceza alması konusunda görüş beyan etmesine sebep olmuştur.

Belki (inşallah) bu görüntülerin yarattığı infial nedeniyle kadına şiddete karşı yeni ve daha caydırıcı yasalar çıkacaktır.

Bundan sonra umuyorum ki yüzü gözü morarmış bi kadın kocasının uyguladığı şiddetten şikayetçi olduğunda barıştırmaya çalışacak sik kafalı devlet memurları peydah olmayacak, pratikte hiçbir caydırıcılığı olmayan uzaklaştırma kararlarıyla yetinilmeyecektir.

Bu görüntüler olmasaydı elbette ki merhum emine ablanın başına gelenler de sadece 2 dakikalık bir haber olarak kalacak, vicdanlarda sızlamaya bile yol açmayacaktı. Aynen yüzlerce / binlerce diğerlerinde olduğu gibi (ki çok daha vahşice katledilen onlarcasından hangi birisini biliyoruz).

bu arada emsal teşkil etmesi bakımından aklıma takılan bi konuyu da paylaşayım / sorayım.

Acaba 15 temmuz gecesi parçalanmış insan bedenlerini çekip paylaşanlar hakkında da benzer bir gözaltı ve soruşturma süreci yürütüldü mü yoksa olayın hükumet propagandasında kullanılabilip kullanılamayacağına bağlı olarak mı gözaltı kararları veriliyor.

Eyyorlamam bu kadar.
Kavgayı kaydetmek yerine tetikte olup mekandaki sandalye masa ne varsa adama fırlatabileceği yerde bir annenin üç kez boğazından bıçaklanmasına o dehşet anlarına seyirci kalmış hatta belki de keyif almıştır.

Memlekette adam kalmamış.
Oradaki diğer herkes gibi kaçabilirdi.

Olaya belki müdehale etmedi fakat kaçmadı da. Yüzümüze vurdu kadın cinayetlerini.

Kovuşturmaya gerek olmaması lazım.
Bir sağlıkçı olarak ben bile böyle bir anda ilk etapta ne yapacağımı şaşırırdım çok net söylüyorum. 19 yaşında ilk yardımdan bihaber bir genci video çekti diye suçlamak bana doğru gelmiyor. Eğer bu video olmasaydı bu olay bu kadar gündem olmayacak, haber bülteninde 2-3dk dinleyip gazetede şöyle bir okuyup geçecek; bu olayı da 5dk içinde unutacaktık. O feryatları; o yalvarışı görmesek içimize bu kadar dokunmayacaktı, çünkü artık kanıksadık. Her allah ın günü en az bir kadın kocası/eski kocası/sevgilisi/erkek kardeşi vs kısaca hayatındaki güvendiği ya da bir zamanlar güvenmiş olduğu erkekler tarafından öldürülüyor. Biz de haberlerini görüp; ölene rahmet dileyip, katiline bela okuyup geçiyoruz. Halimiz içler acısı ama sosyal medyada verdiğimiz tepki dışında başka hiçbir şey yapmıyoruz. Bu ülkede imza toplasak ne olacak, eylem yapsak kim sallayacak? Yönetimdekilerin zihniyeti aynı kaldığı sürece biz bu “namusumu temizledim” katliamlarını daha çok göreceğiz maalesef.
19 yaşındaymış, bence bu yaş sıkıntılı o kadin ayakta aşırı kanamasi var ve konusuyor. ilkyardim bilgisi olmayan herkes o şekilde yaralanmış birine mudahele etmek konusunda çekimser davranabilir.

ama telefona kaydetmek konusundaki soğukkanlılığına diyecek hiçbirşey bulamadim. benim aklıma 20 saniye sonra ambulans aramak gelir panikten. sanki savaş muhabiri pes diyorum.