bugün

yüzde büyük çoğunluğu müslüman olan ülkemin en popüler ikinci sözlüğünde açılmadığına şaşırdığım başlık. umudumuzu kesmeyelim bu kadar.
insanlığa vaadedilen en büyük durum.
(bkz: sen git ben geliyorum)
(bkz: cehenneme gitmek)
CENNETE GiDiLMEZ.
CENNETTE YAŞANIR.
YAŞADIĞIN KADAR GÖNÜL CENNETiNi,
YARADANIN CENNETiNLE MUKAFATLANDIRIR SENi.
(bkz: bitsede gitsek)
cennette biraz bronzluk iyidir diyip ilk önce cehenneme gitmek orda yazın cennete geçmek.
gidiş şekli uçarak olacağı kesin. *
islam dininde müslümanım diyen herkesin mutlaka gireceği yerdir. allah cennette peygamber efendimiz hz muhammed(s.a.v) ile aynı köşkte oturtmayı nasip etsin herkese.
herkesin kendini yakıştırdığı yer, lakin kaçımız gideriz orası biraz düşündürücü.
aynı köşkte oturmak güzel olurdu lakin bilmediğimiz için yorum yapamıyoruz..
metrobüsle mümkündür.

(bkz: cennet mahallesi)
sayın rte yolları yaptırmış ya kolayca gideriz...
müminlere vaadedilen yer cennet...gitmek elbette en büyük kurtuluştur..
her doğru insanın, inanan müslümanın.

allah'In adını dünya işleri için kullanmayan her kulunun gideceği yerdir.

cennete gitmek için yapılacak olan şey çok basittir, allah'ın varlığını birliğini kabul edip, peygamberimize iman etmek.

ahlaklı bir insan olarak yalan söylemeden, doğru dürüst yaşamak, haram yememek vardır.
Hurilerle haşır neşir olmaktır.
hayat bazen bize tokat atar yere düşeriz. sonrasında bazen düştüğümüz yerin cennet olduğunu fark ederiz.
karaya çıkma tasviri.
bir vaat söz konusu, şunu şunu yaparsan şunu şunu alırsın. o zaman ömer hayyam 'ında dediği gibi 'ırmaklarından şaraplar akacak diyorsun cennet-i ala meyhane midir? her mümine iki huri diyorsun cennet-i ala kerhane midir?'
cehenneme gitmedikten sonra her yer cennettir.
cehenneme girmekten iyidir. ama hiç cezbetmiyor. ne kadın ne kız ne zenginlik ne yiyecek içecek. ben aklımı irademi değişmem bunlara.
müslümanların ve diğer dinlere inananların esas amaçlarıdır. yoksa gerisi hikayedir! cennetin vaadedilmediği bir durumda inançlar asla bu kadar yaygın olmazdı.
herkesin gitmek istediği ama kimsenin ölmek istemediği ortada.
5 vakit namazi kilip,gunun 1 saatini evradu ezkarla gecirip,herkesin uyudugu saatleri gozetip 2 rekat namaz kilip,sozu hos soyleyip,gunahlardan kacinmakla insallah ulasilabilecek yerdir.
tarikat ve cemaatlerde toplantılara yeni çaylak getirmeleri karşılığında şakirtlere verilen sözdür.