1. 1.
  kıraç'ın müthiş rock yorumuyla dinlenmesi gereken bir türkü.
  ... dejavu38
 2. 2.
  bir erkin koray parçası;

  şen olasın ürgüp dumanın tütmez
  kır atıma cemin konağı tutmaz
  oğlun da pek küçük yerini tutmaz

  cemalım cemalım haldın cemalım
  al kanlar içinde kaldın cemalım

  ürgüp'ten de çıktığımı görmüşler
  kır atımın sekişinden bilmişler
  beni öldürmeye karar vermişler

  cemalım cemalım haldın cemalım
  al kanlar içinde kaldın cemalım
  ... alec yulin
 3. 3.
  Türkü, öldürülen Cemal'e, karısı Şerife tarafından yakılmıştır. Şerife, 90 yıldan fazla yaşamış, 30 Kasım 1993 günü vefat etmiştir. 14-15 yaşlarında Cemal'le evlenmiş, mutlu geçen birkaç yılı Cemal'in öldürülmesiyle sona ermiş, bu hadiseden sonra bir oğlu ile ortada kalmıştır. Bu hadisenin oluş şekli ve ona yakılan ağıtı/türküyü bana, Şerife'nin daha sonra evlendiği Hayrullah'tan olan oğlu ismet Aksoy göndermiştir.* Cemal'in öldürülme hadisesi ve türkünün tam metni şöyledir:

  Ürgüp'ün Karlık köyünün eşrafından ve varlıklı bir ailesinden olan Cemal, kalleşlikle öldürülür. Herkesçe sevip sayılan Cemal'in ölümüne yanmayan kalmaz. Eşi Şerife acılarını yaktığı ağıtla hafifletmeye çalışır. Yetim kalan oğlu Mustafa da, birkaç yıl sonra hasat zamanı bir atın tepmesi sonucu ölmüştür.

  Ağıt, Şerife'nin ikinci kocası Hayrullah'ın sonraki yıllar Refik Başaran'a "Herkese bir türkü okudun ama, bana okumadın." diye sitem etmesi üzerine Cemal türküsünü plağa okur. Cemal Hayrullah'ın aynı zamanda amcasıdır. Onun öldürülüşü Şerife kadar Hayrullah'ı da etkiler. Şerife'nin türkünün her çalınışında gözünden iplik iplik yaşlar akıtmasını, Cemal'i bir türlü unutamamasını daima anlayışla karşılamıştır.
  *
  5 ... gelberiyargelberi
 4. 4.
  cem baba'nın da harika yorumladığı, onun sesinden de dinlenilmesi gereken çok hoş bir türkü.
  ... pharaun mizzyrim
 5. 5.
  Kıraç'ın güzel yorumuyla süslendirdiği güzel türkümüz.

  ceyhan suyu akar akar bulanır derler
  düz akışı bayır dolanır önüme düşer
  pusu kumuş ondört kafir elinde mavzer
  ölüm olsa da sonunda gidilir cemalım

  huyuna da cemalım huyuna
  kıymışlarda selvi boyuna
  cemalımın kanı akar ceyhan suyuna

  ardı duman nazlı dağlar sebebim oldun
  can alacak kahpe kurşun yarimi buldun
  muradımı alamadan kırıldı kolum
  bedenime kefen diye sarılır cemalım
  1 ... onurkul
 6. 6.
  https://video.uludagsozluk.com/v/cemalim-13433/

  1 ... babakin skyrunnuer
 7. 6.
  haluk levent mükemmel yorumlamıştır.
  ... kasva
 8. 7.
  büyük dedemin yazdığı ve yorumladığı halk türküsü.
  ... woulq
 9. 8.
  erkin koray'dan dinlenildiği takdirde hakkında söylenecek bir yığın hazzı ifade etmenin ancak laf ebeliği olacağı için biz sadece konuyu erkin koray ile bağlıyoruz. çünkü rock hususunda malumaliniz olduğu üzere kendisi kral ve namı diyar olarak esasen bir babadır.

  nihayeti itibariyle bahse konu olan malum türküyü dillendiren taklitçi, yeni yetme ve henüz ağzı süt kokan bir takım kişi/kişilerin türküyü sıçıp sıvazlamalarından bahsetmiyoruz.

  kaldı ki erkin koray'ın söylediği herhangi bir şarkıyı veya her ne sikimse bir türküyü vesaire... ondan esinlenerek rockın üzerine inşa ettiğini düşünerek bir benzerini yapmaya çalışırsa sonuç itibariyle ancak sıçmış olur. bunu lütfen yapmayın sakın. * *
  (bkz: sakın) diyorum. niye? çünkü adam bunu ta yıllar öncesinde yaptı zaten. nirvanaya taşıdı bu olayı. senin bu adamı taklit etmen yerine sadece örnek alman yeterli bir şey. ben sadece seni uyarıyorum. ha akıl vermiyorum bak o ayı bir şey. sen zaten para kazanmak için yine aynı şekilde hem cem karaca hem erkin koray hem de barış manco'yu taklit etmeye çalışarak albüm yapacaksın. bunu hepimiz biliyoruz. ama kalıcı olmazsın. ne bu nesil ne de bundan sonraki nesillerin hiç biri sana baba yada kral demez. siktir der siktir.
  1 ... turrican
 10. 9.
  o yörenin eskilerinden anlatıldığına göre zenginlere kadın pazarlayan cemal bir gün pazarladığı bir kadının akrabaları tarafından pusuya düşürülerek öldürülür. daha sonra bu türkü yazılır fakat hikayesi masumlaştırarak değiştirilir.

  aslında pezevenk cemal olan kişiye yazılmış türkünün adıdır.
  -1 ... menntre