bugün

ilk ve son sürdüğüm araçtır kendisi.Nitekim ehliyet kursunda tanışmıştım zatialiyle.
Ve şöyle başlar duygusal anımız.Güzel güneşli, nitekim benim için sonradan ne kadar dandik bir gün olsada tahmin edemedim işte başıma geleni.Koltuğuna geçtiğimde yanımdada kursun bayan hocası mevcut idi..Neyse.Bir takım kursta ve çevreden edindiğim tecrübeyle kaldırdığım Fransız şaheserini 2-3 kilometre sonunda sevgili belediyemizin yaptığı veya yapmaya çalıştığı asfalt çalışmasında motorlu aracın alt bölümünü gelişi güzel yola bırakılmış taş birikintilerine sürttürüverdim.Nitekim sanat eserinin altındaki diferansiyelin içindeki volan dişlisini kırmamla sonuçlandı bu güzel güneşli harika gün.Neyseki arabanın sigortası varmış.A.q hatuna rezil olduk.Olsa ne olur.
direksiyonun ortasının dönmemesi klasik bir citroen direksiyon stilidir. citroenin bir çok arabalarında direksiyon kimi zaman ilginç kimi zaman garip tasarlanmıştır.(örn sadece tek kolla direksiyon simidine bağlanan direksiyon göbeği) c4 teki tasarım güzeldir fark yarattığı gibi insanı direksiyonu abidik gubidik tutma alışkanlığından vaz geçirip doğru tutmaya mecbur eder.airbagın etkisini pozitif etkiler. ayrıca c4 ün yol tutuşu gayet iyidir. göstergeler ise farklı dizaynı ile hava attırır. yanınıza oturan gizli eşcinsel dışından bu ne biçim araba lan bu derken içinden verse de bir tur atsak demektedir aslında.önemli bir ayrıntı ise burnunun nerde bittiğini tam olarak kestirmeniz zaman alır ön plakanızla muhtemelen bir kaç buse kondurmadan bir yerlere tam ölçüyü ezberinize alamazsınız.güzeldir hoştur psa motor benzinlide çok efektif değil gibi görünür ama alışınca bunun sadece sizin sanrınız olduğunu anlarsınız.dizeli ise yine psa grubunun iyi dizel yapma geleneğinden gelen bir motordur ve rampada tokat makinesidir.citroenin 2 el başarısızlığını bu model size yaşatmaz.
kaportasi bizim eski anadol'larin kaportasindan daha fenadir.

plastik aksam cok fazla ve insana guven vermiyor. motosiklet bisiklet carpmasini birak degdigi anda icine giriyor. motoru kuvvetlidir, guclu arabadir.

o paralara alinabilecek en iyi arabalardan bir tanesidir. alman arabalariyla karsilastirilmis. alman arabalarindan en ucuzu opel su siralar 45.000'den agzini aciyor. toyota ise auris'de bile 37.000'den baslayan fiyatlar sunuyor. 1.33 motor bak o da.

adam gibi sokaklari, bisiklet, motosiklet fazla olmayan bir civardaysaniz, sizi memnun edecektir. kulaklarinizi azicik gicirtilara tikarsiniz tabi.
fiyat-donanım kriteri baz alındığında sınıfının en uygun aracıdır. dış tasarım konusu göreceli olduğundan karşılaştırma yapmıyorum.

yaklaşık 10 aydır 120 bg lik benzinli versiyonuna sahibim. bu süre zarfında 10.000 km yol katettim. 60 lt lik depo ile şehirler arası yolda* 110 km sabit hızla 800-850 km, şehir içinde ise 600-650 km gidebiliyor. araç, rölantide iken neredeyse sessiz çalışıyor. uzun yolda pek yormuyor. kullanımı rahat. iç mekan ve bagaj hacmi tatmin edici. ön konsoldaki plastik malzeme kalitesi benim pek hoşuma gitmiyor ancak direksiyon simidi, tasarımı ve malzemesi ile oldukça çekici. benzinli versiyonlarında esp özelliğinin olmaması büyük eksiklik. müzik sistemi gayet iyi. süspansiyon sertliğinin virajlarda daha iyi yol tutuşu sağlamasına rağmen en ufak çukur bile rahatsız edici boyutlarda oluyor. hız göstergesi hem dijital hem analog. otomatik vites seçeneği de mevcut ancak tek kavramalı olduğundan vites geçişlerinin özellikle düşük viteslerde rahatsız edici olduğu söyleniyor.

benzinli c4 e sahip olduktan sonraki tek pişmanlığım biraz daha bekleyip dizel versiyonunu almamak oldu.

biraz iddialı olacak ama yeni c4, bu fiyat aralığında citroen değilde vw ya da opel logolu olsa peynir ekmek gibi satardı.

iç tasarım : http://imageshack.us/phot...2011citroenc4itasarm.jpg/

dış tasarım : http://imageshack.us/phot...ages/14/2011citronc4.jpg/
ismini söylemesi çok güzel * olan fransız araba modeli.
efenim alıyorsanız dizelini alınız, benzinlisi cebinizi sevmiyor çünkü ama dizeli tam kayserili işi.*
yeni modeli çok çok çok hoş olan araba modeli. fakat fransız arabalarına karşı bir ön yargım var. renault megane 3 de çok hoşuma gidiyor ama ön yargı beni volkswagen e çekiyor.
benzinlisini almak mantıklı değildir, alınacaksa dizeli alınmalı yoksa eliniz cebinizden çıkmaz,yalnız iyi arabadır,hb sınıfında olmasına rağmen aile arabası gibidir,bagajı oldukça geniştir.
bu yaz yeni kasasını almayı düşündüğüm araç.

para mı?
o da ne? *
tanım: citroenin ürettiği otomobildir.

