1. 1.
  Mahrem adlı kitabın yazarı.
  13 -1 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  dil devriminin keskin geçişine pek de olumlu bakmadığını açıklayan osmanlıca sözcük hastası güzel ve zarif romancı abla.

  (bkz: araf)
  19 -3 ... vernon sullivan
 3. 3.
  türkiyenin en güzel yazarı *
  17 -23 ... prenses pamuk
 4. 4.
  "karanlık ve uzaklık büyütür gözbebeğini; aydınlık ve yakınlık küçültür. yani bu kararsız çember, ışık varsa küçülür, ışık yoksa büyür. yakına bakarken de küçüldüğüne göre, yakın olan aydınlıktır, aydınlıktadır. uzağın payına karanlık düşer. zaten karanlığı kimse yakından görmek istemez.

  aşık olunca da büyür gözbebeği; demek ki aşık olunan hep uzaktadır. aradaki mesafenin verdiği acıyı azaltmak için, maşuka 'gözbebeğim' diye hitap edilir." elif şafak-mahrem.
  23 -4 ... tutunamayanlardan
 5. 5.
  klasik türk dilini çok iyi kullanabilen, günümüzde unutulmuş türk diline dair kelimeleri hikayelerinde canlandıran, betimlemeleri okuyucuya eşsiz bir tat ve huzur veren, okunası kitap yazmak konusunda maharetli yazar.
  10 -5 ... asiti kaçmış kola
 6. 6.
  Şehrin Aynaları:

  "Kimdim ben?" Katil ve kurban. Ellerimde başkalarının kanı var, başkalarının ellerinde de benim kanım. Bir cinayet işledim; belki de pek çok cinayet işledim. Nasıl olsa bütün ipuçlarını temizledi hafızam.

  Bir cinayete kurban gidiyorum. Belki de pek çok cinayete kurban gidiyorum. Nasıl olsa inanmıyorum ardımdan tutulacak mateme. Katillerimin yüzlerini seçemiyorum; isimlerindense geride harfler kalacak sadece. Binlerce kelime, onlarca hikâye var boğazımda düğümlenmiş. Susuyorum konuşmam gereken yerlerde; dilimi tutamıyorum ne zaman susmam gerekse. Anlatacak çok şeyim olsa da, emin değilim anlaşılmak istediğimden.
  11 -1 ... endless
 7. 7.
  neden romanlarınızı ingilizce yazıyorsunuz sorusuna; "ingilizce yazarken 400 senelik bir kelime duyup da hımm bunu çinli göçmenler getirmiş demeden o kelimeyi kullanmaktan zevk alıyorum" şeklinde cevap vererek dilde tasfiyecilere ayarın önde gidenini vermiş yazardır.
  10 -6 ... registerlater
 8. 8.
  http://www.elifsafak.net
  6 -1 ... ranger65
 9. 9.
  http://www.zaman.com.tr/?...rh=20060502&hn=195238
  3 -1 ... ranger65
 10. 10.
  leziz bir yazısı için:
  http://www.zaman.com.tr/?...rh=20060502&hn=195238
  3 -1 ... ranger65
 11. elif şafak Başlığındaki Önemli Entry'ler