1. 1.
  adiyaman'a 45 km. Uzakliktaki kahta cayinin en dar iki kismini birlestiren, kaya uzerine insaa edilmis koprudur. 16. roma lejyonu tarafindan ms. ikinci yuzyilda, roma hukumdarinin esi julia domna adina yaptirilmistir.
  ... radament
 2. 2.
  Köprünün üstündeki Latince bir yazıttan anlaşıldığına göre Roma imparatoru Septimius Severus'un karısı ve oğulları adına yaptırdığı tarihi eserdir.

  http://www.gap.gov.tr/Tur...iller-foto/ayaman/ay3.jpg
  http://www.gap.gov.tr/Tur...iller-foto/ayaman/ay2.jpg
  1 ... ismini vermek istemeyen yazar
 3. 3.
  Adıyaman'da cendere çayı üzerinde MS 200 başlarında,yaklaşık 10 ton ağırlığındaki 92 iri taş kullanılan,Romalıların yaptığı ikinci en geniş kemer köprü. Uzunluğu 120 metre, genişliği 7 metredir. 9-10 metre yüksekliğindeki 4 sütundan 3'ü hala durmaktadır. Dünyanın bilinen en eski köprülerinden olan yapı günümüzde de kullanılıyor ve Unesco'nun dünya Kültür Mirasları arasında yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı bölgesinde bulunuyor.
  ... rick blaine
 4. 4.
  Adıyaman'da, bugün Eskikale olarak bilinen bir antik yerleşim bölgesinde bulunmaktadır. Kahta ve Sincik'i birbirine bağlar. Romalıarın yaptığı 2. en geniş kemerli köprüdür.

  Orijinalinde 4 korint sütun bulunduğu Kahta tarafındaki ikisinin Septimius Severus ve eşine, Sincik tarafındaki ikisinin ise oğullarına adandığı biliniyor. Ancak oğullardan caracalla babasının yerine kral olunca, sevmediği kardesi Geta'yi öldürüyor ve ona ait olan sütunu yıktırıyor.

  Köprünün 500 metre doğusuna yeni bir köprü daha yapılmıştır. taşıtların geçişi yeni köprüden yapılmaktadır.

  ayrıca jeolojik açidan da köprü şahane bir yerdedir. birimlerin tabakalanması ve su yolunun kıvrımlanması mutlaka görülmelidir.
  1 ... limon cicegi kolonyasi
 5. 5.
  septimius severus isimli roma'nın ilk siyahi impratorunun yaptırdığı tarihi köprü. 3 4 yıl öncesine kadar ufak tefek araçların üzerinden geçmesine izin veriliyordu, şimdiki durum nedir bilmiyorum, ama güzel köprü. 1800 yıllık bir köprünün halan daha kullanımda olması güzel şey.
  1 ... kerameti kendinden menkul