bugün

milliyet gazetesinde yazar olarak çalışan gazeteci.http://www.milliyet.com.t...02/03/22/yazar/sazak.html
"siyaset günlüğü" isimli bir köşe hazırlayan milliyet yazarı.
bir dönem milliyet'in genel yayın yönetmenliğini de yapmı$ olan kişi.
yazıları spor bölümünden bir önceki sayfada yayınlanıyor.
Derya Sazak, Medyatava'ya şöyle demiş:

"Gazete, Demirören ailesine geçtikten sonra Tayfun Devecioğlu ile çalıştı. Bu bir geçiş süreciydi. O süreci Tayfun tamamladı. Şimdi de aile yeni süreci benimle devam ettirmek istiyor."
görsel
görsel
attığı manşetle güya 'gazetecilik' yaptığını zanneden gazetecimsi şahıs. böyle nazik, bir kaç defa denenip başarısızlıkla sonuçlanmış süreçler, hassas sinir uçları, terörün bitmesini istemeyen onlarca 'dost' görünümlü 'kurt' ve evlatlarının -şehit ya da terörist- cenazesini görmek istemeyen analar babalar ve nihayet barış isteyen bir millet. gel sana bir pulitzer verelim, verelim de vazgeç bu sözde 'gazetecilik' sevdasından.
ayrıntılı bilgi için (bkz: #18884948).

not: terör olayına kürt penceresinden bakan da türk penceresinden bakanda resmin 'bir kısmını' görür. bütünü göremeyenin verdiği hüküm de sakattır, bina edilen hükmün üzerinden izlenen siyaset de. sadece bir an için durun ve düşünün; terörün bittiğini hayal edin.. herşeyin normalleştiğini. ve buraya harcadığımız enerjiyi başka hayati meselelere hasrettiğimizi..

bunlar (bazı gazeteciler), gazeteciliği -bir kısım tiyatrocular gibi- öyle kutsuyorlar ki; sanırsınız yaptıkları iş peygamberlik. gazeteciysen ne farkın var? ben işçiyim, öteki memur, beriki çiftçi.. sen de gazetecisin.. senin ekmeğin ordan.. o kadar.

olumlu havanın herkese hakim olduğu bir vasatta böyle bir haber acaba 'ben barış istemiyorum' demek değil midir? e istemiyorsan buyur yolla sınır boylarına akraba-ü taalükatını, varsa oğlunu. büyütmek için 20 yıl emek verdiği evladının tabutuna sarılmış, gözyaşı dökmüş binlerce ana, acısını bağrına basıp 'başkalarının yüreği yanmasın' diye lâ havle çekip susarken sen kimsin be adam?

ha! beyimiz demiş ki bu bir haberdir, ben de haberciyim ve haber doğruysa basarım.

benim -yaptığım basit okuma ve terkiplerle- gördüğümü, görebildiğimi böylesine önemli bir koltukta oturan bir adam görmüyor mu acaba?
muhtemelen görüyordur.
açıkçası -heykelimi bile dikecek olsalar- böyle bir zamanda böyle bir haberi -öleceğimi bilsem- basmam, bastırmam. bu adam basıyor..neden acaba?

azıcık izan. azıcık insaf. azıcık merhamet.
hükümetin pkk açılımının ülkeye barış getireceğine inanan saf vatndaşımızın topa tuttuğu gazetecidir.
ne güzel olur değil mi;
- doğu da terör bitse
- akan kanlar dursa - analar ağlamasa
- dağı taşı bombalamaya harcanan para ile yatırım yapılsa, özel sektör de güvenli ortam nedeniyle yatırımlarını artırsa istihdam olsa
- dünyada tüm savaşlar bitse aç insan kalmasa lay la lay la layyy

işte bu ihtimal insanların olmayacak hülyalara dalmasına neden oluyor.

hepimiz isteriz barışı ama bunun ne pahasına geleceğine bakmak lazım.

AKP'nin Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu: dağdan inecekler "boşuna ölmedik bak bunlar da oldu" diyebilmeli. 07.01.2013
http://www.birgun.net/rep...3&month=01&day=07

diyor ya biz de türkiye cumhuriyeti vatandaşı olarak bu barışa ve bunca şehide değdi diyebilmeliyiz.

sadece şunları sormak istiyorum.

- uyuşturucu, silah ticareti ve bilimum taşeronluktan büyük paralar kazanan pkk neden silah bıraksın?
- farzedelim ki bıraktım dedi, terör durdu, pazarlıklar her tıkandığında daha önce silahlı mücadele sonrası çeşitli haklar kazanmış olan bu kişiler yeniden silaha sarılmazlar mı?
- aba altından sopa gösteren öcalan'ın (şimdi böyle deyince de anlaşılmaz imralı diyeyim) üslubunun barışa getirecek bir üslup olduğunu kim söyleyebilir?
- suriye'de ya da kuzey ırak'ta özerk ya da bağımsız olan kürtler yeni haklar kazandıkça türkiye'deki kürtler yeni haklar istemezler mi?
- kuzey ırak'taki kürtler ve suriye'deki kürtler büyük kürdistan'ı kurmak uğruna türkiye'ye saldırırlarsa türkiye'deki kürtlerin tavrı ne olur?
(öcalan: Suriyede Kürtler iki tarafla da görüşsünler, kim haklarını verirse onunla çalışsınlar.)
- "Çekildiğimiz alanda gerillayı daha da büyüteceğiz. Çekilirsek gerilla biter görüşüne katılmıyorum. Suriye var, iran var. Şu an Suriyede 50 bin, Kandilde 10 bin, iranda 40 bin var" ve "dvlet güvenmeyin" sözlerini sarf eden öcalan ve bu anlayıştaki pkk üyelerinin hepsi silahı bırakarak türkiye'ye gelir mi?
- kandil'deki silahlı gruptan yarısı barışı kabul eder ve türkiye'ye gelir diğer yarısı kabul etmezse ne olacak? biz de pazarlıkta verdiklerimizi yarı yarıya düşürecek miyiz?
- barış süreci sonlandıktan sonra "akp çok totaliterleşti üzerimize çok geliyor" derse ne olacak?
(apo: AKP diktatoryasını bize dayatırsa kabul etmeyiz.) (apo: benimle oynanmayacağını özellikle AKP'ye anlatmalısınız.)

daha çok soru var. ama özetle kardeşlerim olmayacak duaya amin demeyelim.
deryadaki sazan.
yalayıcılardan biridir. milliyet gibi çok okunan ama boş yazan bir gazetede yazarlık yaparken ses çıkarmaz, trt'de programa çıkacak kadar iktidara yakındır yetmez yazdığı gazetede genel yayın yönetmeni olur ama kovulduğunda iktidarı hedef alan kitaplar yazar. işte günümüz liberallerinin durumu budur. yıllarca padişahı yalarlar sonra padişah başka yalakalar bulunca da bunları yanından uzaklaştırır. bunlarda hemen yıllarca yaladıklarına tükürmeye başlarlar. aferin size.
Cezaevindeki 10 hdp li oylarını kullansa anayasa değişikliği 330 un altında kalacak, meclisten geçmeyecek. Neden tutuklandılari şimdi anlaşılıyor. Diyen dahi.

Bu nasıl bi matematik hesabı.
Sazak diye yazılıp sazan diye okunur.