bugün

paradoksların insanıdır.

sen cemaatin dershanesine git, abilerinden ders al, üniversiteye kapağı atınca da hayasızca sövgülere başla. dur bakalım delikanlı okul bittiğinde ne yapacaksın? bu abilere tekrar işin düşecek. merak etme cemaat senin ne halt yediğini iyi biliyor ve sana kucak açacak baba şevkatiyle. zaman gazetesine abone olacaksın , sonra eski bilgilerine göz atacaksın. internette şizofren takılabilirsin merak etme.
cemaat dersaneyi beleş veriyorsa haklı bir önermedir.
eğitim sektörü adında bi sektör iş kolu oluşan memleketimizde, dershanelere çuval vermektense, beleşe yada çok ucuza cemaat dershanesine gidilebilir, bitirince de çok güzel sövülebilir.
Ne yazık ki cemaatin bu işte gemi azıya aldığını bildiği ve dersanelerde alternatifi olmadığını farkettiği için cemaat dersanesine kaydolan, hem yerim hem s...m diyerek de dalgasını tutan insandır.
cemaat dershanesine gitmiş ve dönen olayları görmüş insandır. sövüyorsa bildiğinden sövüyordur. ya boş boş atıp sövenlere ne demeli.
(bkz: gözlerini öldüreyim ben onların çok ayıp ediyorlar)
diğer insanlara göre sövme hakkı daha fazla olan insandır. ne olup bittiğini görmüştür en azından başkalarından duyduğu şeylere göre sövmez.
düşmanını dostundan daha iyi tanımak için yapılan bir durumdur.
belki soruları verirler diye düşünür.

ama haysiyetsizcedir.
buradaki pek çok insan gibi, benim diyorum ben de bu insana. ne haltlar döndüğüne şahit olduğum için.
nasıl ki cemaat insanları din sömürüsüyle kandırıyorsa erkişide cemaati kandırabilir.
dereyi geçene kadar ayıya dayı demek
ayı dayı meselesi.
çıkarları uğrunda hareket etmeyi öğrenecek kadar cemaatin içinde kalmış insandır.
nelerle karşılaşacağını tahmin ederek ama işini en iyi yapan dershanelerden olduğu için buna göz yumarak giden insandır. işin içine girince olumlu olumsuz taraflarını en iyi kendiniz gözlemliyorsunuz, birçok konuda karar vermenizi kolaylaştırıyor o yüzden. eğer istemeyip , kendinizi uzak tutarsanız zaten onlar da sizi yavaştan bir kenara koyuyorlar. her yerde olduğu gibi aslında . ama amaçlarının istisnalar dışında hep kendi tarafına çekmek, kendi düşünceleri doğrultusunda bir hayatı size yaşatmak oluyor.
onun dışında bir de durumu olmayan öğrencilere el uzatıp , ardından iş güç sahibi olunca çocuğu mecbur tutup kendi sistemlerinin içine yerleştiriveriyorlar. yani sonuç itibariyle gittiğin , gördüğün ya da karşılığını vererek hizmet gördüğün kurumların düşüncelerine bağlı kalma zorunluluğu olamaz.
hayatı çelişkilerle dolu insandır.
çelişkilerle dolu insanları yapacağı iştir

--spoiler--
atatürk ün kurduğu cumhuriyette nefes alıp, ona bok atmak gibi.
--spoiler--
cemaati cemaatin içinde tanıyan insandır. hiç tanımadan sövenlerden bi gömlek iyidir.
köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyen kişidir. Ne yapsın sanki eğitim sistemi çok normal ya. Sanki parasız okutuyorlar be.
takdir ettiğim insanlardır. beyin yıkama işleminin işlemediği insanlardır.
bunlardan bir tanesi de benimdir.

üniversiteye hazırlık döneminde, cemaat dershanesinden alınan her dirhem katkının maddi karşılığı ödenmiş olundugu için 1 gram dahi mahçupluk hissi tarafımca yaşanmamıştır.

zira sövme olayına gelince; adamlar tüm hazırlık dönemi boyunca kendi istedikleri şekilde istanbul dışı üniversite yazıp, kendi emirlerine amade şekilde bir üniversite hayatı yaşamamı empoze etmeye çalıştılar. emellerinde başarılı olamayınca, 2 yıl boyunca sözde çok iyi ilişkiler içinde oldugum dershane hocalarının hiçbiri sınav sonucuyla ilgili tek bir telefon bile açıp gözüm nası geçti sınavın, hayırlı olsun söyleminde bulunmamıştır. o gün cemaatin gerçek yüzünü anlayıp yıldırım hızıyla aralarından ayrılışım başlamıştır. yıllar geçtikçe bu olay karşısında ki hazımsızlıgım artmış, her aklıma gelişlerinde bu çıkarcı tavırlarına sağlam sövmüşümdür.
pragmatist ve seküler insandır. işine geleni yapar sonrada ben vatanımı çok seviyorum der.

amerika türkiye'ye savaş açsa hangi safta olacağı merak edilendir.
Kopruyu gecene kadar ayıya dayı demek adlı atasozumuzun vucud bulmus halıdır.
dayı-köprü meselesine inanan insandır. köprüyü geçene kadar. devir öyle.
sevgilisine gidip onu ziken insandan farkı yoktur, nasıl böyle birr şeyi yapabilir efendim anlaşılmaz. manyak mısınız nesiniz aga ya.