bugün

Atını senatör yapmış roma imparatoru.
aslında hükümdarlığının ilk aylarında gayet de düzgün, halk tarafından sevilen bir insanmış. geçirdiği ağır hastalık sonrasında şizofreni, beyin humması ya da sara... her neyse. contayı sıyırmış. sapık olduğu iddia ediliyor ama antik roma'da zaten cinsel tabu denen bir kavram yok, herkesin tuttuğunu siktiği, gayliğin gayet normal karşılandığı, herkesin birbirinin eşini, kız kardeşini metres olarak tuttuğu, seks temalı partilere milletin eşleriyle falan katıldığı bir ortamdan bahsediyoruz.

zalim bir despottu evet ama aklı ne kadar yerindeydi, ne kadarını bilinçli olarak yaptı soru işareti.

hayatını çocukluk yıllarından itibaren ele alınca aslında küfrü değil de acımayı hak eden bir insan olduğunu zaten anlıyorsunuz.
görsel
dünya tarihinde görülmüş en psikopat karakterlerden biridir . arkadaşlarının yemeklerine işeyip sonradan onlara söyleyince onların kusmasını sağlayan . sırf zevk için her yemeğinde masasının önünde ağır işkencelerle birini infaz eden psikopat ruhlu alçak bir karakterdir.
görsel
Gaius Julius Caesar Augustus Germanicus (31 Ağustos 12 – 24 Ocak 41), daha çok Caligula takma adı ile bilinen, 37 - 41 yılları arasında görev yapmış, Julio-Claudian Hanedanı mensubu ve Roma imparatorluğunun üçüncü imparatoru.

Aşırı savurganlığı, tuhaflığı, ahlaksızlığı ve acımasızlığıyla tanınır, despotluğuyla hatırlanır. Kendi muhafızlarının birkaçı tarafından 41 yılında öldürüldü. Romalı tarihçi Suetonius, Caesar'ın Hayatı adlı eserinde döneminin en ünlü olaylarını anlatır.

Günümüze ulaşan kaynaklar, Caligula'nın zalimliği ve var olduğu iddia edilen deliliği üzerine anlatılan anekdotlara odaklanmaya meyillidirler. Bu kaynaklar, özellikle Suetonius, ne kadar kapsamlı olurlarsa olsunlar sansasyonel ve ön yargılı oluşları nedeniyle modern araştırmacılar arasında bir tartışma konusudur. Sık sık bu dönemin en tarafsız tarihçisi olarak gösterilen Tacitus'un Caligula'nın saltanatı hakkında yazdıkları kaybolmuştur.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Caligula
dünyaya gelmiş geçmiş en marjinal adamdır.
Son derece laik birisidir.
gaius julius caesar augustus germanicus (31 ağustos 12 – 24 ocak 41), daha çok caligula takma adı ile bilinen, 37 - 41 yılları arasında görev yapmış, julio-claudian hanedanı mensubu ve roma imparatorluğunun üçüncü imparatoru.
aşırı savurganlığı, tuhaflığı, ahlaksızlığı ve acımasızlığıyla tanınır, despotluğuyla hatırlanır. kendi muhafızlarının birkaçı tarafından 41 yılında öldürüldü. romalı tarihçi suetonius, caesar'ın hayatı adlı eserinde döneminin en ünlü olaylarını anlatır.
günümüze ulaşan kaynaklar, caligula'nın zalimliği ve var olduğu iddia edilen deliliği üzerine anlatılan anekdotlara odaklanmaya meyillidirler. bu kaynaklar, özellikle suetonius, ne kadar kapsamlı olurlarsa olsunlar sansasyonel ve ön yargılı oluşları nedeniyle modern araştırmacılar arasında bir tartışma konusudur. sık sık bu dönemin en tarafsız tarihçisi olarak gösterilen tacitus'un caligula'nın saltanatı hakkında yazdıkları kaybolmuştur.

caligula, 31 ağustos 12'de, roma'nın sayfiye yerlerinden antium'da "gaius julius caesar germanicus" olarak doğdu. imparator augustus'un evlatlık torunu germanicus ve torunu yaşlı agrippina'nın doğumdan sonra hayatta kalan altı çocuğundan üçüncüsüdür. germanicus, nero claudius drusus ve küçük antonia'nın oğlu, agrippina ise marcus vipsanius agrippa ve yaşlı julia'nın kızıdır. gaius'un erkek kardeşleri nero ve drusus'la genç yaşta ölen tiberius ve gaius julius, kız kardeşleri ise julia livilla, drusilla ve genç agrippina'dır. gaius aynı zamanda geleceğin imparatorlarından claudius'un yeğenidir.

