bugün

en sonunda reklam vermiştir.
sigara, tuvalet, su, yemek gibi işlerinizi hallediniz.
uzun metraj film çekseydiniz dedirten dizidir, hoş pek farkı da yok zaten. eksiklere, hatalara rağmen türk dizileri arasında efsane olabilir ama olaylar çok yoğun olmuş. elin adamı bu iki bölümlük olaylarla game of thrones un bir sezonunu bitirmezse şerefsizim arkadaş, bu ne yoğunluk böyle.
Bazı ilginçlikler dışıonda fena bir dizi değil mesela ertuğrulun anasının hayatımda böyle canlı renkler görmedim diyişi var bir an parisli 21. yy modacısı falan sandım kendisini, birde yeni otaklarına diktikleri bayrağın boyu bildiğin 1.5 metre benim bildiğim sancak bi 2.5 metre ve üzeri falan olur ne o öyle abd nin aya diktiği bayrak gibi.
--spoiler--
atalarımızın destanlarını masal mı sandın?
onlar bebek uyutmak için değil, adam uyandırmak içindir!
--spoiler--
300 sparta dan hallice kişilerin olduğu dizi. (bkz: Engin Altan Düzyatan) sırıtmıyor ama yanındakilerin kaba sakal şeklinde yoldaşlık etmeleri saçma olmuş, sonucta orta asyadan geliniyor, kanuni nin dizisindekiler doğaldı ancak burdakiler absürt olmuş.
dizinin diline takmış vaziyetteyim. dizinin dili şu şekilde olmalıydı.

kurtbey'in ağzından: kara toygar tam bi zalım (zalim değil zalım).Heer türlü götülüğü (kötülük değil) yapacadır. zekanı gösteriin gibi vakdı (vakti) gelince kimin bey olacaanı da göster.

ertuğrulun ağzından: töremiz neyi gerektiyosa onu yaptık emmi. ben gideem. siz de istraat eding.
pahalı dizi, adamlar paraya kıymış güzel bir film yapmışlar emeğe saygıdan dolayı beğenilmesi gerekir.
beğenmeyen gitsin medcezir seyretsin,
bedenler değil belki ama kafalar ergen.
güzel başlayan ve güzel devam eden dizi.
Tam Osmanlı Türkçesi mevzuları falan varken başlamış dizidir. Zamanlama manidar. Tik tak tik tak.
Muhteşem yüzyıla fark atan dizidir. Engin altan düzyatan gibi bir oyuncuya yakışırdı başrol zaten.
O Engin Altan Düzyatan esrar kullanmak ve yetiştirmek, satmaktan dava edildi. Kamu spotu aldı 1 sene. Şimdi ata binmeyi biliyor diye onu oynatıyorlar. Örnek buysa ben yokum. Biz yokuz.
Güzel dizi. Tuttum...
Yine soluksuz izlediğimiz bir bölüm oldu, mest olduk. Hele şeyh-i Ekberin olması beni ziyadesiyle mutlu etti. Helal olsun bu işi çıkartan herkese.
Yurt diye gösterilen yerde toprağı koklayıp öpmeleri gerçekten olmuş kim ne derse desin bazı vatansız pezevenklere rahatlıkla ders olabilir aslında. Toprağın kutsallığı ve değerini tarih boyunca bilemeyen vatan hainleri anlayamıyacağı durum. Devlet kurmanın toprak sahibi olupda yurt kurmanın değerini anca böyle bi millet bilir.

Öyle bilmem kaç yüz yıl tarihmiz var, şöyle milletiz demekle olmuyo. 1500yıldan fazla var olupda tarihi boyunca devlet kuramayan ayrık otları anlayamaz. Ne oldu iç savaş çıkan ülkede biz devlet kurduk demekle olmuyo bu işler.
acayip bir dizi müthiş bir efektler dizisi harika bence çok güzel taam mı.
akitlerin götlerini yırtarak savunmaya çalıştığı, güzellemeler dizdiği pespaye yapım...

