bugün

...../..l* ...l_l
...l_l
...l_l
...l_l
...l_l
...l_l
/l...l_l
\ \_l_l_/ l
\...llll.../
/...llll...\
/....llll,.o.\
l....TT..o.l
\______/ *
keyiflidir, kullanım yerleri farklıdır fakat hiçbir zaman bir akustik ve klasik gitarın doğallığını hissetirmeyecektir.
kızlara hava atmak için çalınmaması gereken gitar. kumsala filan götüremezsiniz boşuna kasmayın. sonra "aa bundan ses çıkmıyo muuuaaa" gibi tepkilerle karşılaşırsınız. elektro'yu alın evinizde adam gibi çalın, kimseye hava atmak gibi bir gaye gütmeyin.
dipnot: heveslenmeyin 3 ayda solo da atamazsınız.
gitar hocası: eğer elektroya geçmek istiyosan önce klasik gitarla başlaman lazım.
(iç ses: senden daha fazla para kazancam mal herif al şu gitarı işte.)
öğrenci: peki hocam. ne kadar bilgilisiniz.

not: elektro gitar çalmak için önce klasik gitar alıp boşuna para ödemenize gerek yok!
"turkiye'de ilk elektrogitar kullananlardan biri erkin koray'dir" cumlesini cok duymusumdur. fakat baska kimseyle ilgili boyle bir cumle kuruldugunu duymamisimdir.
ciyuv ciyuv artistik sesler çıkarması dışında akustik gitardan gram fazlası olmayan, üzerine bir dolu eksisi olan gitar. amfiden yapıyorsun ayarı, sadece bir akorla inletiyorsun ortalığı. çok kolay bir şey yani özünde.
hiç de basit bir alet değildir. akustik gitarda yapamayacağınız çoğu tekniği elektro gitarda gerçekleştirebilirsiniz. ayriyetten akustik ile karşılaştırılması manasızdır. ikisi de gitar çalanların göz bebeğidir. *
akustik gitarla mukayeseye sokulması konusunu anlayabilirim. zira akustik gitar saf bir alettir. alırsın eline ne yapıyorsan/yapamıyorsan o. öbür tarafta elektrogitar ise, elektrik enerjisiyle frekansları, sinyallari ve daha birçok parametreyi değiştirerek pek bilmeyen bir insanın bile etkili sesler çıkarmasına yardımcı olabilir lakin, belli bir çalış seviyesinde bu maharetini belli etme hadisesi elektrogitarda akustik gitardan çok daha zordur. efektler, akustiğe nazaran sayısı çok çok daha fazla olan teknikler... bunların hepsi ve belki daha da fazlası kontrolü daha güç kılıyor zira. gelgelelim, kendi adıma da, akustik gitara ayrı bir sevgim beslemekteyim. daha yalın işte. doğal... sesi sadece ve sadece sen üretiyorsun.
müzik aleti satan mağazaların yeni ergen meraklı gençleri sikmek için kullandıkları alet. gitarın yapımında da belirli koşullar olmalı evet ama bu en fazla 2000 doları bulur, daha üstü aynı ses kalitesine sahip daha fonksiyonel gitar klansmanına girer. ama anfi'nin içerisindeki kuvvetlendirici devrenin en kötüsünün bile 50$'dan başladığını ve 10000$'a bile kuvvetlendirici bulunabileceğini hesaba katmak gerekir.

