bugün

ilk başlarda insanların sesli iletişim kurmasını sağlıyan daha sonraları yazılı ve görüntülü iletişime de imkan sunan taşınabilir iletişim aracı.
türkiye'de cep telefonluğu çılgınlığının bambaşka bir sosyolojik boyutunun olduğunu düşünüyorum. yurdum insanı yaradılış itibariyle hava atmayı sever, çok parası varsa ev alır, uçak alır, yat alır ve bu aldıklarıyla da böbürlenmeye bayılır. biraz daha az kazananlar ise araba alır, laptop alır onunla övünür. ama gel gör ki gelir düzeyi orta ve alt seviyede olanlar için bunların hiçbiri mümkün değildir. o yüzden ulaşabileceği fiyat aralığında olan ve güncel teknolojiye sahip olma zevkini yaşatacak, aynı zamanda etrafına hava atabileceği bir şey arayan bu insancıklar aylarca kazandıklarının büyük bir kısmını cep telefonlarına ayırmaktan çekinmezler. ödemedeki taksit kolaylıkları ve 2. el çeşitliliği de işin tuzu biberi olur. bu yüzdendir ki etrafınızdaki az gelirli insanlara baktığınızda (temizlik görevlileri, apartman görevlileri, güvenlik elemanları...) hepsinin elinde zenginlerin bile ihtiyaçları olmadığı için almayı düşünmedikleri her türlü özelliği barındıran pahalı cep telefonlarından vardır. başka hangi ülkede 3g ihalesi bile yapılmadan binlerce 3g telefon satılmıştır. sırf 2 kameralı telefon aldım abi bak ayna olarak da kullanabiliyorum demek için alanlar olduğunu görmüşlüğüm vardır.
Şu anki hali Graham Bell'in bile dudağını uçuklatabilecek olan, günümüz olmazsa mahvoluruzları arasında yer alan cep telefonu, kablosuz telefon ihtiyacından doğmuştur.

Finlandiya ve isveç gibi yüzlerce kilometre fiyort ve sürüsüyle adaya sahip olan ülkeler, coğrafi koşulların doğurduğu sıkıntılar sebebiyle kablo döşeme işine illallah edince kablosuz telefon arayışına gittiler. Ne yapalım, ne edelim diye kara kara düşünürlerken imdatlarına Avrupa Telekominikasyon Standartları Komitesi yetişti ve 1982 yılında, adını Groupe Speciale Mobile'in kısaltılmasından alan GSM operatörü icat oldu. Ve bu buluş 1984 yılında Avrupa Komisyonu tarafından "Tamamdır. Artık çağrı atabilirsiniz." diye onaylandı.

Avrupa Birliği, 1986 yılında cep telefonlarının,artık bu her ne demekse bilmiyoruz, 900 Mhz spektrumunda çalışmasına karar verdi ve bir yıl sonra GSM sisteminin temel standartları imzalandı.

1988 ve 1989 ylları arasında adam gibi çalışsın, kapsama alanında çıkmasın diye cep telefonu üzerinde çok kafa patlatıldı ve nihayet 1991 yılında Finlandiya'nın yerel GSM operatörü Radiolinja üzerinden Nokia'nın 1011 modeli ile ilk "Alo!" denildi. Bu ilk görüşmeden bir sene sonra uluslararası görüşmeler başladı ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası, o olmadan önce ne yapmışız dediğimiz SMS, yani kısa mesaj servisi hayata geçerek 1992 yılında abonelere ilk mesaj atıldı.

internetin de artık telefonun içinde olmasından ve çılgın gibi büyüyen sosyal medyanın hayatın bir parçası haline gelmesinden dolayı, abone sayısı her geçen gün artmakta ve herkes birbirinin telefonunu dur durak bilmeden dıtlatmaktadır.
gerçek manada evrim geçirerek şu an ki haline gelmiş cihazdır. konuyla ilgili bir değerlendirme yazısı için buyrun
son 2 yıldır bu aletin amacının dışında çalıştığına kesin olarak karar verdiğim başa bela cihazdır.

sebebi de bu cihazın beni dinlediğini ya da bir şekilde sağa sola bilgiler gönderdiğine artık eminim. hayır kimse bana aksini iddia edemez.

dün arkadaşla kredi kartı limitini yükseltmekle ilgili konuştuk aradan 2 saat geçti bankadan aradılar kredi kartınıZın limitini yükseltebiliriz kampanya falan var dediler.

bugün sabah yani dün sabah aslında (saat kaç olmuş amk) fazla eşyaları ve ofisin malzemelerini bir depo kiralayıp kaldırsak mı dedim, sms geldi akşama doğru "kiralık depo ve kasa hizmetlerimiz vardır" diye 0532 li numaradan. aradım şirket numarası. hayır araştırdım şaka olsa anlardım. adamlardan depo ayarladık.

bundan önce de ben telefonla internetten vergi yatırmakla ilgili bakıyordum turkcell den bununla ilgili mesaj geldi yeni app si bunu yapabiliyormuş.

