1. 1.
  eğer 90'ları kılık-kıyafet mevusu üzerinde değerlendirmek gerekirse herhalde bu yıllara damgasını vuran oduncu gömleği denen illet olmuştur.. ne sevildi zamanında be te heey.. atletin yakasında ki o skndirik etiket dahi o derece kaşındırırken sırtı o kalın, tüylü şeyi nasıl giydi insanlar o kadar sene helal olsun.. sonra kot gömlek denen bir başka illet vardı.. kot ceket ile kombine olunca dadından yenmiyodu. ve biz anladık ki kot sadece kıçta iyi duruyor.. gömleğinden olsun, şortundan olsun zerre hayır gelmiyor.. bele bağlanan kazaklara hiç girmiyorum.. sırta alınanlar ise önderliğini hıncal uluç'un yaptığı bir güruh tarafından hala seyrek de olsa yaşatılmakta.. bir de genç kızların daha çok 80'lerin sonu 90'ların başına tekabül eden siyah külotlu çorap üstüne kısa beyaz çorap giyme modası vardı ki değinmek dahi istemiyorum..
  7 ... coffeeandcigarettes
 2. 2.
  90'ların kıyafet mevzusu hakkında benim de edeceğim iki kelam var. kızların ispanyol paça pantolonlarla dolaştığı yıllardı ki hanelerden ırak cehenneme direkt. iyi ki şimdi haftanın şık ve rüküşlerini seçen televizyon yapıtları var da paçalı güvercin gibi etrafta gezinen insanların sayısı azaldı.
  bir de buna bonus olarak rengarenk taytlar giyerdik ki şimdilerde yine moda olmaya başladı sanırsam koyu renkleri. ama şimdi giyenler en azından popolarını kapıyorlar, o zaman her kız aynı zamanda bir yiğitti.

  velhasıl kelam sözümü sosyal bir mesajla noktalamak istiyorum: her yılın kendine has güzellikleri var. şimdi hepberaber söylüyoru hepimiiiiz kardeşiiiiz...
  4 ... yasak merve
 3. 3.
  pop kültürünün patlama yaptığı, her gün yeni bir şarkıcının karşımıza çıkmasına alışmaya başladığımız, 80'lerin sonu ve 2000'lerin başı arasına sıkışmış kayıp zaman...
  2 ... carant
 4. 4.
  vatkadan nefret eden insanlar hiçbir yıl 90'lardaki kadar çok olmamıştır.
  1 ... tambirleydi
 5. 5.
  a)gece geç saatte show tv (bkz: kırmızı nokta) izlerken ailene yakalanmak.
  b)murat başoğlu'nu şebnem dönmez'den kıskanmak;sabah şekerleri.
  c)akşam okuldan gelip power rangers izlemek.
  d)uzay kovbolarını kaçırmamak.
  e) (bkz: susam sokağı)f)tarkan'dan kıl oldum abi
  f) (bkz: gülşen abi)yani bizim abidin
  g) (bkz: barış manço)
  h)her akşam (bkz: şaban) filmleri
  i) (bkz: turgut özal)
  j) (bkz: mahallenin muhtarları)
  k) (bkz: yalan rüzgarı)
  l)cine 5 te maç izlemek.
  m)2000 li yılları konuşmak.
  n) (bkz: küçük ibo), (bkz: küçük onur)
  o) (bkz: street fighter), (bkz: nintendo)
  p) (bkz: sl 186), (bkz: sl 286) bilgisayarlar
  r)90 da birmilyonla yalı 99 da bisküvi almak
  s)deprem
  t)ankesor boyutunda cep telefonları
  u)5 yıllık eğitim
  v)internetle tanışmak
  y)cartel bir numara!
  z)satanizm
  5 ... zerokey
 6. 6.
  bilyeli veya bilyalı
  3 ... ozgurlerce
 7. 7.
  takım altına giyilen beyaz çoraplar(ııhh), tarak izli hakkı bulut kıvamın da erkek saç kesimleri, yoncimik, televizyon da ki kanal sayısının artışından doğan bağımlılık, vatkalı içine üç kişinin rahatlıkla girebileceği kazaklar..
  yine de anneannemin dediği gibi:
  -geçmiş günün kötüsü olmaz kızım..
  güzeldi..
  3 ... ben beni bilirdim
 8. 8.
  (bkz: halley)
  ... lucky strike
 9. 9.
  en arada en derede, ne 80'ler kadar nostaljik, maksimalist, ne 2000'ler kadar karamsar, minimalist! ama türkiye açısından en büyük toplumsal dönüşüm ve başkalaşım geçirilen 10 yıllık dönem. bunda globalizasyonun büyük etkisi yadsınamaz bir gerçektir.
  -1 ... aquaman
 10. 10.
  2000'li yıllara göre göre tartışmasız daha duygulu, daha hisli yıllardı. şarkılar anlatır zaten çoğu şeyi. 90'lardan 5 şarkı yazacağım şimdi. Bunlar benim slowlarım. 2000'lerden bunlarla sidik yarıştırabilecek 5 şarkı yazabilirseniz ben de vazgeçerim iddiamdan.

  1) tarkan- dön bebeğim (şimdi dilli düdük çalıyor kendisi. ona kızmıyorum, arz talep meselesi)
  2) umay umay - düşmedim daha (şu anda kendisi yok piyasada. ona kızmıyorum. arz talep meselesi)
  3) bora öztoprak - seni seviyorum (aynen...)
  4) kenan doğulu - kurşun adres sormaz ki (çakkıdı...ona niye kızayım?)
  5) deniz seki - kop gel günahlarından (yemişim hisli şarkıları. alıcısı da yok pek! ben en iyisi gönlümü "şenlendir"eyim)
  3 ... ayenci form