din alıp din satan kişi.
(bkz: simitçi)
din istismarcısı veya din tüccarı denilebilir. Bugün bir çok siyasetçinin sıfatıdır. Halkın dini duygularını sömürüp siyaset yaparlar.
din kültürü ve ahlak bilgisi dersi hocasının öğrenci ağzıyla söylenişi.

-ders kimin?
-dincinin dersi

(kapıda öğrenciler hocalarını beklerken hoca görünür)
-dinciii geliyoooo !!! (sanki şeriat gelmiş gibi bağırışmalar)
genelde islamiyeti savunanlar için söylenen tabir.boynunda koccaman haç işaretli kolyeler takan yabancı şarkıcıları ağzımız açık izleriz o ayrı..
dinsiz in zıddı.
kendi halinde ideolojik cıkarmalari bastirmak icin kullanilan*, ne oldugu tam olarak bilinmeyen kavram olmakla beraber genelde erkek ve biyikli olan 'din kültürü ve ahlak bilgisi' ogretmenlerinin adlandirildigi olgudur..
dinci diye bir grup da varmış dedirten başlıktır. dini görevlerini yerine getirenlere biz insanlar mümin diyoruz. her kutsal dinin müminleri vardır. kuran ve hz. muhammed gelene kadar iseviler hristiyan müminlerdi. ondan önce de yahudi müninler vardır. fakat her gelen kitap bir öncekisinin devamı ve tamamlayıcısı olduğu için yeni gelen kitapla birlikte bir önceki dinin kuralları değişir. değişip yeni dininin vazifelerini yerine getirenler de mümindir. bu tanımlarda dinci diye birşeye rastlamadım. nedeni dine inanışı dini vazifelerini yerine getiren insanlara nasıl pislik gözüyle bakılırın cevabı da onlara dinci demektir. ama hiçbir mümin bu insanlara "şerefsiz, haysiyetsiz, vb" şekilde hitap etmez onlar öyle de olsalar. çünkü müslümanlık inancına göre "hayat kadını"na o şekilde hitap etmek bile günahtır. bu kadar kendi halinde olan bu insanlara çamur atmak nedendir bilinmez.

moderatör izin verirse kişisel not : ben islam gereklerinin milyonda birini yapmayan bir insanım. herkesin senin fikrine saygı duymasını beklerken başka inançlara çamur atmak nedendir?
Direk çevirince, din satan oluyor aslında . Simitçi gibi bir şey.
din alım-satım-ticaretiyle uğraşanlara verilen sıfat. örnek veriyorum dinci tayyip, dinci kutan ... vb.
ayrıca (bkz: akp), (bkz: saadet partisi).
iki lafindan biri kuran peygamber olan ama her türlü boku da yiyen kisidir. genelde tükürük sacarak konusur ve kaypaktir.
ispanakci, borekci, sebzeci, bilirim duydum gordum, adamlar tezgahta satiyorlar ya da tepside, ama din satan adam gormedim, dinini satani gordum o ayri, ama din satan adam nedir bilmem anlamam, dindari bilirim ama dinci ne demek lan.
dinci olmakla dindar olmanın farkını anlayamayan insan.dinci göstere göstere ibadet yapar,karısının saç telinden bile korkar kapatır falan,nitekim aslında türkiye de bu düşüncedeki insan çok azdı,ama kimlik bunalımındaki insanlar bir gruba dahil olmak istedi,kendine bir kimlik yaratmak istedi ve çok moda olan amerika-empozeli islami gruplara katıldı,dindar insanlar ise tabiki özlerini unutmadılar moda akımı olarak görmediler islamı kendi içlerinde dinlerini yaşamaya saygın bir şekilde devam ettiler.40 yıl önce nasıl yaşıyorlarsa o şekilde yaşıyor dindarlar islamı.oysa dinciler islamiyetle ilgisi olmayan,amerikanın uygun gördüğü türban üniformasını giydirdiler,karılarına,kızlarına..siyasete karıştırdılar.en büyük kötülüğü de dinlerine yaptılar dinciler,sözde kafirin oyununa gelerek.
Dinci kişi, dini sömürerek, pazarlayarak, onun üzerinden rant elde ederek hayatta kalır, büyür, gelişir ve güçlenir. bu işi icraa edenlere dinci denir. örnek olarak:
fethullah gülen, kelepir peyniri erbakan ve hali hazırda rte.
pek kot pantolon giymeyen kişiler. gömlek ve bol kumaş pantolon giyiyorlar, bazen de şalvar. bir de bu kombinasyonun altına terlik giyiyorlar.