şimdi biri bana açıklasın? bu nasıl mümkün olabilir.
Telefon yanında (KiMSE ARAMADI)
Telefon odada (25 CEVAPSIZ ARAMA + 17 MESAJ)
telefoncularda kullanılmış 8 yıl önceki dandik modelleri bile pahalı olandır. En fazla 25-30 tl ederi olan nokia 1280 60-70 olur mu lan.
insanın en özel yerlerine girebilen tek cihazdır.
wc'de, yatakta, her yerde cep telefonu.
insanın en özel anlarında elinde bu zehir.
vücudumuzdan ayrı yapay bir organa dönüşmüş iletişim aracı.
gözümde değeri kalmamış cihaz.zaman geçtikçe değeri azalan her şey gibi.
Sosyal olduğunu iddia eden insanların elinden alınca sosyallikleri biten araç.
görsel
esiri olduğumuz lanet.
klibiyle yarım yarım yardıran bir grup vitamin şarkısıdır. klipte ajanı oynayan selçuk ve emrah'ın pin kodlarına dikkat !

https://www.youtube.com/watch?v=sfzAztQzbsA
Eski heyecanı kalmamıştır önceden senede bir yeni telefon çıkar bizde merakla beklerdik nokia n95 ilk çıktığı zamanlar bakkalin elinde görünce götümuz geçmişti abimle vay be 2 milyar o telefon diyorduk şimdi her hafta değişik bir model çıkıyor hepsi birbirinin aynısı gibi neredeyse.
Modeller giderek tasarım anlamında birbirine benzemeye başladı. Eskiden ya telefon x piksel diye alıyorduk. Taşınabilir boyutta 20 megapixel sony ler çıkınca onun da bir esprisi kalmadı.

Artık akıllı telefon yerine aktif kapaklı telefon kullanıyorum çok keyifli. Eskiden pda denen bir şey taşıyorlardı. Şimdi ben de telefonu öyle taşıyorum çantada.
Özel hayata tecavüz eden, her nerede, ne yapıyor iseniz, size ulaşımı kolayca sağlayan, dost meclisinin katili, her türlü ilişkinin en büyük kavga sebebi, vazgeçilmezimiz, hem sevip hem nefret ettiğimiz, garip bir icat...
- neden açmadın?
- neden geç açtın?
-kiminle konuşuyordun?
- neden kapalı?
-neden şarjını kontrol etmiyorsun?
-çağrımı görüp, neden aramadın?
- ver bakiim cebini?!?!
- o telefon masada duracak!
Laaaayynn!!!! Yeter dedirten, bizim gibi görünen ama bizden başka, herkese ve her kuruma hizmet eden, her geçen gün hünerine hüner, derdimize dert ekleyen cıngıllı konuşma aleti...
Eski heyecanı kalmadı eskiden yılda 2-3 model çıkardı en fazla merakla beklerdik arkadaşlar arasında geyik yapardık ovvv oğlum 2 mp kamera varmış lan,512 mb hafıza kartı takiliyormus,Bluetooth bile koymuş herifler.
Akıllı olanlarınının insanları akılsızlaştırmaya meyillendirdiği aşikar bir ahvaldir.
29 yıllık araştırmaya göre beyin kanseri yapmıyormuş.

http://www.posta.com.tr/s...mus-.htm?ArticleID=341403
dünyanın en gereksiz ve insanın elini kolunu en çok bağlayan icadı.

kullanmak zorundasın, hayata ayak uydurmak zorundasın, işlerini yürütmek için ihtiyacın var. ama elimde olsa şu an kapatır ve keyfime bakarım.
Türkiye'de ilk cep telefonu kullanımı 1992 yılında gerçekleşmiştir. Hatta Türkiye'deki ilk cep telefonu görüşmesi bir cep telefonu operatörünün açılışında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile Başbakanı Tansu Çiller arasında yapılmıştır.
Türkiye’deki kullanıcılarının 15 dakikada bir baktığı icat.

http://www.hurriyet.com.t...yor_sosyalmedya_teknoloji
beyinle ilgili bir hastalığa yakalanmamk için günlük maximum konuşma süresi 30 dakika ile sınırlandırılmalıymış.

ama benim işim telefonla diyenler için kulaklık mutlaka kullanılmalıymış.

http://www.haberturk.com/...rlerini-onlemenin-yollari
(bkz: en büyük gsm operatörleri)
kırmızı et kadar zararlı olan alet.

http://www.posta.com.tr/D...dc-47bc-8e5e-3ef5f2ea569e

1983 yılında ABD'de üretilen ilk cep telefonları, 4,000 $'dan satışa sunulmuştur.
https://onedio.com/haber/...ilgi&utm_medium=tweet
güncel Önemli Başlıklar