bugün

(bkz: cheating death)*
live shit binge and purge deki yorumuyla en gaz parçalar arasına girmiştir; ayrıca metallica nın en gaz parçasıdır.
güzel yazar.
mükemmel bir stormlord coveri mevcut olmakla birlikte şarkının brutal vokalle daha da leziz olduğu muhakkaktır.
james hetfield'in The Ten Commandments* filmini izledikten sonra yazdığı parçadır...firavuna olan kızgınlığını anlatmıştır bu şarkıda...

türkçe çevirisi şöyledir:

Köleler
ibraniler hizmet etmek için doğmuşlar, firavuna
Kulak kabartıyorlar her sözüne, korku içinde yaşıyorlar
inanç
Bilinmeyen kişiye
Bekle
Bir şeyşer yapılmalı

Yazılsın öyleyse
Yapılsın öyleyse
Seçilmiş kişi tarafından gönderildim buraya
Yazılsın öyleyse
Yapılsın öyleyse
Firavunun ilk doğan oğlunu öldürmeye
Ben sürünen ölümüm

Şimdi
Halkımın gitmesine izin verin, Goshen ülkesine
Gidin
Sizinle olacağımi ateş çağrısı
Kan
Akıyor kırmızı ve güçlü,nil boyunca
Salgın
Üç gün boyunca karanlık, ateşe selam

Yazılsın öyleyse
Yapılsın öyleyse
Yazılsın öyleyse
Yapılsın öyleyse
Ben sürünen ölümüm

Benim elimde öl
Ülke boyunca sürünüyorum
ilk doğan erkeği öldürerek
Benim elimde öl
Ülke boyunca sürünüyorum
ilk doğan erkeği öldürerek

Ben
Geceyarısı havasını yönetiyorum yok edici
Doğmuş
Kısa zamanda orda olacağım, ölümcül kitle
Ben
Merdivenlerde ve döşemede sürünüyorum en son karanlık
Kan
Kuzuların kanıyla boyanmış kapı, geçeceğim

Yazılsın öyleyse
Yapılsın öyleyse
Yazılsın öyleyse
Yapılsın öyleyse
Ben sürünen ölümüm
büyük ihtimalle 27 temmuz 2008 metallica istanbul konseri'nin açılış parçası olacak olan şarkı.
27 temmuz 2008 metallica istanbul konserinde seyircinin 'die' nidalarıyla ali samiyeni inlettiği gaz şarkı.
27 temmuz'daki konserde abilerin sahneye daha hızlandırılmış halini çalarak çıktığı şarkı. gazlık seviyesi 2 katına çıkmıştır.
27 temmuz'daki konserde kirk'ün solosunu 2 kat metronoma rağmen nasıl caldığına hala inanamadığım en gaz metallica şarkısı.
içinde ufak çapta da olsa bir siyonist eda olduğunu düşündüğüm metallica şarkısı.
bu parçanın şimdiye kadar en gaz şekilde çalındığı konser şüphesiz 1992 san diego konseridir. lakin metallicayı pek sevmeyen biri olarak 1993 öncesi live performanslarına büyük bir saygım vardır.
"die..die..die..die by my hand" kısmını 2008 konserinde avazım çıktığı kadar bağırarak söylemiş ve james'ten "you're beautiful istanbul!" cümlelerini duymuşumdur. s*kilsemde gam yemem.
kanımca metal müziğin böyle en bi' heybetli, en bi' görkemli şarkısı. hele o "die, by my hand" diye başlayan kısımda arkada çalan riff yok mu... "vay babanın kemiğine" dedirtir.
aşırı gaz olmasından ötürü, metallica nın konserlerde ilk sıralarda çaldığı parçalardandır. konserlerde özellikle james in amigoluğundaki seyircilerin katılımıyla "die, die.." kısmı seyirciyi ayrı bir gaza getirir. dark angel tarafından yapılan cover i de fena sayılmaz.
metallica'nın kanımca en iyi albümünün *, en iyi parçalarından.
" die by my hand!!! die! die! die! " tekrar bölümünde ölümün bile zevkli olabileceğini hissettiren parça. bu kadar mı güzel olur deşarj işi bir müzik parçasıyla inanılır gibi değil.
bazen herhangi bir yerde durup dururken, ortada hiç müzik falan yokken aklıma o müthiş geçiş ve sonrasındaki ''die by my hand'' bölümü gelince müziksiz headbang atmamı sağlayan yüksek gazlı metallica şarkısı.

(bkz: müziksiz headbang atmak)
(bkz: headbang atmak)
(bkz: headbang)
şuan ağlayarak höykürmeme neden olan metallica şarkısı. die by my hand!

sözlüğü günlük olarak kullananın da amına koyayım ayrıca.
jason newsted'in die dieeee mutherfucker die diye bağırdığı muhteşem şarkı. Ondan güzel mutherfucker diye bağıran yoktur bu dünyada.
james bu parçayı the ten commandments'ten esinlenerek yazmıştır.

--spoiler--
so let it be writen
so let it be done

--spoiler--

bu filmde geçen bir repliktir.
90 lı yılların metallica konserlerinde; "die, die, die" şeklinde seyirciden destek istenen, ardından james hetfield in "uuuuu die by my hand" girişiyle birlikte, backvocalde jason newsted in "motherfucker die" çığlıklarıyla süslenen ve jason ın gaza gelişiyle şarkıyı söylemeye devam ettiği efsane metallica şarkılarından biridir.

(bkz: cümlenin 2 kilometre olması)
so let it be written kısmında james'in written derken sesini patlatması harikadır. lezizdir.
jason'ın malum kısımda 'motherfucker die' dediğinde beni feci gaza getiren ride the lightning albümünden bir metallica şarkısı.
metallicanın efsanevi şarkısı. genellikle konserlerinin açılış parçasıdır...
metallica'nın ikinci stüdyo albümü ride the lightning'te yer alan parçadır.

konserlerde açılış parçası olarak çalınır.

1956 yapımı ten commandments filminden esinlenerek yazılmıştır. hatta şarkının nakaratı direkt olarak o filmde geçmekte olan bir replikten ibarettir.