bugün

Uyarı! Bu adam biraz tehlikeli, özellikle varoluşsal sancılara yatkınsa bünyeniz, usulca iter sizi, hareketsizce uçurumda yuvarlanır yuvarlanır rabbit holeda bulursunuz kendinizi. En gizli şeytanlarımla yüzleşme müziği yapan adam.
laf olsun diye değil sen başkaydın güzel insan. eşsiz şarkılarınla yaşa!
amerikali sarkici, soz yazari ve besteci. 2003'te 34 yasindayken aramizdan ayrildi, olumu de oldukca gizemli bi davaya donustu. neyse polisiye modunda degilim, yazdigi sarkilar kadar kendimi buludugum baska biri yok.

http://www.youtube.com/watch?v=hPD-a1FjUtU
bir insan böyle şarkılar yapıyorsa çok acı çekmiştir şeklinde tanımlayabileceğim ses.

https://www.youtube.com/watch?v=Dk9Ja8g7bx8
erken vedalardan. gece gece yada sabah sabah melodilerini ve hüzünlü sesini kafamdan atamadığım.
"angeles" derim. bıçağı kalbine sakladığı yerde öldürün beni.
http://www.youtube.com/watch?v=gF9MUnkIlQc
between the bars ile bulutlu bir sonbahar gününü gözyaşlarına boğabilen sanatçı.
ses tonuyla beni benden alan ve üstüne waltz2 gibi harika bir parçayı seslendiren kişi. takarsınız kulaklıkları açarsınız waltz2yi ve kendinizden geçersiniz, başka alemlere doğru sürüklenirsiniz..
banyo sonrası öylece yatarken yatağımda, şarkını dinlerken o kadar çok acıyor ki bir taraflarım.. belki senin kalbine soktuğun bıçak kadar değildir. yine de çok. ciddiyim. süzüldü yine yaşlar, karıştı ıslak saçlarıma. kalkmasaymışım hiç bu sabah dedim. samimi bir şey yatak. ondan. insanlar o kadar samimi değil. sen samimisin. değilsen de bilemem, üzülemem. sen kalkamazsın istesen de yattığın yerden. biliyorum. an gelir sıkılırsın diye diyorum; sıkılma hiç. kalkarsan üzerler yine seni. belki yakında ben de gelirim; kim bilir..
bekliyorum ki ev halkı uyusun. balkonda açayım waltz 2 yu yakayım sigaramı.
good will hunting filminin müziklerini yapmıştır. iyi yapmıştır. bu sayede keşfettim ellioth smith'i. içinin tam ortasına hitap eder insanın.
otopsi sonuçlarından intihar ettiğine dair kesin bir sonuç çıkmamıştır öncelikle. ancak bu adam between the bars yüzünden intihar etmiş gibime gelir hep. kendi ölüm fermanını yazmıştır. ben böyle bir şarkı yazsam ve ruh eşimi bulmamış olsam, harakiri de yapardım, kamikaze de olurdum.
şarkı sözleriyle, söyleyişiyle, hayatıyla; kısacası her şeyi ile hüzünlü müzisyen.. gerçekten üzülüyorum her dinlediğimde, garip bir his oluşuyor içimde. hala tanımlayamıyorum nedir bu..
"whatever" adlı şarkısı dinlenesi adam.

i've been wanting to do anything for a long time
whatever you're doing now would probably suit me fine
if you're all done like you said you'd be
what are you doing hanging out with me
between the bars şarkısıyla insanı kendinden alan,"ah keşke daha uzun olsaymış" dedirten şarkılar yazan, indie müzik yapmayı ünlenmeden önce de ünlendikten sonra da başarabilmiş şahane sanatçı.
Waltz2 şarkısında 'live me alone' diyerek yalnız bırakılmayı istemiş muhteşem hüzünlü ses.

