bugün

Cemaatin iç yüzünü görebilmiş insandır.
25 yıldır bu dershanelerin basarisini ve birinciler cikardigini bilir ama 5-6 yillik akp kadrolasmasindan sonra soru filan servis edildigi icin birinciler cikardigi yalanini atmaktan geri durmaz. allah hidayet etsin diyorum kendisine. bir pilav gününde karsilasirsam dua ederim bol bol karsısında. ama gazozunu bilerek az koyarım ki fazla gazlı icecek icmekten düsünme kabiliyetini iyice yitirmesin.
sözlükte takilip sözlüğe soven insanın turevidir.
makyavelist, pragmatik insandır. sizi mantığa ve felsefeye davet ediyorum.

ya da vazgeçtim, etmiyorum. ne kadar aptal olursanız o kadar kolay mağlup edilirsiniz. *
"nereye gidecek başka... ipne herifler... sistemi kurmuşlar kaç yıldır 20 yıldır. şimdi ayyuka çıktı ama bence 20 yıldır soru çalıyor bu ipneler."
örnek: şekil a' da gözüktüğü gibi böyle sövülebilir.

sistemin kendileri olan ve bu şekilde başarıyı yakalamış gruplardır. bu ülkede başarı onemli olduğu için başka yere gitmez bu insanların dersanelerine gelirler. önemli olan bilgi almaktır. adamın (öğretmenin) fikirlerini almak değildir.
sevgilisine gidip onu ziken insandan farkı yoktur, nasıl böyle birr şeyi yapabilir efendim anlaşılmaz. manyak mısınız nesiniz aga ya.
dayı-köprü meselesine inanan insandır. köprüyü geçene kadar. devir öyle.
Kopruyu gecene kadar ayıya dayı demek adlı atasozumuzun vucud bulmus halıdır.
pragmatist ve seküler insandır. işine geleni yapar sonrada ben vatanımı çok seviyorum der.

amerika türkiye'ye savaş açsa hangi safta olacağı merak edilendir.
bunlardan bir tanesi de benimdir.

üniversiteye hazırlık döneminde, cemaat dershanesinden alınan her dirhem katkının maddi karşılığı ödenmiş olundugu için 1 gram dahi mahçupluk hissi tarafımca yaşanmamıştır.

zira sövme olayına gelince; adamlar tüm hazırlık dönemi boyunca kendi istedikleri şekilde istanbul dışı üniversite yazıp, kendi emirlerine amade şekilde bir üniversite hayatı yaşamamı empoze etmeye çalıştılar. emellerinde başarılı olamayınca, 2 yıl boyunca sözde çok iyi ilişkiler içinde oldugum dershane hocalarının hiçbiri sınav sonucuyla ilgili tek bir telefon bile açıp gözüm nası geçti sınavın, hayırlı olsun söyleminde bulunmamıştır. o gün cemaatin gerçek yüzünü anlayıp yıldırım hızıyla aralarından ayrılışım başlamıştır. yıllar geçtikçe bu olay karşısında ki hazımsızlıgım artmış, her aklıma gelişlerinde bu çıkarcı tavırlarına sağlam sövmüşümdür.
takdir ettiğim insanlardır. beyin yıkama işleminin işlemediği insanlardır.
köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyen kişidir. Ne yapsın sanki eğitim sistemi çok normal ya. Sanki parasız okutuyorlar be.
cemaati cemaatin içinde tanıyan insandır. hiç tanımadan sövenlerden bi gömlek iyidir.
çelişkilerle dolu insanları yapacağı iştir

--spoiler--
atatürk ün kurduğu cumhuriyette nefes alıp, ona bok atmak gibi.
--spoiler--
hayatı çelişkilerle dolu insandır.
nelerle karşılaşacağını tahmin ederek ama işini en iyi yapan dershanelerden olduğu için buna göz yumarak giden insandır. işin içine girince olumlu olumsuz taraflarını en iyi kendiniz gözlemliyorsunuz, birçok konuda karar vermenizi kolaylaştırıyor o yüzden. eğer istemeyip , kendinizi uzak tutarsanız zaten onlar da sizi yavaştan bir kenara koyuyorlar. her yerde olduğu gibi aslında . ama amaçlarının istisnalar dışında hep kendi tarafına çekmek, kendi düşünceleri doğrultusunda bir hayatı size yaşatmak oluyor.
onun dışında bir de durumu olmayan öğrencilere el uzatıp , ardından iş güç sahibi olunca çocuğu mecbur tutup kendi sistemlerinin içine yerleştiriveriyorlar. yani sonuç itibariyle gittiğin , gördüğün ya da karşılığını vererek hizmet gördüğün kurumların düşüncelerine bağlı kalma zorunluluğu olamaz.
çıkarları uğrunda hareket etmeyi öğrenecek kadar cemaatin içinde kalmış insandır.
ayı dayı meselesi.
dereyi geçene kadar ayıya dayı demek
nasıl ki cemaat insanları din sömürüsüyle kandırıyorsa erkişide cemaati kandırabilir.
buradaki pek çok insan gibi, benim diyorum ben de bu insana. ne haltlar döndüğüne şahit olduğum için.
belki soruları verirler diye düşünür.

ama haysiyetsizcedir.
düşmanını dostundan daha iyi tanımak için yapılan bir durumdur.
diğer insanlara göre sövme hakkı daha fazla olan insandır. ne olup bittiğini görmüştür en azından başkalarından duyduğu şeylere göre sövmez.
(bkz: gözlerini öldüreyim ben onların çok ayıp ediyorlar)