turkçesi sıradısı sanat dır. deviantart.com diye bir siteside vardır ve cok guzeldir muhteşem bir sanatsal arşivdir 100 kişinin hayatını toplasanızz sitedeki tum resimlere bakmaya vaktiniz yetmez
guzel sanatlarda odev veya eskiz cızılırken bolbol malzeme araklanabılecek malzeme korsanların gizli hazineleri gibidir.
kategorisine gore hertur malzeme bulunabilir yelpaze cok geniştir*
masaustu goruntulerimi buldugum sitenin adı.
sıradışı, farklı, bünyesinde sesini soluğunu insanlara duyurmak isteyen sanatseverlerin barındığı sanal sanat galerisi.
farkında olmadan saatlerce zaman harcatan, sahte insanların sahte gülücükleriyle pageview yaptığı bir sitedir.ilk önce anahita nickli kullanıcı tarafından devwatch listesine eklenirsiniz.sonra türkiye grubuna da üye olsana denir.sonra bir sürü arkadaşınız (!) ve dolayısıyla cici resimlerinize yorumlarınız olur fakat bunlara pabuç bırakmamak lazım zira malum kullanıcının 5 dakika içinde 40 farklı çalışmaya aynı yorumu yazdığı tespit edilmiştir. * sanatsal gelişim açısından ne kadar yararlıdır tartışılır.
girince cikamadigim web calismalarinin, resim uzerinde rutuslarin sergilendigi, yorumlandigi super web sitesidir.
http://www.deviantart.com
henüz tam olarak olayını idrak edemediğim lakin evvelden bahsi geçtiği üzere içinde ilgimi çeken her konuyla ilgili fotograf bulabildiğim, hoş, faideli bir kaynak.
karakter olarak ne ararsam arayayım illa gidip anime tarzı olanları bulan site. anime ve türevlerinden tiksinti getirebilecek kadar anime çizip yollayan var. adam gibi charcoal stili istiyoruz biz. hatta anime için özel bir arama filtresi eklesinler.

bunun dışında epey bir üstad var, onlarla da her daim iletişimdeyiz zaten. kısaca en kötü ve en iyi dahil olmak üzere bolca ara tonlara sahip site.
insana kendini değerli hissettiren site
(bkz: benim de galerim var)
(bkz: ben de sanatçıyım)
insanın saatlerce içinde kaybolacağı site,ufkunu genişletir aynı zamanda söz konusu şahsın
çok güzel sanatsal çalışmaların oldugu bir sitedir. saatlerce sitede gezseniz yinede bitiremezsiniz baktıkça yeni eserler görür, yeni yorumlar katar, yeni görüşler farkedersiniz.
bir çeşit, istenilen sanatsal yeteneğe sahip, arkadaş bulma sitesi. çok az sayıda gerçekleri yansıtan kritik var. bağyan kişilerin kendi çektiği fotolara(tripod suz ve genelde tek kolu eksik şekilde) sanatsal diyen çok insan var, gay olup "artistic nude" adı altında kendini sergileyen ve "artistik dut" olan ve bu şekilde rahatlayan pek çok angutun varlığı bir gerçek. bazıları harika çalışmalar ki onların bile ciddi ciddi kritiğini ancak 3-4 kişi yapabiliyor. "soooooo crazy*kiss*", "awww grate colors*hump*", "omg amazing work*kiss*" tarzı notlardan geçilmiyor. çoğu üyenin msn adresi, icq numarası orda çiçek gibi duruyor. "yok biz birbirimizin iletişim adresini atölye çalışması için alıyoruz"(ben de yedim)...vs vs,yalansa yalan diyen biri çıkabilir oturduğum yerden düşmem.

-içten yükselen feryat-
(anime adını verdikleri özellikle çıplak japon çizme işi, allahım ne kadar zevksiz, orantısız, biçimsiz şeyler onlar öyle...fantastik çizimleri saymıyorum bile, ellerinde olsa hepsi kulaklarını 2 metre uzatıp radara çevirecekler)
çok sağlam fotoğraflara baktığım , oldukça güzel çalışmaların bulunduğu hoş site. ülkemizden de oldukça çok sayıda üyesi vardır ve iyi işlere imza atmatadırlar.
üyelerinden biri de ekşi sözlük yazarı otisabi olan sanatsal bir sitedir.
bazılarının albümlerine koyması gerektiği resimleri, 'bu sanattır' diye sergiledikleri site. başarılı, emek harcayan fotoğrafçılar var; kesinlikle yadsınamaz bir gerçek. lakin bunun yanında fotoğraftan anlamayan abazalarında varolduğu aşikardır.

+ abi ya, bana kızlar neden yorum yazmıo?
- hmmm..
+ anasını satayım kızların fotolarını o kadar yağlıyoom, ballıyoom hala
tık yok!
- senin fotoğraflarının bi zikim ifade etmesi olabilir mi ki acep?
+ ??!!!??

fotokritik daha bir seviyeli geliyor bana.
özellikle belli çizgi film, anime, film gibi şeyler hakkında bilimum poster, fotoğraf, afiş vb. bulunabilinecek site.
süper photoshop brushes bulabileceğiniz sanatsal faaaliyet sergileyim sitesi.
(bkz: ohh ohh miss nefis)
arama yaptıktan sonra ilerdeki sayfalara gitmek için para isteyen site.okadar resim koyarsanız olacağı bu canım.
türklerden
http://mehmeturgut.deviantart.com
http://anahita.deviantart.com gibi ba$arili sanatçilari da barindiran vakit geçirmesi en zevkli site.
bazi sayfalarda çiplaklik sanatmi$ gibi,flashli bir $eye benzemeyen fotograflara "ohh what a nice picture" gibi commentler görülse de seviyesini ve sanatini koruyan çok fazla ki$iye ev sahipligi yapan site.
(bkz: uuserlerin deviantart adresleri)
kaliteli çalışmaları bulmanın giderek zorlaştığı bir mecradır. "popülerleşen her şey gibi" diye cümleye başlamak istemiyorum ama 16lık karamsar gençlerin koyduğu bel, but, kafa ve bunların çoğunluğunu oluşturan kendi kendinin resmini çekme olayları hakkaten bu ifadeyle başlayan cümle kurma isteği uyandırıyor insanda.

tek gözü örtecek şekilde taranan saçlar, gözlere çekilmiş kalemler, karamsar bir bakışla çoğu resmi süsleyen bu tip gençler ve bunun yanında da sevgilisiyle öpüşme resimlerini koyan yetişkinlere ne yapılması gerektiğini bilmiyorum ama biri onları durdursun.
her ne kadar amatör çizgiler barındıran görseller fazlasıyla mevcut olsada, teknik örnekleri, fotoğrafçılık ve yaratıcı fikirler için ideal bir web sitesidir. burada görülen yaratıcı görsellerin aynen "çalınması" türk kullanıcılar arasında hızla yayılan bir site olduğundan oldukça abes karşılanmakta.
(bkz: sebil)