özel bir manası var mı bilemiyorum, bir anlamı olmalı.
türkiye gibi müslümanlar ülkeler de camiye giden, oruç tutan, namaz kılan, dünyevi zevkleri reddetip maneviyata yönelen insanları suçlamak için laik kesim tarafından uydurulmuş söz. bunlara göre dört dörtlük insan, her türlü naneyi yiyip ben modern allahsız müslümancıyım demektir.
türkiye gibi müslümanlar ülkeler de camiye giden, oruç tutan, namaz kılan, dünyevi zevkleri reddetip maneviyata yönelen insanlar ile karıştırılmaması gereken, vay efendim ben çok inanırım, iyi bir müslümanım deyip de kul hakkı yiyen, hırsızlık yapan, harama el uzatan, dinen yasaklanmış herşeyi bir kılıf uydurarak yapan insanlardır.

ayrıca bu insanlar laik bir ülke olan Türkiye'de laik kesim diye birşey icat edip yine büyük günahlardan biri olan kulu kula kırdırma günahını işlerler.
tacirdir. dini yaşamak isteyen değil, ondan olabildiğince dünya nimetleri için yararlanmak isteyen samimiyetsizlerdir.*
gül suyu kokmaktadırlar.
türk laiklerinin(hayatında dine yer vermeyen kişiler) toplumun geri kalan kesimini yaftalamk için kullnadıkları hakaret sözü.Böyle bir suç olmamasına rağmen laik jargondaki dinci, yobaz , irticaci gibi sözlerle kişilerin illegal, hakaret edilebilir, suçlanabilir hakları yok sayılabilir eksik vatandaşlar olarak algılanması amaçlanır.Bunlar laiklerin imtiyazlarını korumak için kullandığı birer refleks sözüdür.

bagdat caddesi'nde başörtülü(türbanlı değil) birini gören kokona teyze "ııyy dinciler buraya kadar geldiler" der arkasından tamamen refleks olarak.
tam olarak neleri kapsadığı net olmayan kavram. benim gözümde dinci, dini hayatının merkezine oturtan, dine dayalı bir düzenin kurulması hayalleri olan, başkalarının yaşamına müdahale etmeyi kendinde hak olarak gören kişidir. illa dinden bir çıkar elde etmesi, para kazanması gerekmez.camiye giden, oruç tutan, namaz kılan, dünyevi zevkleri reddetip maneviyata yönelen insanlarla bir alıp veremediğimiz yok, ama o adam tutup benim namaz kılıp kılmadığımı sorguluyorsa, başı açık kadınların arkasından "cık, cık, cık" çekiyorsa, komşusu için "bırak ya, içkicinin teki" diyerek arkasından gıybet ediyorsa dincidir, beş para etmezin tekidir,
özel siparişe göre din üreten, kılıfına sokan bazen stok yapıp piyasayı yükselten sonrada piyasaya din/dinler sürendir.
bu aralar din çok ucuzladı. pek bi rağbet var. eskiden pahallıydı çünkü kur'an dan fıkıh kitaplarından öğreniliyordu.
ucuz bu aralar ucuz. herkes edinmeli.
teorik olarak doğru şekilde belirlenebilen, ancak uygulamada elemelerde karışıklık yaratan kavram..

teoride, dinci ile dindar farklıdır, herkes bilir, herkes bunu belirtir de ayrıca..

ancak, sıradan bir insana, sadece inandığını bilip de "dinci" derken kıstaslarda şaşma olur, yaftası aaaaanında "şak!" yerleşir..
hı, tabii "geçmiş karşıma din hakkında lak lak konuşuyor lan, dinci demeyecem de ne diyecem" savunuşu yapabilir dinciyi bulan da.. demezler mi ona, "adamın inandığı belki de hayatının en önemli kavramı, senin saldırdığını görünce daha ne etmesini beklerdin?" diye..
derler derler.. 4 adamın 9'unu dinci olarak niteleyenlere karşı olanlar derler, güzel de yaparlar bunu..
yanlış bir kullanım biçimidir.
dinci ile kastolunan asıl şey dindar olmaktır.

fakat dindar olmak halk nezdinde kabul görmüş bir kavramdır.bunun yerine dinci, irticacı, şeriatçı sözcükleri kullanılmaktadır.

aslen, araştırıldığında hepsinin ayn anlama geldiği görülecektir.
sus!! konusma laikçi seni..hitabının, tersi replik.
türk kartel medyası dilinde dinini yaşayan müslüman, bakın dikkat edin müslüman. 8 kadınla evlenip sabah aksam dua eden mormon dinci olmaz, 5 vakit namaz kılıp giyimiyle peygamberine benzemeye calısan olur.