bugün

kıraç'ın müthiş rock yorumuyla dinlenmesi gereken bir türkü.
bir erkin koray parçası;

şen olasın ürgüp dumanın tütmez
kır atıma cemin konağı tutmaz
oğlun da pek küçük yerini tutmaz

cemalım cemalım haldın cemalım
al kanlar içinde kaldın cemalım

ürgüp'ten de çıktığımı görmüşler
kır atımın sekişinden bilmişler
beni öldürmeye karar vermişler

cemalım cemalım haldın cemalım
al kanlar içinde kaldın cemalım
Türkü, öldürülen Cemal'e, karısı Şerife tarafından yakılmıştır. Şerife, 90 yıldan fazla yaşamış, 30 Kasım 1993 günü vefat etmiştir. 14-15 yaşlarında Cemal'le evlenmiş, mutlu geçen birkaç yılı Cemal'in öldürülmesiyle sona ermiş, bu hadiseden sonra bir oğlu ile ortada kalmıştır. Bu hadisenin oluş şekli ve ona yakılan ağıtı/türküyü bana, Şerife'nin daha sonra evlendiği Hayrullah'tan olan oğlu ismet Aksoy göndermiştir.* Cemal'in öldürülme hadisesi ve türkünün tam metni şöyledir:

Ürgüp'ün Karlık köyünün eşrafından ve varlıklı bir ailesinden olan Cemal, kalleşlikle öldürülür. Herkesçe sevip sayılan Cemal'in ölümüne yanmayan kalmaz. Eşi Şerife acılarını yaktığı ağıtla hafifletmeye çalışır. Yetim kalan oğlu Mustafa da, birkaç yıl sonra hasat zamanı bir atın tepmesi sonucu ölmüştür.

Ağıt, Şerife'nin ikinci kocası Hayrullah'ın sonraki yıllar Refik Başaran'a "Herkese bir türkü okudun ama, bana okumadın." diye sitem etmesi üzerine Cemal türküsünü plağa okur. Cemal Hayrullah'ın aynı zamanda amcasıdır. Onun öldürülüşü Şerife kadar Hayrullah'ı da etkiler. Şerife'nin türkünün her çalınışında gözünden iplik iplik yaşlar akıtmasını, Cemal'i bir türlü unutamamasını daima anlayışla karşılamıştır.
*
cem baba'nın da harika yorumladığı, onun sesinden de dinlenilmesi gereken çok hoş bir türkü.
Kıraç'ın güzel yorumuyla süslendirdiği güzel türkümüz.

ceyhan suyu akar akar bulanır derler
düz akışı bayır dolanır önüme düşer
pusu kumuş ondört kafir elinde mavzer
ölüm olsa da sonunda gidilir cemalım

huyuna da cemalım huyuna
kıymışlarda selvi boyuna
cemalımın kanı akar ceyhan suyuna

ardı duman nazlı dağlar sebebim oldun
can alacak kahpe kurşun yarimi buldun
muradımı alamadan kırıldı kolum
bedenime kefen diye sarılır cemalım
http://www.youtube.com/watch?v=JU3C_1Qe4MA
haluk levent mükemmel yorumlamıştır.
büyük dedemin yazdığı ve yorumladığı halk türküsü.
erkin koray'dan dinlenildiği takdirde hakkında söylenecek bir yığın hazzı ifade etmenin ancak laf ebeliği olacağı için biz sadece konuyu erkin koray ile bağlıyoruz. çünkü rock hususunda malumaliniz olduğu üzere kendisi kral ve namı diyar olarak esasen bir babadır.

nihayeti itibariyle bahse konu olan malum türküyü dillendiren taklitçi, yeni yetme ve henüz ağzı süt kokan bir takım kişi/kişilerin türküyü sıçıp sıvazlamalarından bahsetmiyoruz.

kaldı ki erkin koray'ın söylediği herhangi bir şarkıyı veya her ne sikimse bir türküyü vesaire... ondan esinlenerek rockın üzerine inşa ettiğini düşünerek bir benzerini yapmaya çalışırsa sonuç itibariyle ancak sıçmış olur. bunu lütfen yapmayın sakın. * *
(bkz: sakın) diyorum. niye? çünkü adam bunu ta yıllar öncesinde yaptı zaten. nirvanaya taşıdı bu olayı. senin bu adamı taklit etmen yerine sadece örnek alman yeterli bir şey. ben sadece seni uyarıyorum. ha akıl vermiyorum bak o ayı bir şey. sen zaten para kazanmak için yine aynı şekilde hem cem karaca hem erkin koray hem de barış manco'yu taklit etmeye çalışarak albüm yapacaksın. bunu hepimiz biliyoruz. ama kalıcı olmazsın. ne bu nesil ne de bundan sonraki nesillerin hiç biri sana baba yada kral demez. siktir der siktir.
o yörenin eskilerinden anlatıldığına göre zenginlere kadın pazarlayan cemal bir gün pazarladığı bir kadının akrabaları tarafından pusuya düşürülerek öldürülür. daha sonra bu türkü yazılır fakat hikayesi masumlaştırarak değiştirilir.

aslında pezevenk cemal olan kişiye yazılmış türkünün adıdır.
kemalizmden yeğdir.
aslı cemalım olan türküdür.
erkin koray' ın söylediği başındaki tıngırtı pek bir hoş olan şarkı.
türk rock tarihinin en önemli albümü elektronik türküler'in başyapıtıdır bu türkü düzenlemesi. şu seviyede müzik türkiye'de ne yazık ki hala yapılamıyor.

1974 yılı kaydını hq olarak izlemek için buyrun;

http://www.eskisarki.net/.../erkin-koray-cemalim.html
Hikayesini öğrendikten sonra beni neden etkilediğini daha iyi anladığım türküdür Cemalım.

Ürgüp'ten de çıktığını görmüşlür
Kıratının sekisinden bilmişler
Seni öldürmeye karar vermişler
Cemal'ım Cemal'ım algın Cemal'ım
Al kanlar içinde kaldın Cemal'ım
(bkz: cemal im cemal im)
iyi türküdür. ananem çok sever.
(bkz: erkin koray)'ın yorumundan defalarca dinlenebilecek bir parçadır. Solosu da gayet hoş olmuştur bence.

https://youtu.be/U0gjwpMb-k8
Erkin koray ile özdeşleşen parça.
Nevşehir yöresine aittir.

Haluk levent yorumu güzeldir.
Cemalim değil, cemalım'dır. *
"Ürgüp'ten geçerken, yarimi seçtim
Dostlar düşman oldu kardaş, bunu ben bildim.."
Erkin Koray'ın 1974 yılında çıkan "elektronik türküler" albümünde seslendirdiği türküdür.

http://www.youtube.com/watch?v=U0gjwpMb-k8
youtube yorumlarda cemal'ın bir düğün için atıyla çiçek almaya veya getirmeye giderken vurulduğu yazıyordu.
güncel Önemli Başlıklar