1. 1.
  * ing. ayrıma, tarafsızlık, önyargısız olma.
  ... schizofrenne
 2. 2.
  tersi için:

  (bkz: attachment)----->eklemek, iliştirmek.
  ... notrinova
 3. 3.
  gece gece yumruk gibi boğazıma düğümlenen film.
  6 ... baudelaire
 4. 4.
  adrien brody'nin oldukça sahici ve mükemmel bir oyunculuk sergilediği film. böylesi bir konuyu ancak bu kadar kuvvetli bir oyunculukla anlatabileceğini bildiğini düşündüğüm yönetmen, sanırım bu film için en doğru aktörü seçmiş.

  --spoiler--
  sokakta fahişelik yaparak hayatını kazanmaya çalışan küçük kızla olan diyaloglar, sonrasında aralarında gelişen şefkate dayalı dostluk, filmi muhakkak ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasına koymakta. birazcık insansak ve insanca yaşama inanıyorsak çocuk sahibi olmadan bunu çok iyi düşünmemiz gerektiğini gösteren bir film. ailesi tarafından yaralanmış gençler, bu gençlerle baş edemeyen eğitimciler, sistemin genç insanları nasıl birer canavara dönüştürebileceği ya da intihara kadar sürükleyebileceği filmde sıra dışı bir çabayla anlatılmaya çalışılmış. son sahnelerde ise göz yaşlarını tutamıyor insan. meredith adlı genç kız herkese ve her şeye duyduğu öfkenin ve içindeki acının intikamını, kendini çok acaip bir şekilde intihar ederek alıyor. baş roldeki yedek öğretmenin, birhan keskin'in dilinden ifade edersek hava aldıkça ağrıyan dişi var. dedesini affetmeyi başarabilmiş, ama benzer acıları genç insanların yaşamaması için kendisine belli bir hayat misyonu edinmiş ve bundan da taviz vermeyen sağlam bir karakter. otobüste düşünürken ağlayabilen bir adam. özellikle kitapların iyileştirici gücünden, ruh sağlığımızı ve sağlıklı düşünme yetimizi korumadaki rolünden bahsettiği ve öğrencilerine okumayı salık verdiği sahne son derece etkileyici.
  --spoiler--
  7 ... mariapuder
 5. 5.
  adrien brody nin döktürdüğü bir filmdir. insanın böğrüne oturur, hazmetmek, özümsemek çok zordur bu filmi..
  o kadar çok hassas noktalar vardı ki filmde, kendi hayatınla örtüştürebileceğin o kadar şey var ki, sanki kendi iç halini izliyorsun filmde...
  adrien brody nin performansını ise uzun süre unutamayacağım bu filmden sonra.
  "bazı insanlar bir şeyleri değiştirebileceğini sanırlar, ama yanılırlar. zira önce kendi içlerindeki çıkmazdan kurtulup kendilerini değiştirmeleri gerek"
  5 ... refulin
 6. 6.
  --spoiler--

  http://www.youtube.com/wa...mbedded&v=_AD3XqEGDIg

  “Assimilate ubiquitously. Doublethink. To deliberately believe in lies, while knowing they’re false.
  Examples of this in everyday life: “oh, I need to be pretty to be happy.”, “I need surgery to be pretty.”, ”I need to be thin,”, “famous,”, “fashionable.”.
  Our young men today are being told that women are whores, bitches, things to be screwed, beaten, shit on, and shamed. This is a marketing holocaust. Twenty-fours hours a day for the rest of our lives, the powers that be are hard at work dumbing us to death.
  So to defend ourselves, and fight against assimilating this dullness into our thought processes, we must learn to read. To stimulate our own imagination, to cultivate our own consciousness, our own belief systems. We all need skills to defend, to preserve, our own minds.”

  --spoiler--

  edit: en etkileyici sahnelerdendir bana göre.
  3 ... refulin
 7. 7.
  Hayatın gerçeklerini ancak bu kadar mükemmel bir oyunculukla göz önüne serilebilirdi.
  ... cyda
 8. 8.
  herkesin izlemesi gereken film demeyeceğim çünkü herkesin anlamayacağı bir film. alçak gönüllü olmaya gerek yok. "detached" olmuş, olan, hisseden herkesin izlemesi gereken bir film. ve özellikle eğitimcilerin izlemesi gerekiyor. aslında söylenebilecek pek fazla bir şey yok bu film ile ilgili. düşünceler duygular izin vermiyor zaten. insanı kendi sessizliğinde çığlıklar atmaya sürekleyen bir şey bu.
  ... deniz alfabesi
 9. 9.
  gerek köpek yavrusu bakışlarıyla adrien brody'nin gerekse diğer oyuncuların efsane performans gösterdiği 2011 yapımı film. artık bıktığımız ideal öğretmen temli filmlerden çok başkadır bu film. hem öğrenci hem de öğretmen psikolojisinin ilk defa bu kadar 'gerçek' biçimde verildiğini gördüm. camus reyizden alıntı ile başlayınca anlıyorsunuz zaten öyle sıradan gençlik filmi olmadığını.

  --spoiler--
  hissiz olmak kolaydır, bir şeyi önemsemekse cesaret ve ahlak ister.

  mücadele etmemizin sebebi dünyayı değiştirmek değil, dünyanın bizi değiştirmesine izin vermemek.
  --spoiler--
  2 ... en zayif uzayli
 10. 10.
  izlenmelidir. bi ara izlemiştim de film boyu kendimi zor tuttuğumu hatırlıyorum nedense.
  1 ... erehwyrevesi32