bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    bir grup gencin bir gemi yolculuğuna çıkması ile başlayan ve geminin batması sonucunda ıssız bir adaya düşmesi sonucu gelişen, o adada verdikleri yaşam mücadelesini anlatan sürükleyici ve okunası jules verne romanıdır.
    3 ... devedikeni
  2. 2.
    ilkokul 1. sınıftayken duydugum kitap ismi. hatta yaz tatiline çıktığımızda iki yıl okul tatil olcak sanmıştım ama bi baktım üç ay sonra okul açıldı. sokayım yazacağınız kitaba.
    5 -1 ... looser
  3. 3.
    (bkz: gerçekleşmeyen öğrenci hayalleri)
    1 ... enterezan
  4. 4.
    bu romanı okuduktan sonra çocukluğumun hayallerini süslemiştir bir süre jules verne' nin en güzel eseri de bana göre budur okuldan nefret eden bir çocuk için.
    2 ... birdy
  5. 5.
    (bkz: lord of the flies)
    ... gelecegin bi yuzyil sonrasi
  6. 6.
    ırkçılığın 19.yüzyıla yansımasının kolay anlaşılabileceği bir macera romanı.

--spoiler--
    #Moko adlı zenci miçoya seçme ve seçilme hakkı tanınmıyor ve jules verne "..zenci olmasından dolayı oy veremeyen Moko.." şeklinde bunu dile getiriyor.
    #jules verne fransız olduğu için ana karakterlerden fransız briant'ı çok iyi karakterli gösterip ingiliz doniphan'ı oyunbozan olarak gösteriyor.
    #ingiliz kültürü, gelenekleri az da olsa eleştiriliyor, eziliyor.
    #Amerikan olan Gordon'u herkese sözü geçen ve adil birisi olarak yansıtıyor.

Bunu o dönemki fransız-ingiliz çekişmesine, abd'nin güçlenmesine ve siyah-beyaz ayrımının net olmasına bağlıyorum. Çocuk romanı gibi görünse de yazarın yaşadığı döneme ait güncel bilgiler de keşfedilebiliniyor.
    --spoiler--
    2 ... milestraume
  7. 7.
    (bkz: iki sene mektep tatili)
    ... joe satriani
  8. 8.
    (bkz: iki sene okul tatili)
    ... joe satriani