bugün

yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
erkeklerle muhabbet edince sevinen yazar. hoşgelmiş.
(bkz: hosbulduk)
hoşgelmiş bir yazar, severiz sayarız.*

edit: kim ulan bu ?
geldikleri gibi gideceklerdir de kendileri. ***
beni reina ya götürüp 300 ytl'e rakı ısmarlıcak olan yazar. *
edit: teklifini düşürüyor yeni teklif bir bira. *
beşinci nesil çaylak.
takıldığı konularda yardım edebileceğim hoşgelmiş yazarı. *
(#4213322) entrysi ile olayı biraz abartmış yazar.*
sözlüğe geleli 7 ay olmuş yazar. ayrıca iyi yazıyor.
happy hanukkah yazarı. *
(bkz: ırkçı)
(bkz: faşist)
durmak yok yola devam yazarı.
kendisi ne eksi ne arti oy veren yazardir. bazi paranoyaklarin paranoyalarini anlamakda zorlanmaktadir... *
(bkz: #4476493)
köyünü sevmeyen köylü yazar *
seoviye rastlamis yazar.* * *
(bkz: hag pesah sameah)
beni çok fena kekleyen papazfobik yazar.
(bkz: bas ortusu yahudi gelenegidir/#4982752) dinine saygı gösterdiğim için dinime saygı göstermesini beklediğim yazar. unutma dostum üç büyük din içerisinde savunulması en zor olan din museviliktir. saçmalık mı demiştin?
dikkatli bir yazar, anlayışlı, hoşgörülü, sevecen "hebelehübele", nesildaş. **
(bkz: #6311579)

kelin ilacı olsa kendi başına sürer dediğim yazar. *
sözlük ahalisinin fazlaca yüklendiği yazar. dostum.

bakınız;

inandığınız kitap kuran, peygamberiniz hz. muhammed. müslümansınız. evet. buna saygı duyuyorum ve bu konudaki inançlarınızı eleştirmiyorum, karşı çıkmıyorum. kuran'ı referans noktası almaktan başka çareniz de yok, eğer ki alırsanız dinden uzaklaştığınızı, çıktığınızı, artık iyi bir müslüman olmadığınızı düşünüyorsunuz. eyvallah.

ama ses çıkarmadan içinizden azıcık empati yaparsanız bazı şeyler eskisi kadar gözünüze batmayacaktır.

israel'in yaptıklarından dolayı israel'i eleştirebilen yüzlerce, binlerce yahudi gösterebilirsiniz. *
ama israel'in varlığından rahatsızlık duyan bir yahudi bana gösteremezsiniz. içten bir rahatsızlıktan bahsediyorum. bu her ne kadar sosyalist olursa olsun, her ne kadar liberal demokrat partili olursa olsun, akp iktidarına rağmen türk olan türkiye'de yaşayan bir insandan farksızdır. akp yüzünden türklük'ten soğuyanınız, türkiye'den bıkanınız var mıdır?

ve sadece tek taraflı haberleri, yayınları takip ediyorsunuz. ve doğal olarak ortadoğu'ya özel bir ilginiz yoksa, televizyonda çıkan kanallardan başka bir şeyi de izlemeniz, takip etmeniz beklenemez. bunu eleştirmiyorum ya da küçümsemiyorum. ama yahudi olduğu için israel ile daha yakından ilgilenen kişiler ve taraf olarak; başka şeyler de bildiğimizi bilmeniz ve buna saygı duymanızı istiyorum. çünkü ben biliyorum ki; o topraklar da yahudiler'in de yaşamaya hakkı var, o topraklarda yahudi devletinin de yaşamaya hakkı var. bu hakkı; tapusu abdülhamit de olduğu için nasıl türkiye kendinde görebiliyorsa, tevrat'ta geçtiği için yahudiler de kendilerinde görüyor. soyları oraya dayandığı için yahudiler de kendilerinde görüyor. türkler ortaasya'dan yaşayamadıkları için kendileri anadolu'ya göç ettiler ve burayı vatan edindiler. yahudiler ise inançları farklı olduğu için, sayıları karşı koymaya yetersiz olduğu için zorla avrupa'ya dağıtıldılar. bir milletin topraklarına dönüş çabası üzerinden geçen bunca yıla rağmen saygıyla karşılanmalı. arap milletinin kendilerine bile çok gelen bir çok devleti var. kaldı ki nasıl ki bu topraklar malazgirt savaşı ile türk vatanı oldu, 1963'te tamamen arapların açtığı savaş ile o topraklar da artık israel'in. yahudiler'in. bunu hazmetmek bu kadar zor olmamalı. ve mevcut israel devleti'nin topraklarına göz dikilmesine benzer durumdaki ülkelerin vatandaşları iyi gözle bakmamalı.

lanet olsun ki; canavarlaşmış bir yönetim, stratejik saldırı değil katliamlar yapıyor.

ama yine en az onun kadar lanet olsun ki; canavarlaşmış bir örgüt, direniş değil terörist saldırılar düzenliyor.
Lal Denizliyi nerden tanidiğini merak ettiğim yazar.
sözlük kalitesini düşüren yazarlardan biri.