bugün

Sarsın kuzeni olan virüs. Bir dönem hit olan virüslere şöyle bir göz atarsak :Sars, kırım kongo, kuş gribi, h1n1, ebola ve corona.

Zaten hepsi ne hikmetse domuzdan, yarasadan, maymundan falan gelir. Ee bu domuza nereden gelmiştir?

Çinde 2017 yılında kurulan laboratuvardan yayılmış olabileceği de söyleniyormuş. Böyle bir şey olursa hiç şaşırmam. Sonuçta bu ve benzer virüslerin zaten laboratuvar ortamında üretilip insanların üzerine salındığını düşünüyorum. Bir şeyleri tedavi etmek yerine insanları hayat boyu bir ilaca mahkum etmek daha karlı sonuçta. Bu yüzden de sürekli yeni hastalıklar lazım.

"WUHAN'DA 2017 YILINDA ViRÜS LABORATUVARI KURULMUŞ! CORONA ViRÜSÜ…

Corona virüsünün ilk ortaya çıktığı yer olan Çin'in Wuhan kentinde 2017 yılında bir virüs laboratuvarı kurulduğu ortaya çıktı. Laboratuvarın kurulmasına karşı çıkan bilim adamları, 3 yıl önce tehlikeye dikkat çekerek, "incelenen virüslerin laboratuvardan dışarı sızması ve kontrolden çıkması" ihtimali hakkında açıklamalar yapmıştı. Ancak Çinli mikrobiyologlar, dünyanın en büyük biyolojik tehditleriyle boğuşmak için yetkilendirilmiş bir 'elit kadro' olduklarını söyleyerek uyarılara kulak asmadığı iddia edildi." kaynak : sabah gazetesi
içim dışım, sağım solum, önüm arkam coronaa!

sobeyliycez seni. buraya "sobe ulan sobe" yazıcam!!
yurtdışından gelen tatilci zaten yirmi günlüğüne geliyor, onbeş gün karantinaya girer mi?
yok öyle birşey...donanımlı cihazlardan geçecekler, uçaklarından inmeden kontrol edilecek hepsi.
Yurtdışı kyk karantinasi gerçekten kalkıyor mu bu doğruysa haberi verenden allah razı olsun.
bir çeşit sars virüsü. insandan insana bulaşan bu virüs suudi arabistan ve katar'da can olmıştır.
özellikle diyabetli kişilerde ağır ve öldürücüdür. ilk belirti yüksek ateştir.

(bkz: ncov)
askortiş yazdığım virüs

cümle milletleri korkuttun çinden, parise
orta çağdan beri görmedik biz böyle hadise
rahat battı zaten insanlık hep fahişe
olan olmuş zaten, gelsin kıyamet yalan dünya seninse
nerde çare ne yapsak, kim kiminle sevişse
aman deme sakın "yuh artık buda artık akrostiş şiirse"
zaman kaybetme dostum, dileriz test sonucun negatif cevaplanır.
yarından itibaren yurtdışından gelen türkiye cumhuriyeti vatandaşları 14 gün kendi evlerinde karantinaya girecek, yurt olayı kalkıyor.
havaalanlarında test yapılacak kendilerine.
...kenya'da koronavirüse ilişkin yalan haber yapanlara 50 bin dolar dolar para cezası...
görsel
Dünyadaki tüm toplumların sağlığını tehdit etmesi nedeniyle tüm dünyanın ortak düşmanı olan bu virüsle ilgili bu sabah bir yazı okudum,herkese okumasını tavsiye ederim.
Bu yazı Francielle morelli isimli bir psikolog tarafından,
coronavirus ve evrene verdiği mesaj ile ilgili kaleme alınmış;

