bugün

yaşadığımız çağın lanetidir. internet , gördüğümüz, seyrettiğimiz negatif şeylerin yarattığı kaygıyla birleşince huzursuz, hiç birşeye odaklanamayan insanlar haline geldik. internette geçirilen vakti azaltıp, kendimize ait zamanlar yaratmak çözüm olabilir gibi geliyor. yine de çok zor.
Yalnız yaşamak mümkünse sessiz bir bölgede yaşamak sorununuzu çözer.
Ve akıllı cihaz kullanımı ciddi ölçüde zararlı.
Şehir hastalığı.
tamamen detaycılıktan kaynaklı bir sorun.Her şeyi düşünen kişiler muzdarip genelde.
bende olan hede. ilacını bilen varsa bilgilendirsin lütfen.
(bkz: manik depresif)
Depresyondayken de olur. Hatta majör depresyon hastalarının bu yüzden işine son verildiği çok olmuştur.
(bkz: süperaktivite)

(bkz: süper aktiflik)
(bkz: attention deficit and hyperactivity disorder)
"Hocam bir hoca var böyle durmadan hırkasını çekiştiriyo ders anlatırken. Dikkatim ona kayıyor.

Manyak olan karı,
Tanı koyulan ben." Şeklinde sitem ettiğim ve haklı olduğum konu.
Meditasyon gibi bir takim araclarla duzeltilebilen bilgisayar ve teknolojik aletlerin sebep olduğu hastaliktir obsesif kompesif diye bir türü vardir concerta adlı ilaçla tedavi edilmektedir .
En guzelinden sahibi oldugum problem. Cocuklugumdan beri ayni anda 10 farkli isi dusunmekten kaynaklaniyor.
ben doğduğumdan beri var olan kronik işkence ve hatta bu konuda doktor raporum da var. Yeni yeni ilaç tedavisine başlamaya karar verdim ve 1 ay oldu, malum klasik ilaç concerta 54 mg kullanıyorum şuan ama pek bir işe yarar etkisini görmedim şimdilik açıkcası. 1 ay daha ilaca devam etme düşüncem var ilaca. hala herhangi bir somut etki görmezsem, bırakmayı düşünüyorum 1 ay sonra. açıkcası da zaten kimseye tavsiye etmem bu tarz ilaçlara. yıllardır depresan ve ağrı kesici kullanmak zorunda olmaktan midem iflas etti ve ileri derecede reflü var midemde. mide yine tabi yine en iyis, durum şimdilik. 5-10 seneye kalmaz ya karaciğerin yada böbreğin iflas edeceği çok aşikar. her insan için böyle değil tabi, bazıları iyi dayanıyor haplara fakat aslında bu tarz kronik hastalıklarda bir seçim yapıyorsun farkında olmadan :

- ya hap kullanmayıp uzun ama hastalıklı bir yaşam süreceksiniz

- ya da hap kullanarak sonunda karaciğer yada böbrekten öleceksiniz.

fakat ben kıvrana kıvrana karaciğerden yada böbrekten ölmek yerine onurlu bir şekilde vakti geldiğinde kafama sıkarak ölmek istiyorum.

neyse bendeki aklıma gelen belirtiler şunlar :

- çocuklukta aşırı ama şimdi daha az bir hiperaktivite.

- aşırı derece sıkılganlık. hele çocukluğum fakirlik içinde geçtiği için, kendimi oyalayabilecek hiçbir şeyim yoktu ufak tefek birkaç hobi dışında. o kadar sıkılıyordum ki artık sırf buna katlanamadığım için intihar etmeyi bile düşünür hale gelmiştim.

- kitap, film vs gibi şeylerde odaklanma sürem 15 dk'ı geçmez.

- ders çalışırken mutlaka müzik açık olur zira müzik olmazsa ala ders çalışamam. müzik olmasa bile ses çıkaracak bir şeylere ihtiyaç duyuyorum ve öyleyken bile çok uzun süre ders çalışamam.

- konuşurken, o an söyleyeceğim kelime çok basit bir kelime olsa bile o anlık aklıma gelmiyor, öyle kalıyorum.

- aşırı derecede duygu durum bozukluğu. anlık, kontrol edilemeyen ve hatta bazen sebepsiz ruh değişimleri.

- zihinden gelen anlam verilemeyen, tanımlanamayan duygular ve düşünceler.

