1. 1.
  (bkz: dev-genç)
  1 -1 ... vernon sullivan
 2. 2.
  sayfanın yönlendirmesinin yanlış olduğunu düşünüyorum. zira dev-genç, türkiye devrimci gençlik konfederasyonu'nun kısaltmasıdır. devrimci gençlik farklı bir kavram...

  biraz okuyalım, çok kısa, sıkılmayın bu sefer ne olur...

  alıntı
  .
  ..
  ...
  gençlik yalnız devrime karşı sorumludur, politik partilere değil. zaman olur ki, bütün politik partiler karşı devrimci olabilir. bugün türkiye'de olduğu gibi.

  fakat bütün bunları olağan karşılamak gerekir. çünkü, küçük burjuva sosyalistlerinden daha fazlası beklenemez. onlar, elbette ki, rahat mücadeleyi tercih edeceklerdir. bizim bu gibilere söyleyebileceğimiz tek şey şudur:

  "düşmesin bizimle yola,
  evinde ağlayanların gözyaşlarını
  boynunda ağır bir zincir gibi taşıyanlar."

  devrimci gençlik, sömürgeciliğe, fırsatçılığa, faydacılığa karşı duran gençliktir. onların görevi, sayısının azlığına, düşmanın çokluğuna bakmadan, buna karşı sonuna kadar dövüşmektir. o, en iyi biçimde karar veren ve uygulayandır. o, boş gecelerini değil, boylu boyunca bir ömrünü bu kavgaya verendir.
  ...
  ..
  .
  alıntı

  ey solcu, sağcı, liberal, dinci, demokrat, milliyetçi, kafatasçı, aktivist, komünist vs.!!! her kimsen hiç farketmez.

  içinde bulunduğumuz saçma sapan durumlara bizleri kimin soktuğunun hala farkında değil misiniz?

  hayatımızın tembellikle geçtiğini, yaşam kavgası içerisinde sürekli eğilip büküldüğümüzü görmüyor musunuz?

  hala 3tl'ye benzin yakan araç sahipleri bile bağırıp çağırırken, aslında bağırmaları gereken arabayı bırak, başını sokacak yer bulamayan işçi-memur'un halini duymuyor musunuz?

  ne zaman rahat koltuklarımızdan kalkıp, ırkmış, dinmiş, mezhepmiş, kültürmüş, dilmiş bir kenara bırakıp onun bunun için değil, insanca yaşamak için sesimizi çıkartacağız merak ediyorum...

  sanırım 10 yılda bir tır tır tır geriye atıyor bizim çalar saat... hep aynı senaryo, aktörler değişiyor...

  not1: alıntıdaki bazı terimler anlaşılması için değiştirildi (emperyalist, oportünist gibi).

  not2: ha bu arada üstteki alıntı 19.11.1968!!! tarihinde 21 yaşında bir genç tarafından yazıldı. 4 yıl sonra 1972'de asılarak idam edildi.

  edit: metni beğenenler için, asıl anlaşılması gereken yazı gelsin; (bkz: gençliğe hitabe)
  3 ... winniethecrusher
 3. 3.
  devrimci yol'un devrimci yol olmazdan önceki ismi. bu dergi 12 mart ertesinde çıkan ilk yasal yayınlardan birisidir ve kurtuluşçularla yaşanan ayrışma hesapta olmadığı için bir gençlik dergisi olarak çıkmıştır, giderek ayrı bir siyasete dönüşmüştür. yalnız mirasçısı olduğunu iddia eden yumurtacı gençlikle karıştırılmamalıdır. zira devrimci gençlik hiçbir yerde öncülüğü slogan atmak zannetmemiştir, gittiği her yerde halkla beraber bir şeyler yapmaya çalışmıştır. bu yüzden birinden odtü ötk, fatsa çıkarken diğerinden maalesef çift yumurtalı omlet çıkıyor.

  not: devrimci gençlik kemalizmle olan nikahını bozamamakla beraber chp'nin bugünkü militarist, milliyetçi ve elitist haliyle uyuşabilecek mizaçta değildi. burhan kuzu'yu protesto ederken süheyl batum'u da boş bırakmazdı en azından.

  edit: işbu entri yumurtacı gençlikle devrimci gençliğin farkını ortaya koymak içinn yazılmıştır. faşolarla tırşikçiler lütfen şu başlığa: (bkz: yumurtacı gençlik)

  büdüt: flood yapmayın lan!
  2 ... anne ben gruppie oldum
 4. 4.
  genelde yumurta atarak kutlu davalarını sürdürürler. *
  1 -3 ... gaspirali
 5. 5.
  bir şeyleri devirerek devirim yaparlar.
  1 ... elininkoru
 6. 6.
  (bkz: üniversiteler bizimdir)
  1 ... reyiz
 7. 7.
  devrimcilikleri devrim stadında yetmişlik devirmekten öteye gidemeyecek bi hale gelmiş gençliktir.
  fikir üretmekten anladıkları kavga etmek, saldırmak, yumurta atmak gibi fikirler üretmekten öteye gidemez duruma gelmişlerdir. örnekleri için: (#13304768)
  1 -1 ... cokacikvenetsoyluyorum
 8. 8.
  sürekli köklü değişiklik yapmak isteyen, haksızlıklarla mücadele eden gençliktir.
  3 ... deryaka
 9. 9.
  gençlik dinamizmdir. yaş ilerler, itidal sarar zihnini insanın. korkudan değildir itidal. anlamak, farkına varabilmek, yol yordama ulaşmaktır. itidal ne zaman gencin dinamizmiyle buluşmussa ileri hamle başlar.
  yolculuk bu, yorulur insan köşeye çekilir, kızmayacaksın. yolculuk bu gidişatta tökezler, elinden tutacaksın, tebessüm. yolculuk bu derviş misali ahvali seyredene miskin demeyeceksin. düşüneceksin hangi kaba söz, hangi hoyrat çekil diyen sözde teori erbabının kıyıcılığına kurbandır. genç bilir, karşı çıkarken törpülenmek istenilmeyi. törpü bazen devlettir, bazen örgüt şefleri. yolculuk bu, pusulayı cebinden eksik etmeyeceksin. ve en iyi pusula insana değer vermektir.
  1 -1 ... maszn
 10. 10.
  hiç bir bok deviremeyen genelde küpeli, kirli sakallı, kapitalizm düşmanı ama bağımlısı ter kokulu gençlik.
  2 -2 ... banabakinlan