--spoiler--
First the mic, then a half cigarette
Singing Kathy's clown
That's the man she's married to now
That's the girl that he takes around town
She appears composed
So she is, I suppose
Who can really tell?
She shows no emotion at all
Stares into space like a dead china doll

I'm never gonna know you now but I'm gonna love you anyhow

Now she's done, and they're calling someone
Such a familiar name
I'm so glad that my memory's remote
'Cos I'm doing just fine hour to hour, note to note
Here it is, the revenge to the tune
You're no good, you're no good, you're no good, you're no good
Can't you tell that it's well understood?

I'm here today, expect it to stay on, and on, and on
I'm tired, I'm tired
Looking out on the substitute scene
Still going strong
XO Mom
It's OK, it's alright, nothing's wrong
Tell Mr. Man with impossible plans
To just leave me alone
In the place where I make no mistakes
In the place where I have what it takes

--spoiler--
yazı bile gözünüz görmez elliott smith dinlerken, yazın verdiği enerji geçmez vücudunuza, sadece kafanız önde elliott smith dinlersiniz. the white lady loves you more diyip buruk bi tebessüm yollarsınız elliott smith'e,beetween the bars dinleyip koşmak istersiniz sevdiceğin yanına, bütün karmaşaları gidermek istersiniz, keşke hayattayken dinlemiş olsaydım, keşke canlı canlı dinleyebilseydim, o bir yerlerde onu sevenleri duyup mutlu olsa keşke dersiniz. ve bir çok şey diyerek, düşünerek elliott smith'i odanızın bir köşesine kurdurtursunuz, ve elliott smith o naifliğiyle kurulduğu; masa ışıklı, mumlu, loş odadan hiçbir zaman kalkmaz. şarkılar döner, zaman geçer ama elliott smith'in şarkılarına olan aşk geçmez. sözlüklere,forumlara, bloglara bakarsınız hiçbir yerde mi kötü bişi yazılmaz bir adam hakkında? gittikten sonra mutlu edebilcek bişidir belkide bu eğer devam eden bişiler varsa ilerde. mutlu uyusun, en azından gittikten sonra mutlu olsun denilebilcek insandır. özlenendir evet...
şarkı söylemese, sadece konuşsa bile ağlatabilecek kada puslu bir sese sahip adam.. bütün ilahlarım gibi, o da intihar ederek hayatına son vermiştir..
en keyifli şarkılarında bile binbir kere damıtılmış hüzün barındıran adam.
duygusal, yaratıcı, melankolik, hassas ve ölü.
waltz#2 adlı parçayı yapmış ya; daha ne olsun dedirten müzisyen, ulu insan.
needle in the hay gibi mükemmel bir parçanın sahibi ölü müzisyen. ayrıca takdire şatan beatles coverlari mevcuttur. şahsımca en güzeli because 'dır.
doğrudan iç acıtan, huzurun yanında hüzün de sağladığı sesi ile mükemmelin vuku buluşu olarak da nitelendirebileceğimiz ingiliz müzisyen. "şarkıyı hissederek çalmak yerine kötü çalmanın, öylesine çalmanın ne anlamı var ki?" mantığı ile hareket etmiş, şu günlerde anlamını yitirmeye başlayan samimiyet kavramını her hareketi ile yaşatmış, anlıyor olmamın verdiği fazladan sevgi ve bağlılık ile her açıdan sahiplendiğim hassas ruh'um, "iyi ki vardın" demek istediğim, özlediğim, daha da çok özleyeceğim, benim aynı'm.

"someone's always coming around here trailing some new kill
says i seen your picture on a hundred dollar bill
and what's a game of chance to you, to him is one of real skill
so glad to meet you
angeles"
en yakın arkadaşım,dostum,kardeşim gibi sanki..sıkıntılı,huzursuz zamanlarımda içime huzur veren yegane seslerden.he bir de vize-final haftası gecelerinin kahve ile birlikte vazgeçilmezi.