bugün

entry'ler (431)

robbins

robbins temel patoloji adı altında bütün tıp öğrencilerine yönelik klasik patoloji kitabı. yani robbins deyince genelde bu kastedilir. ancak bir de robbins ve cotran'ın hastalığın patolojik temeli isimli bir kitabı vardır ki canlar yakar. patolojide, patolog olmadan gelinebilecek son noktaya gelmek isteyenlerin, patolojinin a'sını b'sini en ince ayrıntılarına kadar merak edenlerin kitabıdır. ancak fiyatı da canlar yakar, 400 küsür liraydı yanlış hatırlamıyorsam. temel patoloji ise 80 liraya gidiyor şu aralar.
bir de değinmekte fayda var robbins temel patoloji'nin çevirisi oldukça kötü ve yenilenen baskılarda bu durum düzeltilmeye çalışılsa da şu an için bir ilerleme söz konusu değil. mevcut olan 8.basımda 7.basımdaki hataların çoğu düzeltilmiş ancak akıcılıktan yoksun bir türkçe ile yazılma geleneği bırakılmamış. 9.basımda da bunun değişeceğini pek zannetmiyorum, ola ki editörler değişirse bilemem. o yüzden ingilizce aslından okumak güzide tıbbiyeli beyinler için daha faydalı olacaktır efendim.

substantia grisea

beyinde de vardır ama omuriliktekinden farklı olarak dış kısımda lokalizedir.

hasta yakınından sopa yiyen doktor

doktorlara atarlanan, her zaman artistlik yapan ve doktordan iyi bildiğini zanneden hasta yakınından dayak yiyen doktordur genellikle.

üniversiteye yeni başlayacaklara tavsiyeler

ilk sene kalmamaya dikkat edin zira ilk sene kalanlar sonraki senelerin herhangi birinde veya daha fazlasında da kalırlar. istisnalar mevcuttur ama kaideyi değiştirmez.

helikopter veya uçak geçtiğinde bakmayan insan

hava kuvvetlerinde çalışıyor olabilir zira bunlar onun için rutin şeylerdir.

semizotu

yemeğinin ıspanaktan pek de farklı olmadığı sebze. sadece ekşi oluyor biraz. ama salatası güzeldir orası ayrı mesele.

dirk kuyt

fenerbahçe'nin yeni balonu. lig başlayınca 2 aya kalmadan, en geç ilk yarının sonunda patlayacak ve içinin boş olduğu gözler önüne serilecektir. bunu şimdiden görebilenlerse biz galatasaray taraftarları ve birkaç pek kıymetli fenerbahçe taraftarıdır ki kendileri 3 yıl boyunca ödenecek olan 2 milyon 850 bin euro'nun takım adına daha hayırlı yerlerde kullanılabileceğini söylemektedirler.*

peki kuyt kötü bir transfer midir? hayır. iyi bir futbolcu ve görüldüğü kadarıyla karakterli bir adamdır. abarttınız diyorum sadece.

ben bir palyaçoyum

manga'nın hrant dink ve diğer faili meçhuller için yazdığı şarkıdır.
http://www.sabah.com.tr/G.../05/mangadan-hranta-sarki

"bir ocak ayında sokakta vurulurum."
(bkz: hrant dink)

le cola nın formulü

böcek olarak peygamber devesi veya tespih böceği tercih edilir.

edit: imla hatası.

ceren

esasında "güzel gözlü ceylan yavrusu" anlamına gelen bayan adı. bu ismi taşıyan kişi genç ve güzelse;
(bkz: tanrıça)*

pkk lıları şehit ilan eden chp li vekil

bir daha seçilemeyeceği doğrudur ama yine de dolgun maaş kendisine akmaya devam edecektir. işte bu yüzden dünya adaletsizdir diyoruz.

adamın son iki harfi

(bkz: vajina) dır.*

balıkçıların tuttuğu onları şoka sokan şey

habere tıklayınca dünyanın enleri isimli resim galerisi geliyor. tuttukları şey ise bir mürekkepbalığı. mynet'in geri dönüşü olmayan bir şekilde mala bağladığının da resmidir ayrıca.

vikipedi kurucusu jimmy wales ten kişisel bir rica

değerli mü'minler, lütfen boş geçmeyelim.

kuşu uçmayan adamın dramı

artık boy abdesti almayacağından derin bir "oh" çekmiştir.

tüik e göre izmirde 1buçuk milyon kürt olması

türkiye'de 15 milyon kürt yaşadığını varsayarsak, bunun 1.5 milyonunun türkiye'nin üçüncü büyük şehrinde yaşaması şaşılacak bir durum değil sanki.

ama herşey bir yana, kürtleri nasıl sayıyorlar ki? yani sayım memuru gelip "siz kürt müsünüz?" diye mi soruyor? yoksa kürtler kendilerini sayıp nüfus memurluğuna mı bildiriyorlar? aynı şey türkiye'de yaşayan diğer ırklar için de geçerli.****

herkes uyanırken uyumaya hazırlanan insan

ağır depresyonda olabilir.

kapların altının içe doğru kıvrımlı olması

ben de hiç anlamıyorum. anlayan biri varsa özel mesaj yollasın. en ince detayına kadar anlamak istiyorum.

edit: imla hatası

edit: anladım, eyvallah.

dünyanın en kısa ve masum hikayesi

(bkz: temel bir gün)

yuh sana cem yılmaz

"ya adam gibi para kazan ya da öyle ulu orta milyon dolarlardan konuşma." demiş sevgili yazar kardeşimiz. ama cem yılmaz'ın 281 milyon dolar serveti olduğuna göre milyon dolarlardan konuşması doğal değil midir?

şaka bir yana böyle mal bir yazı ilk defa görüyorum. abartma falan yok. ilk yani.**