1. 1.
  4 nisan 186'da doğmuş olan roma imparatorudur. "Lucius Septimius Bassianus" adıyla doğmuş, ardından Marcus Aurelius'la olan bağlarına vurgu yapmak için yedi yaşında adını "Marcus Aurelius Antoninus" olarak değiştirmiştir. Kendisine verilmiş olan Caracalla takma adının, o dönemde moda olan başlıklı bir Gal tuniğini giymeyi alışkanlık haline getirmesinden kaynaklandığı söylenir.Genellikle Roma imparatorluğu'nun en zalim ve kanlı imparatorlarından biri olarak kabul edilir. imparatorluğu süresince(211 - 217 yılları arası) 3 şey göze çarpar: 212 de "Constitutio Antoniniana" bildirisi ile tüm Roma imparatorluğu'nda vergi gelirlerini arttırmak için uygun olanlara Roma Yurttaşlığı bahşedilmesi; lejyonların ödemeleri için Roma sikkelerindeki gümüş miktarının % 25 azaltılması ; ve Roma'nın dışında Caracalla Hamamı olarak bilinen ve hala görülebilen büyük bir thermae inşaa edilmesi.

  not: http://tr.wikipedia.org/wiki/Caracalla adresinden alıntıdır.
  3 ... stillborn
 2. 2.
  caracalla
  3 ... tam35izmir
 3. 3.
  antonius caracalla olarak bilinir. suriyeli güneş rahipleri olan severus ailesinden gelen roma imparatorudur. septimus severusun oğlu ve ailenin ikinci imparatorudur.

  217 yılında doğuda partlara karşı yapılan savaştan sonra carrea yani şimdiki harranda kurulan karargahta komutanlarından macrinus tarafından öldürülmüş, yerine kardeşi elaqabalus geçmiştir.

  hikayede ilginç olansa bildiğimiz harran'ın o dönemki roma şehri olarak adının ''carrea'' olması amk. carrea nereee harran nere.
  caracalla
  ... melikbaybars
 4. 4.
  yayınladığı beyannameyle bölge yerli yabancı ayrımı gözetilmeksizin, tüm özgür roma vatandaşlarını yurttaş statüsüne alan imparator.
  1 ... nardaninciler