bugün

Almanya da $u an yasadigim sehir. Almanya nin zamaninda endüstri devrimiyle "king" yaptigi sanayi bölgesi "Ruhr Gebiet" in simdilerde metropole benzeme sevdasi olan 4 yildan fazla bulundugum sehri...Bir tane Universitesi, birkac tane Uygulamali Akademisi ve pekcok Enstitusu olan, 80 li yillarin sonuna dogru sanayi kabugundan siyrilip 90 larin sonuna dogru kültür ve teknoloji restorasyonu yasayan, hareketli ve sevimli sayilabilecek ikinci memleketimdir artik.
500.000 ni asan nufusu ile almanyanin büyük sehirleri arasinda ilk 10 a giren, Westfalenpark, Reinoldikirche, Westfalenhallen gibi aha burasi dortmundtur kesin dedittiren yerleri bulunan bir sehir. Türkiye'de futbol takimiyla taninan ve Gurbetcilerin bolca bulundugu eski sanayi bölgesi olan su anda ikamet ettigim ayrica almanca bilmeden yasanilabilir sehirler arasinda oldukca yüksek sirada yer alir.
Yakın bir tarihte bir daha dönmemecesine terk-i diyar eyledigim bir alaman şehri...
(bkz: borussia dortmund)
almanya'nin diger bir cok sehrine kiyasla daha sikici, kenarindan kösesinden herhangi bir irmak,nehir vb. gecmeyen, birakin gölü, neredeyse kücücük bir su birikintisinin bile olmadigi, ama buna ragmen sevdigim, trenden inip istasyonuna ayak basinca "oh be, eve geldik" dedigim, yasadigim sehir.
yagmuruyla bezdiren, futbola cok duskun olan bir halka sahip almanyanin yemyesil sehri.
kar yağmaz denilen ama yağan karın 2 gün kaldığı şehir. sabahları ve geceleri aşırı soğuk.
yakında yaşayacağım merakla beklediğim şehir.
tren istasyonundan cikilir karsida merdivenler vardir , dortmund hakkinda aklima gelen ilk sey .
merdivenlerin üzerinde insanlar oturur ve bira icer. *.
27 kasım 2010 saat 18:40 itibariyle, karın atıştırmaya başladığı şehir.

baya baya kar yağıyor lan.
2009'dan beri trabzon'un kardeş şehridir.
sıkıcı şehir. doğru düzgün gece hayatı yoktur. düsseldorf'ün veya köln'ün yanında burdur gibi ısparta gibi kalır.
almanya'nın münih hariç bütün taşaklı şehirlerini gördükten sonra tekrardan entry girmek nasip oldu.
Köln, düsseldorf, frankfurt, hamburg, hannover tecrübelerimden sonra daha da gözüme şirin gözüken şehir.
Pazartesi günleri ; Rock bar
Salı günleri ; Signal iduna park yanındaki bar
perşembe günleri ; Student clublar, ( keller ve village )
cuma ve cumartesi bütün clubları açık.
eğlenmek isteyen gençler her türlü eğlenceye ulaşabilir.
bir istanbul değil tabiki fakat, 15. entry'de biraz abartmışım.
einkauf centrum'da dolaşırken almandan çok yabancıyı daha da doğrusu arabı ve çingeneleri görmeniz tek eksi yönüdür. onlar da zaten kendi halinde.
dortmund'da yaşayan genç bireyler mesaj kutumu yeşillendirirse sevinirim.
yaşadığım şehirdir. Mükemmel diyebileceğim (bkz: signal iduna park) a sahiptir. Taraftarı da bir o kadar güzeldir. Ulaşımı rahattır. insanları egoisttir. Şirin bir çarşısı mevcuttur. merkezi tren istasyonu çok kalabalıktır. koskoca merkezi tren istasyonu'na bir adet deutsche bank koymadıkları için beni her defasında sinirlendiren şehirdir. sevilesidir kısacası sözlük.
north rhein westfallen eyaletinde bir şehirdir. ruhr bölgesinde yer alır. bu şehirden çevresindeki şehirlere (bochum, essen, duisburg) trenle gitmek en fazla yarım saati bulmaktadır. ne yazık ki çok sevecen bir atmosferi ve tarihi yoktur, hatta dortmund'du dortmund yapan benim görüşüme göre sadece bvb olmuştur. 500.000-600.000 civarı gibi bir nüfusa sahip olmasına rağmen caddelerinde trafik pek göze çarpmaz. toplu taşıma ise mükemmele yakınsamaktadır. kronen, bergmann, hansa (evsizler tarafından çok rağbet gördüğü için genellikle pena bier diye adlandırılır) biraları dortmund'un ünlü biralarıdır. endüstriyel bağlamda ise gelişmiş bir şehirdir.
Maden ocaklarıyla tanınan şehir.
plakası d harfi olan almanya şehri.