2006 - 2009 arası modellerinde acayip şekilde bilgi toplamaya çalıştığım otomobil. Kronikti, motordu, amortisördü, sensördü herşeyi hakkında.
e-HDI versiyonunun 100.000km kullanım maliyeti 43.000tl civarında olan citröen modelidir.

43.000tl'nin detayları için: http://yuzbin.net/citroen-c4-1-6-e-hdi-mcp/
Tasarım, donanım, motor gücü, güvenlik... Yeni c4 Her alanda mükemmel. Tam bir fiyat/performans aracı.

Araba almak isteyenler c4 dizele bakmadan alırsa coooook şey kaçırmış olur. Fransız arabası almam diyen zaten almasın. Ona mustehaktir.
direksiyon simidini siktiğimdir.

madem fransız arabası alacaksın o kadar para bayılacaksın git pöjo al.

daha ucuz daha ekonomik daha yaygın servis imkanı istiyosan röno al.

amk fransızı değil mi pöjo ne röno ne.

röno megan'a laf ettirmem ama.
fiyat/performans açısından makul bir araba. söyleki, 2012 model exculisive (full) paketine sahip olan biri olarak donanıma boğulduğumu itiraf etmeliyim.

kör nokta uyarı sistemi, start stop, cruise control, hız limitleyici, park yardım mesafe ölçeri, ön arka park sensörü, deri koltuklar, masajlı koltuklar, kararan dikiz, 17 inc efsane bir jant, cam tavan(ops), navigasyon(ops), kol dayama içinde 220 v priz, bluetooth, handsfree, f1 vites, arka kol dayama, dokunmatik el freni vs. vs.. aklıma gelmeyen onlarca donanım.

ya adamlar bağaja seyyar el feneri koymuşlar. ek aparatsız aynı anda 5 telefon şarj edebiliyorsun. sinyal sesini 4 farklı ses yapabiliyorsun, ön panelin rengi değişiyor ve bu araba 60 lt (1depo) mazotla 1000 küsür km yol gidiyor şehir içi. (5.5 lt civarı) uzun düz yolda 100 e sabitle 4-4.5 lt mazot yakıyor. bu adamlar daha ne yapsınlar.

evet vites geçişleri hissediliyor, evet süspansiyon sert bam güm bana da oluyor. evet kasası bir bmv audi değil ama aynı paraya golf, a3 a180, bmw1 alırsan sana 4 teker bir de direksyon veriyor. yukardakilerin 1 tanesi (1 tanesi şaka değil) bu araçların bazında yok. bu opsiyonların yarısını koyayım desen araba 80.000 tl oluyor. bu cillop ise 60.000 tl civarı.

tavsiye olurnur efem.
C4 değil c24 olsa da tercih edilmeyecek fransız tenekesi. Ds5 iyidir lakin pahalıdır. Tavsiyem odur ki almam demeyin alman alın.
araba degilde sus esyasi aldigini sananlarin 60 bin tlden tavsiye ettigi araba. hangi gezegende yasiyosunuz cok merak ediyorum. adam onpanel isikli diye motordan suspansiyondan vazgecmis ilginc!
bunu tavsiye eden bunu da tavsiye etti;

(bkz: 96 model tofaş şahin).
en uygun ikinci el dizel araç olarak göze çarpıyor günümüz koşullarında.
mithiş bir araba hele benim gibi istanbul trafiğindeyseniz. dizel, yakıt durumu çok çok iyi. performans çok iyi, geniş araç. almayı düşünen varsa her türlü soru sorabilir. kesinlikle tavsiyedir. dayanıklıdırda. sağlamdır. passatın tamponu dörde bölmüştür, sinyali çatlamıştır en fazla.
kürt yapımı araba.
Kullandığım araçtır mazot yakmaz sadece koklar 5 litre ideal yakar.
Eski kasasina resmen asigim cunku marjinal bir tasarımı var, yenileri pek hos degil sanki alisilmis bir tipi var. Kullanan arkadaslar varsa bir kac soru sormam lazim mesaj atarlarsa sevinirim. Ozellikle guvenlik konusunda
23 Ocak günü yapılan bir kaza sonucu perte ayrılan ve bir araba nasil bu kadar zayıf olur dedirten Citroën modelidir. 50 bilemedin 60 ile ön taraf yok olmuş ve çarptığım aracın Fiat doblo oluyor oda sadece kapısı ezilmistir. Ha bide hava yastıkları aksesuarmis acilmayabilirmis arada onuda citroendeki yetkililerden öğrendik. Önemli bişey değilmiş hava yastığı.
Çok güzel arabadır. Eski arabamdır. Şimdi mercedes kullanıyorum ama ne yalan söyleyim konfor açısından arada çok büyük fark yok. Tabiki mercedesin güvenliği tartışılmaz. Ama size verdiği konfor hissi olarak c4 hiç de fena değil. Bir adabada olmasını isteyeceğiniz hemen herşey var(dolu paketlerden bahsediyorum tabiki). Ayrıca görüntüsü de çok şıktır. Ekonomiktir de. Kısacası severek kullanabileceğiniz çok çok güzel bir arabadır c4.
Tırt arabadır. Fransız arabası pişmanlıktır. Evet.