bugün

dexter dizisinin 1. sezonu bu kitaptan alınmıştır. 2. sezonu ise kitabın serisinin devamı olan dearly devoted dexter' dan alınmıştır. 3. sezon (çok iyi başlayıp çok da iyi bitmeyen bir sonu vardır.) dexter in the dark kitabından alınmıştır. 4. sezon ise dexter by design kitabından alınıcaktır. bu 4 kitabında yazarı jeff lindsay' dir.
ailemizin sempatik katilinin, 3d sloganıyla basılan; "delirtici düşlerin dexter'ı" olarak türkçeleştirilen kitap, dizinin birinci sezonuna karşılık gelirken müthiş derecede farklar taşıyor.

adını, dexter'ın gördüğü rüyadan alıyor; ki o rüyalar miami'nin en popüler seri katilinin işlediği cinatetleri gösteriyor. bir süre sonra öyle bir duruma geliyor ki dexter, bu cinayetleri kendisinin işlediğinden şüphelenmeye başlıyor!

iş yerindeki arkadaşları hakkındaki iç sesine tanıklık ettiğimiz dexter'ın, üvey babası harry morgan tarafından verilen "normal bir insanmış gibi davran." öğüdünü tuttuğunu, en azından tutmaya çalıştığını, görüyoruz. bir kız arkadaş, bir ümitsiz aşık, sıkı fıkı bir kardeş... hayatındaki kadınları idare ederken düştüğü durumlar ve hisleri, zaman zaman komik bir hâl alsa da, dexter'ın; kardeşi deborah'ın deyimiyle dexie'nin, en zor anları bile ustaca idare edişine hayran kalmamak mümkün mü?

bir de arada bir 'doyurmak' zorunda kaldığı, arabasının arka koltuğundan direksiyona hükmeden karanlık yüzü var tabii; en olmadık anlarda hain bir kıkırtısıyla çıkagelen...

dexter'ın insan ilişkilerinde çığır atlamasını, yaptığı hatalardan sonra kendisinin bile şaşırdığı feci insanî tepkilerini ve "harry kanunları"nı ilk sorguladığı anı görmek için okunması gereken bir kitap darkly dreaming dexter.

üstelik dizinin takipçilerini de süprizler bekliyor; dizide kullanılmayan ayrıntılar, atlanan veya yok sayılan olaylar vesaire...

yani; her halukarda okunduğunda pişman olunmayacak, ve üzülerek söylemem gerekir ki seri katillere bakış açısını değiştirecek bir kitap..
diziden çok daha farklı şekilde biten kitap. okurken bir yandan da soundtrack'i dinlemenin zevki kaçırılmaz.
diziden sonra izlediğim için okurken bütün karakterler kendi kendilerine biçim bulmuşlardı. sonlara doğru bayağı heyecanlandırır.