1. .
  1933 yılında Adana'da doğdu. Orman işletmesi'nde çalışan bir memurun oğluydu.

  Elazığ Erkek Sanat Enstitüsü Torna - Tesviye bölümünü, ardından istanbul Gazetecilik Okulu'nu bitirdi.

  Öğrenciyken, orman bölgelerinde, yol inşatlarında, matbaa işlerinde çalıştı. Gazetelerde düzeltmenlik yaptı.

  Adana'da incirlik Havaalanı'nda, araç hareket görevlisi (dispeçer) olarak çalışırken sendika başkanı seçildi (1961)

  1962'de Türkiye işçi Partisi'ne (TiP) girdi. Önce Adana il gençlik kolu başkanlığı, ardından il başkanlığı, genel yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

  Yapı işçileri Sendikası'nın bölge temsilciliğini yaptı. (1966)

  1967'de Devrimci işçi Sendikaları Konfederasyonu'nun (DiSK) Güney Bölge Temsilciliğine atandı. Aynı yıl, sendikacılık anlayışındaki farklılıklar nedeniyle görevden alındı.

  1968'de istanbul'da DiSK'e bağlı Türkiye Gıda iş'in örgütlenmesinde çalıştı.

  1968 yılında TiP'deki bölünmede, Sadun Aren – Behice Boran grubuna karşı Mehmet ali Aybar'ın yanında yer aldı. Daha sonra Aybar'la birlikte partiden ayrıldı.

  12 Mart 1971'den sonra iki kez gözaltına alındı. Kontrgerilla'da işkence gördü. Açılan her iki davadan da beraat etti.

  1973'te kurulan ve 1974'te DiSK'e katılan Ağaç Sanayii işçileri Sendikası'nın (ASiS) genel başkanlığına getirildi.

  1975'te, daha sonra Sosyalist Devrim Partisi (SDP) adını alacak olan Sosyalist Parti'nin kurucuları arasında yer aldı.

  1979'da, tüzük gereği genel başkanlıktan ayrılan Aybar'ın yerine, SDP genel başkanlığına seçildi. Siyasi çalışmaları dolayısıyla ASiS genel başkanlığından ayrıldı ancak 1977'de seçildiği DiSK Yönetim Kurulu üyeliğini sürdürdü.

  12 Eylül 1980'den sonra, DiSK yöneticileriyle birlikte hakkında kovuşturma açıldı. Yakalanamadığı gerekçesiyle dosyası davadan ayrıldı, sıkıyönetim kalkınca da hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

  1986 yılında, Ankara'da düzenlenen “Sosyalist Partide Parti içi Demokrasi” konulu bir panelde yaptığı konuşmada, komünizmi övdüğü savıyla tutuklandı, 3 ay tutuklu kaldı sonra da aklandı.

  12 Eylül'den sonra kapatılan siyasi partilerin yeniden açılmasına olanak veren yasa gereğince, 27 Aralık 1992 günü yapılan SDP genel kurulunda Genel Başkanlığa yeniden seçildi.

  25.6.1995 tarihinde yapılan SDP Genel Kurulunda, 5 sosyalist parti olduğu, bu partilerin birleştirilmesi çabalarının olumlu bir sonuca vardırılamadığı, üstelik iki yeni partinin daha kurulmasının kesinleştiği, partilerin dışında duran sosyalistlerin, partileşmiş sosyalistlerden çok daha fazla olduğu vurgulandı. SDP, dağınıklığı durdurmak, sosyalist mücadeledeki tıkanıklığı aşmak için yeniden yapılanmak üzere kendini feshetti; diğer sosyalist partilerle, tüm sosyalist örgütlenmelere, birlikte yeniden yapılanma için, kendilerini feshetmeleri çağrısında bulundu.

  Sonradan Özgürlük ve Dayanışma Partisi adını alacak olan “Geleceği Birlikte Kuralım Parti Girişimi”nde aktif olarak çalıştığı, yurt gezileri yaptığı bir dönemde, 6 Eylül 1995 günü, Ankara'daki evinde kalp krizi geçirdi ve öldü.

  iki kez evlenen Cenan Bıçakçı biri kız, beş çocuk babasıydı.

  Mezarı, Ankara Karşıyaka Mezarlığı S 12 nolu ada ve 747 nolu parseldedir.

  kaynak: http://www.cenanbicakci.com
  ... neotrex
 2. .
  bugün ölüm yıl dönümü* olan Sosyalist Parti kurucularından.
  1 ... i belong to che