1. 1.
  bir grup gencin bir gemi yolculuğuna çıkması ile başlayan ve geminin batması sonucunda ıssız bir adaya düşmesi sonucu gelişen, o adada verdikleri yaşam mücadelesini anlatan sürükleyici ve okunası jules verne romanıdır.
  3 ... devedikeni
 2. 2.
  ilkokul 1. sınıftayken duydugum kitap ismi. hatta yaz tatiline çıktığımızda iki yıl okul tatil olcak sanmıştım ama bi baktım üç ay sonra okul açıldı. sokayım yazacağınız kitaba.
  5 -1 ... looser
 3. 3.
  (bkz: gerçekleşmeyen öğrenci hayalleri)
  1 ... enterezan
 4. 4.
  bu romanı okuduktan sonra çocukluğumun hayallerini süslemiştir bir süre jules verne' nin en güzel eseri de bana göre budur okuldan nefret eden bir çocuk için.
  2 ... birdy
 5. 5.
  (bkz: lord of the flies)
  ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
 6. 6.
  ırkçılığın 19.yüzyıla yansımasının kolay anlaşılabileceği bir macera romanı.

  --spoiler--
  #Moko adlı zenci miçoya seçme ve seçilme hakkı tanınmıyor ve jules verne "..zenci olmasından dolayı oy veremeyen Moko.." şeklinde bunu dile getiriyor.
  #jules verne fransız olduğu için ana karakterlerden fransız briant'ı çok iyi karakterli gösterip ingiliz doniphan'ı oyunbozan olarak gösteriyor.
  #ingiliz kültürü, gelenekleri az da olsa eleştiriliyor, eziliyor.
  #Amerikan olan Gordon'u herkese sözü geçen ve adil birisi olarak yansıtıyor.

  Bunu o dönemki fransız-ingiliz çekişmesine, abd'nin güçlenmesine ve siyah-beyaz ayrımının net olmasına bağlıyorum. Çocuk romanı gibi görünse de yazarın yaşadığı döneme ait güncel bilgiler de keşfedilebiliniyor.
  --spoiler--
  2 ... milestraume
 7. 7.
  (bkz: iki sene mektep tatili)
  ... joe satriani
 8. 8.
  (bkz: iki sene okul tatili)
  ... joe satriani