bugün

(bkz: efenim)
bir akrabam kendisi beni aradığı halde telefonu açınca efendimdiyor. kibirinden kendisinin beni aradığı gerçeğini bir kenara bırakıp sanki ben onu aramışım da o cevaplamış gibi yapıyor. dünyada ne biçim insanlar var hayret edersiniz.
"işitmedim, bana bir şey mi dedin?
iki orta bir sade, haydi bana müsaade" diye devam edip, ortamdan uzaklaşmalıyızdır. bu devirde yakınlaşmaya lüzum yok.
ismim söylendiğinde verdiğim tepki.
telefonu açma sözü.
telefonu açma sözü.

(bkz: alo)
ne güzel bir kelimedir "efendim".
bir "ha","hı","ne var" değildir.
kibardır, naziktir, az biraz "şaşkınım" der, az biraz "ne diyecegini merak ediyorum" der.
biraz"korktum" der gibi ürkmüş, bazen de çok cesur.
"efendim"
(bkz: efendiler kalem odasında)
gelen müşteriye hitap şekillerinden yalnızca birisi.
duyduğumda, aklıma hep tutunamayanlar' ın olric' ini getiren kelimedir.
efendim ?*
Bence olmamalı dediğim kelimelerdendir . Kimse kimsenin efendisi değildir . Telefonum çalarsa buyrun Kolin Kazım diye açmayı tercih ediyorum . Zaten 8 - 15 arası süreyle bakıyorum telefonuma sorun olmuyor .
kullanılması tarafımca beğenilmeyen kelimedir. telefonları genellikle alo yerine açmaktansa efendim diyerek açarım. hoşlanmadığım kısım bu değil. hoşlanmadığım kısım bir restaurantta sipariş verdiğinizde "yemeğiniz hemen geliyor efendim" şeklinde hitap edilmesidir. restauranttan ayrılana kadar efendim aşağı, efendim yukarı. tamam müşteri memnuniyeti, hizmet, servis bunlar önemli şeyler ama sevmiyorum bu kelimeyi. bunun yerine beyefendi denmesi beni daha çok memnun eder.

ayrıca çalıştığım yerde amirlerimden birine olur da genel müdür ile karşılaşırsam ne şekilde hitap etmeliyim diye sordum. efendim demeliymişim. tabi ya köleyiz ya ne de olsa. beyaz yakalı köle.
eski tarihlerde kölelerin sahiplerine şimdiki zamanda nezaketi temsil eden kelimedir. kölelik bitmemiştir sadece boyut değiştirmiştir. bilinç altını kötü etkileyen ve kafanda bu benim efendim mi ki şeklinde sorular oluşmasına sebebiyet veren kelimedir.
(bkz: vay efendim çok güzel oldu)
birisi size seslendiğinde verebileceğiniz en güzel cevaptır. ******

ama şunu da mutlaka yapın derim. yapmanızın saygısızlık olmayacağı kişilere tabi, "efendim" dediği zaman ona "efendinim tabi! şimdi de sana emrediyorum şunu şunu yap" gibi şeyler deyin ve onun o andaki yüz ifadesini, dumur anını falan dikkatle takip edin. anlatılmaz, yaşanır bi'şey bu. iğrenç espriymiş, değilmiş falan, sallayın ya, kimin umrunda? o yüz ifadesi görülmeye değer be anam. *

şimdi de gerizekalılar için venn şeması üzerinde anlatıyoruz:

- artıııı...
+ efendim
- efendinim tabi. bla bla bla...
+ ... (işbu üç nokta, hem yazıyla anlatılamadığı için hem de kişiye göre değiştiği için belirtisiz sıfat tamlaması anlamındadır.*)

oyuncular: eksi ve artı
yazan ve yöneten: siea***
bir kayahan şarkısı.
meyra'nın şarkısı.
"anliyamadim, tekrar eder misin?" anlaminda da kullanilan kelime.

tabii vurgu onemli burada. hafif kafayi egip soylemek de etkili olabilir.
apartman kapısı interkomunda kullanılınca daha da bir komik gelen kelime.
televizyon sunucularının, özellikle kadınların, yerli yersiz kullandıkları kelime. halt ediyormuş gibi.

-efendim reklamlar
+efendim, şimdi kim geliyooorr...ayşe fatmaaa
-buyrun efendim
+efendim ankaraya kucak dolusu öpücükler.
aytunç altındal'ın gerekli gereksiz sıkça kullandığı söz.
telefonu açınca söylenen kelime. alo demekten daha bir kibar.

ararsınız uzun zamandır konuşmadığınız eski sevdiğinizi. biliyorum eziklik biraz ama. sesini duymak istersiniz.

+ efendim? der.

efendiler senin olsuuun.
o küçücük ses ve sözcük kurtarıverir gününüzü.
hala unutamamışsınız ama belli ki..
bir izel şarkısı...

sen gitme bana kal,
yokuluğunda buralar boş kalan sokaklara benzer
her yer hep taş tuvar...

ya ümit ver de senin olayım,
ya izin ver sende kaybolayım.
savrulursam karanlığında,
bir ışık yak yönümü bulayım...

hergünümde gecemde,
yerin yanımdır benim.
sen canımsın,
sen gücüm,
sen efendim...
canım medeniyetimin süzüp süzüp sunduğu nezaket yüklü harika bir kavramdır. diyalogların vazgeçilmez başlangıçlarından biridir.
-ahmeeeet
-efendiim ........
(bkz: efendin kalem odasında)