bugün

samimiyet ve içtenlik belirten bir soru cümlesi. hemen her gün sevgiliye sorulasıdır.
şimdi samimi olmadığını düşünüp burun kıvırmanıza neden olan fakat daha sonra "ah keşke bir sorsa.." diye düşündüren soru cümlesidir.
-canım nasılsın ? (bkz: ve o ses özlenir)
bazen "nasılsın canım" diye söylenendir.

normalde insanların bana bebeğim, canım demesinden, bu tarz hitaplardan hoşlanmam. bunu da rahatça söylerim. ama söz konusu annem ve sevdiğim adam olunca ben söylerim. anneme söyletmem sadece. ve genelde anneme söylerken ses tonumu değiştiririm. çünkü gerçekten hissederek söylemem * canım, tatlım, bebeğim gibi kelimeleri.

birkaç yazımın olduğu kağıdı annemin masasında unutmuşum. özel şeyler yazıyordu, okusa şizofreni olduğumu düşünürdü veya bu ihtimaller arasında ilk sırada olurdu.

telefonum çaldığında veya ardı ardına mesaj geldiğinde "kim ki bu !" deyip de bakmaz benim annem. yine de "masanın üzerindeki notu okudun mu canım * ?" dedim. "hayır okumadım" dedi. "peki canım" dedim ve ardından 10 aydır ağzıma almadığım 2 kelimeyi söyledim...

"canım nasılsın ?"

ya ben, ben nasıl mıyım ? karışığım. hem artık sormuyor da.. sormaması için her yoldan kapattım kendimi gerçi.. hata mı ettim ? hayır. veya evet. bilmiyorum. dedim ya, karışığım.

bugs bunny miydi ne zıkkımsa, onun gibi derdi "canım" kelimesini. hani belki bugs bunny canım demezdi, hatırlamıyorum. ve o da canım yerine cınım demezdi hep. arada dedi, dalga geçerdim bende..

- canım nasılsın ?
+ cınım nasılsın ?
- aa ama ne dalga geçiyorsun, egeli işte ne olacak
+ hahaha..

şimdi de hatırlıyorum işte bunları bir bir.. ölecek miyim ne ? anneme, "canım nasılsın ?" deyince zaten bir şaşkınlık, bir hönk hissi oldu bende. neyse o zaman within temptation - wish you were here..

http://fizy.com/#s/1mi2cc

bu şarkıyı senin için söylüyorum, senin için söylüyordum..
canım denmesi beni aşırı ayar ediyor yine elim ayağım titredi.
canını sikeyim bi kere vermedin diyerek sitem ededeceğim hal hatır sorma cümlesi.
Ağzına ağzına vurulası diyalog başlangıcı. "Merhaba" nın ölçülü ve saygılı duruşuna bakın bir de "canım" demenin samimiyetsizliğine...

Yanlış anlaşılmasın, birinin "canı" olmak çok kıymetli. Birinci derece ailen, en yakın dostun (ki bu bir kişidir) ve nişanlın söylüyorsa amenna. Ama bunların dışında biri söyleyince çok soğuyorum. Düşünsenize herkese canım diyor. Sevgisine güvenebilir miydiniz? Ben güvenmezdim.