bugün

Can yayınevinin ayracının da epey güzel olduğu kitaptır.
görsel
sistemin savunma mekanizmasını anlatan, bolca imgelem kullanılan kitap.

o bireysel özgürlük adı altında size sunulan herşeyin aslında yapay özgürlük olduğunu gösterir.

a- b- c- d- aslında boşuna konulduğunu aslında tüm yolların seni e ye götürdüğünü çok güzel bir biçimde anlatır.

eğer diğer şıkları seçersen sistem tarafından dışlanır ve yok sayılırsın.

peki özgürlük bunun neresinde ??
yüksek düzey cahilliğim sayesinde pek bir şey anlamadığım franz kafka eseri. umarım bir gün bu eserde anlatılanı iyi anlayabilecek kadar çapımız genişler.
Samsa bir gun böcek olarak uyanır...
Kitabın ana fikri ise ailenin birey üzerinde ne denli etkili olduğu ve bir insanın bir işe yaradıkça değerli olmasıdır. Samsa gibi bir gün hamamböceğine dönüşürseniz, ne arkadaşlarınız yanınızda kalır ne de sevdikleriniz.
Sorgulanmamış inanç ve Tabuların gölgesi altında DEĞiŞiM ve DÖNÜŞÜM mümkün değildir.
içine bir Yolculuk yapmalı insan...
Çünkü Derinlerde Ailenizin Atalarınızdan aldığı mirası gömdüğü bir yer var...
içinize bir yolculuk yapın...
Çünkü içinizde belkide derin bir Değersizlik duygusu var...
içinize bir Yolculuk yapın...
Çünkü Sonsuz Sevgiye yer açmanız gerek.
Ancak bundan sonra gerçek bir Değişimden ve dönüşümden söz edebiliriz...
içinizdeki tüm Karanlık odaların kapılarını Cesaretle bir-bir açtığınızda Dışarıdan bir Güce ihtiyacınız kalmayacak...dedi bir adam ve nokta.
Başucu kitabı ve aynı zamanda en anlamlı kafka kitabıdır.
kabul edelim kitap biraz ağır. fakat tabiri caizse felsefenin gözüne vurur.
verdiği düşünce bakımından güzel bir eser.
kendimizi samsa'nın yerine koyduğumuz zaman ki korkunç duruma bakar mısınız. sabah yatakta sırt üstü kalmış bir böcek olarak uyanıyoruz ulan çok kötü olur be. ölürken de sırtımıza saplanmış elmanın çürümesi ile vermiş olduğu acı var of of...
Heath ledgerin jokeri bu kitabın felsefesine paralel bir düşünce ortaya koymıştur sanki.
Kafka'nın efsane kitaplarından biridir. Bir insanın bir sabah uyandığında Bir böceğe(kara fatma)ya dönüşmesini anlatır. Kitabı okuduğum günden beri böceği öldürmemek için elimden geleni yaparım.
Bu kitap tam anlamıyla sanat eseridir. Çünkü belirli bir anafikri yoktur. Herkeste farklı duygular uyandırır. Aynı bir klasik müzik gibidir yani.
Kafka'nın okuduğum ilk kitabıydı. Ana katakter gregor samsa bir sabah uyanir ve devasa bir böceğe dönüşmüştür.Böcek olarak hayatina devam etme cabasiyla birlikte ; insanların kendinden ve normal olmayana karşı hislerini ve düşüncelerini başarıyla işlemiş. kitabın geneline yalnızlık, dışlanmışlık, hayal kırıklığı ve umutsuzluk duygusu hakim. Farklı bakış açısı merak uyandırdığı için bir solukta okuyabiliyorsunuz.Ayrıca okuduğunuzda mükemmel bir empati hissedeceksiniz. Kafka ciddi ciddi devasa bir böcek gibi hissetmiş kendini.
okumak isteyene tavsiye: diğer kitapları okuyun sonra da diğer kitapları okuyun.
Kafkanin değişim,dönüşüm olarak çevrilmiş kitabı. Dünya klasiklerinden en sevdiğim diyebilirim. Ancak kafkanin özellikle belirtmesine rağmen satış amaçlı israrla kapağına böcek resmi koyulmuş kitaptır. Kitabin anlatmak istediğinin bocek olmadigini anlamak zor meziyettir.Çok arayıp özellikle resim olmayanini bulmuştum. Tavsiye ederim.
Bodyguart'lık işinden, felsefeye dönüşümün hikayesi. Karanlıktan aydınlığa dönüşümün, görünür ve canlı hikayesi.

https://youtu.be/z5Ey7iQNV9Y
kafkanın güzel bi kitabıdır sonunda ağlayacak gibi oldum dışlanmayı öteki ve hor görülmeyi dibine kadar işlemiş bi kitaptır.
"Bir sabah uyandığınızda Gregor Samsa'dan daha şanslı olmayabilirsiniz"
Müthiş bir kitaptır.
Franz Kafka yazarımızın kendi iç dünyasını gregor samsa'da yansıttığı etkileyici bir psikoloji yapıtıdır.
Kafka'nin en beğendiğim kitabıdır kendisi. Ayrıca kitabın kapağında böcek olanları almamanızı şiddetle tavsiye ederim. Kafka'nın istegidir. Konunun böcek olmadığını anlamak için kafkayi iyi anlamak gerekir.
Başlarda 'la fontaine den masal mi okuyorum' diye beni düşündüren, sonraları kız kardeşinin Gregor a olan yaklaşımı değiştikçe dışlanmanın, ve en sonunda istenmeyen kişi olmanın derin hüznünü hissettiren kitap.

Bir karakterin hüzünlü sonuna bu kadar üzüleceğimi hem de bu karakterin bir böcek olması hic beklemediğim birseydi. Ve az önce kitabı bitirdiğimde derin bir üzüntü hissettim. Odasına gidip göz yaşlarını silen bay Samsa gibiyim. Üzdün gregor. Dün gece Rodion romanovic raskolnikov a bu aksam ise gregor samsa ya üzüldüm.

işin en acı noktası da ne biliyor musunuz ? Kız kardeşin gregor dan kurtulduktan sonra o abisine sevgili kardeşin kaybolup hayata daha umutlu bakabilmesi.
Birşeyin geri gelişi denilebilir. Poşet gibi.
şu an elimde olan fakat henüz başlayamadığım kitaptır.
var olandan başka birşeye evrilmektir.
Birşeyin geri kazanımı. Evet.