bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  kızılderili soykırımının mimarı..
  3 -2 ... piano-forte
 2. 2.
  1492'de demir attığı kübayı çin sanan,
  iki haftalık süreçte günlüğünde 75 kez altın kelimesini kullanan,
  kızılderililere ölüm taşıyan..
  3 -1 ... piano-forte
 3. 3.
  Amerikayı keşfederek başımıza büyük bir bela açan arkadaş....
  4 -1 ... the godfather
 4. 4.
  sanıldığı gibi amerikayı keşfeden zırtapoz değildir...
  6 -1 ... phyxius
 5. 5.
  Cenovalı denizci ve kaşiftir. 1492'de Atlantik Okyanusu'nu aşarak Kuzey Amerika'ya ulaşan ilk Avrupalıdır. Bu yolculuğunu ispanyol bayrağı altında yapmıştır.

  Amerika'yı keşfetmeden önce, Osmanlı Devleti dahil, tüm güçlü devletlerden yardım istemiştir fakat kimse destek vermek istememiştir. Sonunda ispanya, christophe colomb 'a yardım etmeyi kabul etmiştir.
  Amerika kıtasının bulunmasına ve Avrupa'ya açılmasına öncülük etti. Bununla birlikte yeni kıta adını christophe colomb'la aynı dönemde yaşamış ve 1497 ya da 1499'da Güney Amerika'ya ulaşmış olan Amerigo Vespucci adında bir italyandan aldı.

  Daha 11. yüzyılda Norveçli Leif Eriksson Kuzey Amerika kıyılarını dolaşmıştı, ama tarihte Amerika'nın keşfedilmesinin onuru Kolomb'a aittir. Ne var ki, christophe colomb yepyeni bir kıta keşfetmiş olduğunun farkına varamamıştı. Onun amacı doğudaki baharat ve ipek gibi değerli malların batıya getirilebileceği güvenli bir ticaret yolu bulmaktı. 12 Ekim 1492'de Bahama adalarından birine çıktığında da bu düşüncesini gerçekleştirmiş olduğunu sandı. Amerika kıtasını bulan christophe colomb ,yepyeni bir kıta keşfettiğinin farkına varamamıştı.

  christophe colomb italya'nın Cenova limanında yaşayan yoksul bir dokumacının oğlu olarak dünyaya geldi. Avrupa'nın en işlek limanlarından biri olan Cenova'da tüccarlar çeşitli ülkelerle ticaret yapıyor, karayoluyla Hindistan'dan ve Uzakdoğu'dan gelen pamuk, kumaş ve baharattan başka ingiltere açıklarında avlanan balıkları da kurutulmuş ve tuzlanmış olarak satın alıyorlardı.christophe colomb büyük bir olasılıkla Marko Polo'nun Çin gezisi anılarını okumuş, Leif Eriksson'un yüzyıllar önce yaptığı gizemli deniz yolculuğunun öyküsünü dinlemişti.

  Gençliğinde Akdeniz'in doğusuna bir deniz yolculuğuna çıkan colomb,baharat ve ipek ticaretinin nasıl yapıldığını öğrenme olanağı bulmuştu. Daha sonra 1476'da kuzeyde ingiltere'ye ve izlanda'ya kadar gittiği sanılmaktadır. Bu yolculuktan dönüşünde Portekiz'in başkenti Lizbon'a taşındı. O çağda bile hala Dünya'nın dümdüz olduğuna inanan birçok insan vardı.Kolomb ise Dünya'nın küre biçiminde olduğu düşüncesindeydi.colomb çeşitli Dünya haritalarının çizimine yardımcı oldu. Bu harita ve çizimlerde Dünya gerçekte olduğundan çok daha küçük, Asya ise çok daha büyük gösteriliyordu.colomb Asya'nın doğuya doğru çok fazla uzandığını, bu yüzden de ispanya'dan yola çıkıp batıya doğru yol alarak oldukça kısa bir zamanda Hindistan'a varabileceğini düşündü. Hindistan'ın uzaklığını da hesapladı; Hindistan'ın bulunduğunu sandığı yer aşağı yukarı Amerika'nın bulunduğu yere denk geliyordu.

  Böyle bir yolculuğu tasarlayan ilk insan colomb değildi, ne var ki, o zamanki gemilerin küçüklüğü ve yeterli donanıma sahip olmayışı yüzünden böylesine uzun ve tehlikeli bir yolculuğa çıkmayı kimse göze alamıyordu. 1480'de artık deneyimli ve kendine güvenli bir denizci olan colomb ise Hindistan'a kısa sürede ulaşabileceğini kanıtlayacak bir keşif gezisine önderlik edebileceğine inanıyordu.

  Bu yolculuk için gerekli gemileri ve parayı ancak ispanya ve Portekiz hükümdarları sağlayabilirdi.colomb ilk önce Portekiz Kralı 2 Joao'ya başvurduysa da önerisi reddedildi. ispanya'nın önemli bir bölümü Magripliler'in altındayken tahta çıkan Fernando ve Isabella ise Kolomb'u içtenlikle kabul ettilerse de, ülkenin içinde bulunduğu kargaşa yüzünden ona yardımcı olamadılar.

  colomb haritacılık yapan kardeşi Bartolomeo'yla birlikte ingiltere ve Fransa krallarına başvurdu. Ama bu iki kraldan da yardım alamadı. Sonunda ilk başvurudan yedi yıl sonra ispanya kraliçesi Isabella, colomb'a yardım edeceğini bildirerek ona amiral ünvanı verdi.

  20 Mayıs 1506 Valladolid,ispanya'da da vefat etmiştir. *
  3 -1 ... gothic evil
 6. 6.
  tek numarası amerikayı keşfetmek olduğunu bildiğim adam. iyi halt yemiş.
  1 ... insatiable love
 7. 7.
  halen ismi birçok yerde kullanılan ünlü kaşif

  (bkz: kolombiya)
  1 ... alchoburn
 8. 8.
  amerika'yı ispanya adına keşfeden, italya doğumlu yahudi asıllı kaşif.
  3 ... endustriyel siyah
 9. 9.
  erzurumlu ibrahim hakkı hazretleri nin marifetname adlı eserin de kolon diye bahsettiği kaşif.
  1 ... hayvan adam
 10. 10.
  keşfi yaptığı geminin adı nina'dır.
  1 ... endustriyel siyah