bugün

1-24 Temmuz tarihleri arasında Arjantin'de düzenlenecek olan turnuvadır. 12 takımın mücadele edeceği turnuvada, son şampiyon brezilya ile ev sahibi arjantin arasındaki olası rekabet futbol ziyafetine dönüşebilir.

C Grubu ise uruguay, şili, meksika ve peru'dan oluşup rekabetin en üst düzeyde olduğu grup olmaya adaydır.
şampiyonu yine brezilya olacak turnuvadır.
arjantin'in kazanacağı turnuvadır.messi,milito,aguero,tevez,higuain,lavezzi ve di maria'nın kendi evlerinde kupayı arjantin halkına hediye edeceği turnuva.
messi eğer sakatlanmazsa benim de arjantin'in kazanacağını düşündüğüm kupadır. ama şöyle bir istatistiki gerçek var, son 5 kupanın 4 ünü kazanma başarısı göstermiştir brezilya. üstelik bu 4 şampiyonluğunun 2 si arjantin finaliydi...
a haber'den yayınlanacak olan organizasyon.
1 temmuz gecesi 3:45 te a haber kanalından yayınlanacak arjantin bolivya maçıyla başlayacak olan nefis kupa organizasyonudur. arjantin'in bu maçı alacağı kesindir.
messi'nin ne halt olduğunu göreceğimiz kupadır.
c grubu tadından yenmez.
Maçların gece yayınlanması sebebiyle fazla ilgi çekmeyecek ama uykusuz gecelerde izlenebilecek turnuvadır tabi atv maçlara şifre koymazsa.
bu gece oynanacak arjantin-bolivya maçıyla başlayıp futboldan mahrum olduğumuz şu günlerde çölde su arayan insanın su bulması gibi bir mutluluk yaratan turnuvadır. saatler sonra başlayacak turnuvadan birkaç ufak detay verelim ki maçları daha bilinçli izleyelim;

turnuva arjantin'in ev sahipliğinde yapılıyor. karşılaşmalar yerel saatle 15:30 ile 21:45 arasında değişen saatler aralığında oynanmasına karşın arjantin ile aramıza giren vicdansız meridyenler nedeniyle ülkemizde bu saatler 21:30 ile 03:45 aralığında değişiyor ki bu da bu futbol şölenine tanıklık edebilmemiz için uykumuzdan fedakarlık etmemiz gerektiğini gösteriyor.

formattan biraz bahsedecek olursak; bilindiği gibi bu turnuvaya katılma yükümlülüğü gösteren ülkelerin sayısı aslında 10 adettir efem.(arjantin, kolombiya, bolivya, brezilya, paraguay, ekvador, venezuela, uruguay, peru, şili) ancak formatın daha sağlıklı işleyebilmesi için turnuvaya diğer kıtalardan iki adet daha ülke davet ediliyor. bu sene davet edilen ülkelerden ilki şu ana dek en çok bu organizasyona misafirlik etmiş meksika. diğeri içinse bu sene öncelikle ispanya'ya davet gönderildi. ancak ispanya tarafından bu davete olumsuz cevap verildi. bunun üzerine japonya'nın kapısı çalındı. japonlar turnuvaya katılmayı kabul etse de ülkeyi vuran tsunami faciası yüzünden onların da katılması olanaksızlaştı. son çare olarak kosta rika'dan nihayet olumlu cevap gelince ülke sayısı 12'ye çıkmış oldu.

yalnız burada şu hususa dikkat etmek gerekir ki; turnuvaya davet edilen iki takım da gold cup'tan henüz geldikleri için ana kadrolarını yanlarına almadılar. gerek meksika gerek kosta rika daha çok kendi ülke takımlarında forma giyen oyuncularına turnuvada şans verecek ki meksika kadrosunda avrupa'da oynayan tek oyuncunun geovanni dos santos olması bu duruma en büyük örnek.