elektrogitar almayı düşünen yeni ergen gençler! gitar'ın yapımı veyahut özellikleri hakkında detaylı bilgim yok. ama anfi alırken iyi anfi almaya özen gösterin, zira gitarla beraber anfi tüm bir elektronik aksam oldukları için asıl ses kalitesi anfiden kaynaklanmaktadır, çünkü gelen 100-200 mv'luk titreşimleri 200-300 ket kuvvetlendirecek olan anfidir. 500$'lık gitar alırken yanında 100$'lık sikindirik anfilerden vermeye kalkarlarsa almayın. aynı paraya gidin 250$'lık gitar 350$'lık anfi alın daha kaliteli bir ses elde edeceksiniz.
kucağa alıp tek nota bastığında bile insani coşturabilecek alet. heleki o alet ibanez ise her kıvrımını okşarsınız.*
(bkz: john petrucci)
genelde parlak renklerinden dolayı metalden yapıldığı düşünülen ama her gitar gibi ağaçtan yapılan gitar türü. tekniği gereğince tek başına çalındığında pek bir şey ifade etmeyen, bir orkestra içinde değer kazanan bir müzik aletidir. ses kalitesi kullanılan amfiye göre inanılmaz derecede değişir.
elektro gitar alırken klavyesine çok dikkat etmek gerekiyor. alırken pek farkında olunmayabilir; ancak saatlerce çalındığında rahat olmayan bir klavye insanı gitardan soğutmaya yetebilir.
insanın sevgilisidir. bir dişidir onu çalacak olan erkekse. gerçek bir ilişki bekliyordur sizi. ilk aşamalarında onun sizi sevmesini sağlamalı onunla konuşmalısınız. kendinizi tanıtmalı hep yanında olacağınızı sezdirmelisiniz. bazen kavga etmeli ama duvarları aşıp onunla konuşmayı öğrenmelisiniz. onu mutlu etmelisiniz. ona şefkat gösterip her kıvrımını okşamalı, değer verdiğinizi her hareketinizde göstermelisiniz. sonraysa adeta onunla sevişmeli ve kendinizden geçmelisiniz. her notasında ona yeniden aşık olup her hareketinizde onun silüetini canlandırmalısınız gözünüzde. bir çift olduğunuzda artık sizi bırakmayacak bir sevgiliniz de vardır. yeri gelince sizi savunacak yeri gelince derdinize derman olacak bir dosttur artık sizin için. *
hayatın anlamı. duyguların altı tele aktarılması elektro gitarı açıklar sadece.
Kimileri Duygu ve Düşüncelerini Yazarak, Cizerek Anlatır. Ben ise duygu ve düşüncelerimi Bu Enstürman ile anlatıyorum. Hoşuma Gidiyor. * (bkz: Kadim Dostum Benim)
Başlangıçta zor ve sıkıcı gelen ancak çalmayı öğrenince elden düşürülmeyen müzik aleti.
sevgiliden çok daha önemli birşey. tek dostum
bir gün onun sayesinde adımı duyuracağıma inandığım enstrüman.
kızların çalabilenleri çok beğendiği enstrümandır. gerçekten de havalı bir alettir; ancak unutulmamalıdır ki her enstrüman iyi çalındığında beğenilir; fakat yurdumda müzikten anlamayan kitle çoğunlukta olduğundan dolayı bu enstrüman -özellikle kızlar tarafından- kötü de çalınsa beğenilir.
ben bunu çalıyorum diye ortada gezenlere şiddetle steve vai, petrucci, gilbert... gibi isimleri izlemeleri tavsiye edilmelidir. zaten birazcık gitardan anlayan, aklı başında adamlarsa sonrasında 'ben bu aleti çalmaya çalışıyorum' diye gezmeye başlarlar zaten.

evet lan kızlar gitaristlere veriyor, bana vermiyor o yüzden kıskanıyorum çalanları ühühühühh!

edit: imla
elektro gitar hakkında örnek bir video izlemek için tıklayınız: http://www.youtube.com/watch?v=Khf6o-w3Zgc
kesinlikle izleyin. hem yarıldım hem hayran kaldım elemana *
distortionın sesiyle kendinden geçilebilecek,şu sıralar popüler olan gitar türü.

edit: 50 yılı aşkın süredir popüler olduğunu ben de biliyorum. bu sıralardan kastım herkesin dilnde olmasıdır.
Tek dost,tek sevgili, zaman mekan kavramını yok edebilen bir ilaç.
sesine kurban olduğum. dinlemesi ayrı, çalması ayrı zevk olan enstrüman.
unkapanındaki bir afiş;
elektronik gitar 250 tl.**
(bkz: koş bak ne buldum)
(bkz: bu fırsat kaçmaz)
(bkz: hemen al)

(bkz: beş para etmez)
güncel Önemli Başlıklar