"inanıyorum ki evren, kuralları tepetaklak olduğunda bunu düzeltmenin bir yolunu bulur. Birçok anamoliyi ve paradoksu yaşadığımız bu günler oldukça düşündürücü.
Küresel ısınmanın endişe verici boyutlara ulaştığı, Çin ve onu takip eden ülkelerin bloke olmak zorunda olduğu bir dönemde,
Bir yandan ekonomi yerle bir olurken, diğer yandan hava kirliliği azalmakta, maske kullanmak zorunda kalırken aslında daha temiz bir nefes almaktayız.
Üretim ve tüketime dayalı bir toplumda, günde 14 saat boyunca ne olduğu belli olmayan bir amacın peşinde, cumartesi ve pazarımız, takvimde kırmızı ile belirtilmiş tatil planlarımız olmaksızın koşarken, bir anda karşımıza bir "dur" çıkar, günlerce evde otururuz.
Para ile ölçmeye kalktığımız, gerçek değerini bilmediğimiz "zaman" ile olan hesaplaşmamız başlar.
Hala onunla neler yapabileceğimizi hatırlıyor muyuz?
ilişkilerin, iletişimin, sosyalleşmenin virtüel dünyanın sosyal medyasında gerçekleşerek, bizi yakın olduğumuz yanılgısına düşürdüğü bu dönemde, virüs bizden gerçek yakınlığı çalar;
Kimse birbirine dokunamaz, öpemez, sarılamaz ve bu uzaklığın soğukluğunda kalırız.
Bunların önemini ne kadar da göz ardı ettik?
Çocuklarımızı büyütmeyi, öyle gerektiği için başka kişi ve kurumlara devrettiğimiz bir dönemde virüs okulları kapatır, insanları yeni alternatifler bulmaya, çocuğuyla birlikte olmaya, kısacası yeniden aile olmaya zorlar.
Herkesin kendi bahçesini düşünmesinin kural olduğu bu dönemde, virüs bize açık bir mesaj yollar;
Tek çıkış aitlik duygusu, topluluk bilinci, başkasını düşünmek, kendinden daha büyük bir şeyi yani toplumu korumak ve onun tarafından korunmak.
Paylaşılan sorumluluğun ve attığın her adımın, sadece kendi kaderini değil başkalarının kaderini de belirlemesi ve senin kaderinin de onlar tarafından belirlenmesi.
Bu durumda cadı avını, kimin suçlu olduğunu, sebebini öğrenmeyi bırakıp kendimize bu durumdan neler öğrenebileceğimizi sorarsak,
öğrenebilecek ve yapabilecek çok şeyimiz olduğuna inanıyorum.
Zira açıkça belli ki evrene ve onun kurallarına olan borcumuz çok ve bize bunu bir virüsle bedel ödeterek hatırlatıyor."
Dışarıda herkes birbiriyle görüşürüyor hem de ele ense gote şaplak modunda. Maske falan da takmıyorlar. Biraz ders alın lütfen sizin yüzünüzden biz de zarar görüyoruz.
ben artık kabullendim. yaşayan yaşayacak, ölen de ölecek. bir ay, bilemedin iki ay sonra artık her yer açılır. tüm faaliyetler eski haline döner. bu illetin öldürücülük oranı türkiye'de %3 bile değil. bunu sadece ben kabullenmedim, ekonomisi iyi olan devletler bile kabullendi. hiçbir devlet ekonomiden dolayı uzun süre insanları evde kapalı tutamaz. virüsün sürekli mutasyona uğradığı, sıcaklıktan da etkilenmediği söyleniyor. aşının da bulunup bulunmayacağı belli bile değil. bulunsa bile en az 1 sene beklemeniz gerekiyor diyorlar. artık insanların gerçekten psikolojisi bozuldu.

edit : bunu anksiyete bozukluğu olan bir insan olarak yazıyorum , corona artık tüm dünya için grip gibi bir hastalığa bürünecek. toplumlara sürü bağışıklığı kazandırılacak (eğer bu sikko virüs zırt pırt mutasyon geçirmez ise) ve sağlık sisteminin çökmemesi sağlanacak. tedaviye olumlu yanıt veren yeni ilaçlar geliştirmeleri için, bilim insanlarına zaman kazandırılacak. çok üzülerek yazıyorum ki, bunla yaşamaya alışacağız. artık hayatımız eskisi gibi olmayacak. sosyal mesafemize ve hijyen kurallarına daha da dikkat eder hale geleceğiz. çok olumsuz şey yazdım ama doktorlar diyor, ben demiyorum ki. bilinçli kalmaya, önlemleri elden bırakmamaya devam edelim. tek temennimiz şu illetin akranları sars ve mers gibi mutasyon ile kendini yok edip geberip gitmesi. bir bitmedin amına kodumun coronası. ne lanet bir şeymişsin sen.
Tedbir olalrak;
1. Elleri sık yıkamalı,
2. Hasta kişilerle temastan kaçınmalıymışız.
iranda 15 - 30 yaşında kişilerin de öldüğü virüstür. Virüs kesinlikle yaşlıları hedef almıyor, zaten zayıf oldukları için kolayca yenik düşüyorlar ama yaşayan her insanın tehdit altında olduğu açık.
Koca reis turup tarafından kasım seçimleri öncesinde bitirilecek virüs.