her birinde dört takım olmak üzere üç farklı grup var. gruplarında ilk iki sırayı alan takımlara iki adet en iyi üçüncünün de katılımıyla 8 takım çeyrek finalde boy gösterme şansına sahip olabiliyor. daha sonrasıysa alışılmış formatta yarı final ve finalden oluşuyor. ancak avrupa'dan farklı olarak organizasyonun ikincisine* de bronz bir kupa veriliyor.

genellikle arjantin ve brezilya hegamonyasında geçen turnuva bu sene hiç de öyle olacakmış gibi gözükmüyor. bu iki ekip halen en büyük favoriler olsa da taban ile aralarındaki fark neredeyse kalmadı gibi. son dünya kupası'nı 4. tamamlayan uruguay'ın aynı zamanda forlan, suarez, lugano gibi çok kaliteli oyuncuları var. bunun yanında alexis sanches faktörünü elinde bulunduran şili, falcao ve guarin gibi geçen seneye damgasını vurmuş iki oyuncuya sahip kolombiya kupanın favorileri arasında kendilerine yer buluyorlar.

bu yıldız oyuncuların yanında bize hiç de yabancı olmayan oyuncular var. bunlar;

-andre santos, diego lugano (fenerbahçe)
-ricardo pedriel (sivasspor)
-jonathan santana (kayserispor)

bunlara ilaveten yolu ülkemizden geçmiş; teofilo gutierrez, elano, jefersson, giovani dos santos, Renny Vega gibi isimler de ayrıca takip edilecek futbolcular arasında yer alıyor.

durum bundan ibarettir efendim. 1 ay boyunca gerçekten büyük bir futbol şölenine tanıklık edeceğiz. güney amerika futbolu her ne kadar yavaş ve temposuz olsa bile; messi, agüero, di maria, milito, d.alves, neimar, pato, falcao, guarin, forlan, suarez gibi cezbedici oyuncularla bu faktörün önüne geçileceği şüpe götürmez bir gerçek. saatleri 03:45'e ayarladıysak artık yatağa geçmemizin vakti gelmiştir. esen kalın.
kupanın ilk maçında arjantin bolivya ile 1-1 berabere kalmıştır. arjantin'in bireysel yetenekli oyuncularının çok sayıda olduğu bir gerçek ama takım oyunu oynayamadıkları sürece bu yetenekler pek bir şey ifade etmeyecektir...

http://www.sporx.com/futb...ayamadi-1-1SXHBQ238633SXQ
dün akşam kolombiya, kosta rika'yı baskılı oyunu sonucu 1-0 yendi ve grup lideri oldu. bu akşam ise brezilya venezuella maçı 22:00 da başlayacak.
(bkz: alex de souza nın copa america 2011 e çağrılmaması)
gol kısırlığından başka bişey değil, henüz. bi de favoriler şaşırttı hep.
maçların yayın saatleri belli olmayan turnuva. adam bi reklamını yapar lan.
hangi maçın ne zaman hangi gün olduğu bilinmeyen turnuvadır.
çoğu insanın götünde pireler uçuşurken devam eden şampiyona.
maçların yayın akışı şöyledir:

http://1.bp.blogspot.com/...7KyznpY/s1600/program.jpg
03:45'te arjantin-kosta rika maçı oynanacak turnuvadır.

kısır geçen turnuvada arjantin'den patlama beklemekteyizdir.
ilk elenen takımın, kupaya 'davetli, misafir takım' olarak katılan orta/ kuzey amerika ülkesi meksika olduğu turnuvadır.
arjantin kostarikayı yenemzse gruptan çıkamayacaktır. o yüzden bu geceki maçın çok heyecanlı olması beklenmektedir.
yaklaşık 10 dakika sonra başlayacak arjantin kostarika maçının büyük mücadeleye sahne olması beklenmektedir. yoksa bu saate kadar uykusuz kalmamın acısını messi başta olmak üzere düğer arjantinli younculara küfürler savurarak çıkartırım. biline.
uruguay' ın artık favori olduğu turnuvadır.
finali guay derbisi olmuştur. paraguay ve uruguay finalde karşılaşacak.
büyük ihtimalle Uruguayın kazanacağını düşündüğüm turnuva.