- aynı anda birden fazla şey düşünmek. tek bir şeye düşünememek. bu durumda iken sanki, 1. dünya savaşı sonu anadoluyu aniden, aynı anda ama farklı yerlerden ve yönlerden işgal eden italyan, yunan, fransız, ingiliz birliklerinin ve ermeni çetelerinin işgal ettiği anadolu gibi oluyorsun. mal gibi kalıyorsun. hiçbir şeye karar veremiyorsun. herhangi birine odaklanamadığın için karar da veremiyorsun.

- Aşırı unutkanlık, dalgınlık. esyaları, olayları, anıları, her şeyi.

- ek olarak bende özellikle ygs-lys'e hazırlanırken çok sorun yaşadım. çok sık basit hatalar yapardım fakat buna rağmen yine de zar zor da olsa derece yaptım ve istediğim okulu kazandım.

- okuduğum bölüm tercümanlık ve son derece dikkat gerektiren ve hataya yer olmayan bir meslek olduğu için zaten benim için de hala büyük bir sorun fakat yapacak bir şey yok. okulu bitirecem bir şekilde ama mesleğimibu dikkatsizlike yapabilir miyim bilmiyorum hiç.

- fakat çoğunun aksine kontrolsuz para harcama sorunum yok pek

- her şeyi erteleme sorunu

- aşırı düzensiz biriyim ama ben bu halimi aynı zamanda seviyorum. düzenli olmak rahatsız ediyor.

- son derece zeki biri olduğumu ve ne yapabileceğimi yada yapamayacağım çoğu şeyi de biliyorum ama fakat yapabileceğim şeyler de olmuyor işte bu hastalık yüzünden. çevrendeki senden daha az zeki insan bile rahat yapar ama sen yapamazsın. niye ? çünkü bu lanet kronik hastalık. artık aşağılık kompleksine hatta "acaba ben aptal mıyım" diye kendimi sorgulamama sebep oldu bir zamanlar.

- annem babamın gram umrunda değildi. eşek kadar oldum, 3 ay sonra 20'ye girecem ama daha yeni tedaviye başladım kendi çababla. açıkcası umutsuzum da , bu yaştan sonra hapların işe yarayacağını da sanmıyorum ama yapacak bir şey de yok. biraz daha deneyecem, baktım hiçbir işe yaramıyor, onları da bırakacam. ne çok sevdiğim mesleğimi yapabileceğim bu hastalık yüzünden ne de sosyal, sıradan insanlarınki gibi bir hayatım olacak. bir gün sadece siktir olup gidecem bu lanet dünyadan, lanet insanlardan, her şeyden ama bu sefer kendi irademle!

-
Enerjisi kanalize edilememiş yavrulara konulan teşhisdir genelde. Doktor dayar bacak kadar çocuğa uyuşturucuyu.sınıfta bitki gibi oturur. Oysa öğretmenler ve aile yardımcı olmaya, anlamaya yanaşsalar bu çocuklar ritalin, conterto vb olmadan hayata kazandırılabilir.
Nadir görülür, egitim hayatinda basarisiz olan düşük iq lu insanlar bu bahanenin ardina saklanirlar. he canim bir konsantre olsan ne türevler alacaksin.
Fazla abanmayın der susarım.
görsel
görsel
görsel
görsel

bu da favorim:

görsel
caresi kokaindir. dikkati toparlar odaklanmayi artirir. derslerinizden aa ile gecmenizi saglar.
(bkz: bonzai)kullan kokünden kurtul.
Bendede antisosyal kişilik bozukluğu var halk dilinde şizofren diyorlar varsın desinler, dikkatimde eksilmiyor konsantrasyonumda bozulmuyor bu sayede,
Yaşasın şizofreni.
(bkz: concerta)
(bkz: ritalin)
yakın zamanda ilaç tedavisine başlayacağım rahatsızlık.
bir yeri düzeltirken bir kaç yeri bozuyormuş ne yapalım belirli bir zaman kullanmak zorundayız.
her 10 çocuktan 7 sinde ve her ikizden birinden görülen bozukluktur.
ne tesadüf daha dün bununla ilgili seminere gitmiştim.
Hiperaktivite, birey tek birseye odaklanmak yerine herseye ayni anda odaklanir, yani odaklanamaz. Surekli dikkat kaybi yasar. Bazilari asiri hareketlidir, 12yas Altı grubundaki cocuklarda sıkça rastlanır. Yetiskinlerde dikkat kaybı olarak görülür araba kullanmak gibi eylemlerde zorlanırlar. Tedavi edilir.
kafasında bok büsürük onlarca şey uçuşurken günümüz insanlarının bir çoğu için normal hale gelmiş sıkıntılı durumdur. bir süre sonra benden bu hayatta bir cacık olmaz bunalımına sürükler.