Şaşırtmayan durum. Benden de çayına limon istedi densizin teki.
buradaki cezaevleri amerikan sistemi gibi değil yanlız. koğuşlarda yemek yeniliyor.
"Karabiber mi ne karabiberi sikerim karabiberini" tepkisi alabileceğiniz eylemdir.
(bkz: karpuz komşu)
gayet makul bir istektir.
bu gelenekler "ölmüşlerin canına değsin." gayesiyle ortaya çıkmış. adet yerini bulsun diye değil. ölen kişi hayatta olsa misafirlerini en iyi şekilde ağırlardı. anlayışıyla yapılmalı. angarya gibi geliyorsa hiç ikram yapmayın.
Hannibal sen misin?
ağız tadından ödün vermeyen insan eylemi.
"insan konuşan bir hayvandır" sözünü haklı çıkaran kişidir. Bir de bunun "kahve acı olmuş" diyeni vardır. Ne kadar sövsen azdır.
Milletin yakını ölüyor ve pilav yameye gidiyorsun ve yerken dedikodu yapıyorsun. insanlar acılı ve millete pilav dağıtma düşüncesinde. Böyle bir geleneğe saygım yok salakça. Aileme vasiyetlerimden biri bu kimseye arkamdan pilav yedirmeyin. Ben ölüyorum neden millet pilav veya helva yiyor. Böyle salakça geleneklere tahammülüm yok. Ailem ölürse kapıyı kitleyim evde buhranımla ağlarım. Dindar aile üyelerim kuran okutma veya millete pilav yedirme gibi bir düşünceyi gerçekleştirmek isterse net evden giderim.
(bkz: yüzsüzlük)
Bi kere cenazede yaşlı bi kadın 2.helvayı yiyemedi diye cıngar çıkartmıştı sesini kessin diye helvanı vermiştim ayı kariya.
helvayı yiyip bitirdikten sonra bir tabak daha var mı diyenle kapışır.
taziye yerine ziyafete geldiğini zanneden kişinin yaptığı patavatsızlık.
iste kanka, vermeyenin kayın pederi hortlasın de.
Söyle senin de helvanı yapsınlar.
Cenaze evinde yemek dağıtılması adetinin artık bitmesi gerektiğini bir kere daha gözler önüne seren başlık.
su an bir cenaze evindeyim, karsi komsumun kayinpederi vefat etmis, bassagligina geldim. tavuklu pilav geldi ama karabiber atmamislar pilava, istesem ayip olur mu sozluk? olur diye dusunuyorum ama damak tadimdan da vazgeçemiyorum. n'apsam acaba, "tuvalete gidicem" diye kalktim size sormak istedim! acele edin n'apmaliyim?
Masumane bir istektir.

Dedemin cenazesinde bir tabak mutfağa geri geldi, hayırdır içinden kıl vs bir şey mi çıktı diye sordum, akrabanın biri pilav ve tatlı istemiyormuş sadece et istiyormuş o yüzden bunları geri alıp yerine et koyacakmışız cevabını alınca o telaşın ortasında sinir krizi geçirip kahkahayı basmıştım.

Akraba değil akbaba resmen. Tüm akbabalara buradan selam olsun, en kısa sürede bir tabak dolusu kavurmanızı yemeye gelirim inşallah.
Cenaze evinde pilav zaten garabet. Hele yanında karabiber servisi yoksa.
Vasiyet edeceğim ben ölünce kimseye su bile vermesinler cenaze evi bu lokanta mı AMK.
"karabiber var mi" diye sormak nabiz yoklamak icin yapilmis oncu bir istektir akabinde ayni kisi "kola var mi" diye soracaktir zira pirinc pilavi kolasiz gitmez.
karabiber mi? (bkz: küfürbaz haydo)
Yapanlar var maalesef. " Uzak yoldan geldik " hesabına . Dedikodu yaparken işte arada pideleri ve yemekleri höpletip 10 dakika sonra biraz ağlayıp, 10 dakika sonra " bu giz gimin gizi gıı" diye sorular sorup bir yandan evli olmayan varsa oğluna kız beğenmeye çalışarak misyonlarını tamamlayıp, ... giderler.
Bazen boş bulunur ve yerin dibine girersin.

çayı limonsuz içmeyen ben "limon var mı?" Demiştim..
çay servisi yapan kız yüzüme, bön bön bakınca anladım ama iş işten geçmişti.
(bkz: aglayan surat)

basligin olmasi gereken hali, "cenaze evinde tavuklu pilav yerken karabiber var mi diye sormak" seklindedir cenaze evi sahibi kardeslerim.

damak tadinden taviz vermeyen bunye davranisi. bana ne kardesim, adam olmusse olmus. olenle olunmuyor ki. kalkmis gelmisiz taa nerelerden ac bilac dolasmisiz.

mezarlikti, camiydi, evdi sekerim dustu, basima agrilar saplandi! tabisi karnimi doyurucam. allah rahmet eylesin. evet.