emir gelir passolig'i överler, emir gelir ilaç zammına methiye dizerler, emir gelir ilkokul müsameresine 3-5 janjanlı efekt iliştirilmiş hint dizisinden beter dizilere tezahürat yaparlar...

lotodan falan para çıkarsa 3-5 tanesinin adını tuuçe, buse, damla felan diye değiştirip tepside oynatıcam parası neyse veririm artık...

diziye dönersek yazık lan bu milletin parasına...
hükümet tarafından muhteşem yüzyıl sonrası kendi kafalarına göre bir "osmanlı" anlatılması için ısmarlanmış dizi. bazı eşekler hâlâ ısrarla kuruluş'a laf ettiniz mi, kurtuluş'a laf ettiniz mi diyor. yahu eşek kardeşim o diziler yayımlanırken bu tür mecralar mı vardı? dangalak mısın? sen hem tarihe gerçeklerle örtüşen (artık kimin gerçeği o bilmiyoruz) dizi yapacağım diyorsun hem de 1700'lü yıllarda bestelenmiş ilahiyi söyletiyorsun dizi de. ha dizi yayından kalkmasın diye bir süre reyting şişirmesi olur. sonra da azalarak biter.

o muhafazakar halk 3 yıl boyunca muhteşem yüzyıl denen saçmalığı ayıla bayıla seyretti. emin olun meral okay ölmese ve hürrem'i oynayan kadın sorun yaşamasaydı hâlâ devam ederdi. halk hayatı boyunca o dört duvar arasında neler oldu merak etti ve etmesi de normal. bu sebepten zaten sana tarih kitaplarında öğretilen savaşları değil, harem'i merak ediyorlar.
2. bölümü ile de çok beğendiğim bir dizi önümüzdeki bölümü iple çekiyorum diyebilirim.
mükemmel ötesi yapım olurdu senaryo olmasaydı.

ertuğrul, osman, orhan beyleri, ilkokul tarih kitaplarında resmedilen sarıklı kavuklu ve aksakalli dedeler gibi sanıyor heralde bunu yapanlar.
şaman kötüdür, sunni islâm çok güzel mesajı içermekte. anadoluda yaygın olan alevi-bektasilik yok ortada. bi tane de laz var. şaka olsun diye koydular sanırım.

kostüm, dekor, sanat yönetmenliği harika ama.
keşke hiç birseyden kaygı duymayan birileri yapsaymis bunu.
bu kadar anlatılmasına dayanamayıp, açıp 1. bölümden izlemeye başlayacağım dizi.
osmanlı pr'ı.

diğer yandan ertuğrul gazi'nin hayatıyla ilgili dizide anlatılan hikaye de tamamen çakmadır. hem geçmişi hem de soyu ile ilgili onlarca hatalı bilgi içermektedir...
memleketimizde çöküş dönemlerinde hep "diriliş"ten, "şanlı maziden" bahsedilmesi adettir. mezarlıktan geçerken ıslık çalmak gibi...
tarih bilgisi olmayanlar neye istinaden eleştirildiğini anlamayabilir.

küçük zaman yanlışlığıymış! olm adamlar osman bey'in dedesi süleyman şah'la suriye'deki süleyman ibn-i kutulmuş'u birbirine karıştırıp çakma tarih yaratan bir akımın yoluna girip aynı hikayeyle dizi çekmiş, adam ufak tefek hatalar diyor hala.

bir de "türk" adının kullanılmasından bile rahatsız olan, "türk" kimliği yerine "türkiyeli" kimliği yamamaya çalışan mevcut iktidar, saf yurdum gençliğinin gazını bu dizilerle epey almışa benziyor. o maden suyunun şişesi türkiyeli kıçınıza girmiş, haykıradurun...
apoya karı gönderen pezevenkleri destekleyip, türkçüleri "türk düşmanı" diye etiketlemeye çalışan zavallı ensest mahsüllerinin bayıldığı dizi...

hayatında lise tarih kitabından başka osmanlıya dair bir şey okumamış malak 8. sınıf dizi üzerinden milliyetçilik taslayabiliyor...

21. yüzyıla hoşgeldiniz... "yeni" türkiye budur...