gaius'un babası germanicus, tiberius claudius nero ve augustus'un üçüncü karısı livia'nın torunu ve ayrıca augustus'un kendisinin de evlatlık torunudur. germanicus, julio-claudian ailesinin en göze çarpan üyelerinden ve roma imparatorluğu'nun en çok saygı duyulan ve sevilmiş olan generallerinden birinin oğludur. agrippina, augustus ve scribonia'nın torunudur ve mükemmel roma kadını modeli olarak tasvir edilir.
Tarihin en hasta kişisi diyebiliriz. Deli mi ne..
Video anlatımı mevcuttu tekrar denk geldim bu ruh hastası sapkın manyağa.Böyle bir karakter yok.Zalimler sultanı diye kategori olsa bu adam Aziz Yıldırımdan daha fazla koltukta kalırdı.Aziz yıldırım benzetmesini süre zarfı bakımından yazdım Fenerbahçeli arkadaşlar yanlış anlamasın.Aziz Yıldırım > Ali Koç.
O yüzüklü eli sokmasaydı bende sonuna kadar desteklerdim seni Sezar.
üçüncü Roma imparatoru.
37-41 yılları arasında tahtta kalmıştır.
masasındaki devlet büyüklerinin karılarını becerip nasıl becerdiğini anlatıp, roma parasız kalınca kerhane işleten, insanlara dışkı yediren ve inanmak istemeyeceğiniz bir sürü sapıklık ve manyaklığı yaptığı anlatılan hükümdar. döneminin başlarında halk tarafından çok sevilen ilgi ile seçilen bir lider iken zamanla farklılaşan bir kişiliğe bürünmüştür. sonrasında muhafızlarınca suikastle mefta edilmiştir. iyidir, kötüdür bilemem.
ama. bilinen özellikli sıradan bir tip olmadığı kesin.
efendimiz.
mihmandarımız.
Biraz kendisi çılgınmış zamanında, şu an cehennemde falan ateşle sapıkça şeyler yapmıyordur umarım.
Roma tarihi dersini alırken hocamız adının nereden geldiğini sormuştu. Bir genel Türk tarihçisi olarak sınıfta kimse bilemediği için sınıfı ayipladim. "ayakkabı" dedim. Hocam yanlış olduğunu söyledi. "pabuç işte" diye usteledim ancak yine yanildigimi söyledi. Sonra "çizme çizme" dedi.

Honk!? "Allasen hocam ne farkı var iste killisini aramayın" diyemedim tâbiî. içimde kaldı.

Olsun iyi hocaydi. Bu da bu ruh hastası orospu çocuğu ile ilgili böyle bir animdir.

He, bugün x konusunda eğitim görmemiş damadını x bakanlığına getirip, diktatör olmadığını soyleyenlerden bir farkı yok. Ha atını senatör yapmışsın ha bunu. Caligula'nin ki daha samimi...
kısaca:

"dans et!"
Cedric in komşusunun köpeği.
Çizgi filmde Caligula çok uslu ve söz dinleyen bir köpek. Ama konsantresi hayli bozuk olduğu için dışardan gelen en ufak etkiyle tasmasını tutan sahibini oradan oraya sürükler, Yerden yere vurur, semadaki bir çok kuşla yakın temasa geçmesine neden olur tüm cadde buyunca onu canından bezdirir. Yine de bu kısa ancak yıkıcı süreçten sonra söz dinler.
Kendisini tanrı, atını senator ilan etmiştir.

(bkz: gaius julius caesar augustus germanicus)
Ara sıra açıp izlenen efsane yapım.

Full olanı izleyin mutlaka.
Kişi kendinden bilir işi.

Kimsenin umrunda degil duyar kasmak , gram insanlik olsa anlardin. Herneyse tartisacak degilim. Hakkında hayırlısı olsun.

Ki duyar kasacak olsam sözlüğü terk etmezdim zeki insan.
Ki kendi hesabim dahi degil bu .
yüksek ihtimalle intihar etmiş olan bir yazar gibi. yazılarının gidişatı onu göstermiyor ama kimsenin içini bilemeyiz. etmemiştir oğlum hiç mi tanıdığı yok burada lan bu adamın. gece gece aklıma takıldı şimdi benim de, tanımam etmem.
Ayni nickle bir eksi sözlük hesabi da var. Fakat son entry 2012 de girilmiş, burdaki yazarada ait olmayabilir tabi.

Ama yinede eksi hesabi olan arkadaşlar bir eksi sözlük modlarina danisabilirler.

Son umut bu. Benden bu kadar.
Ulaşmanın imkansiz olduğu yazar.

Ne modlar tanıyor ne de yazarlar.

Sonu hayrolsun. Elimden gelen budur.