1. 1.
    her sıfatından öte şair. genç yaşta hayata gözlerini yummuş şiirleri ancak hakkında derin fikir sahibi olunduktan sonra anlaşılabilecek olan dağınık ve yakışıklı şair. çocuk hikayeleri(yürekdede ile padişah,motorlu kuş gibi) ona ödül kazandırmıştır.

ismet özel'in sıkı bir kömünist olduğu yıllarda cahit zarifoğlu ile aralarında şöyle bir diyalog geçer.

cahit zarifoğlu ismet özel'in de katıldığı bir şiir gecesinde çok güzel bir şiirini okur. ve ismet özel ile karşılaşır.

i.ö-gecenin yıldızı sendin. bizim yanımızda olmanı çok isterdim
    c.h-allah korusun!!!

gerçek adı abdurrahman cahit zarifoğlu olan şair isimlerinin baş harflerinden oluşan acz kelimesini muhtasar isim olarak kullanmıştır zamanında.
    29 -2 ... rasko
  2. 2.
    görür görmez

tanıyınca bir hoş oldu yaşamak
    ben ancak böyle çoğalırdım
    seninle
    17 -1 ... farabi
  3. 3.
    "em aspirin,
    -kutu tablet?
    - farketmez,
    ısırmasın da timsah gibi."
    diyen maraşlı şair. şiirin yazılan değil fakat yaşanan birşey olduğunu kimseye söylemeden çekip gitmiştir yeryüzünden.
    14 -1 ... lethimnotdie
  4. 4.
    bohçam boş
    öteberim eksik
    azığım kuru
    canım aç

yüzüm sana çevrili
    adımım sana
    irmaklarına
    bir lokma suyla geldin, su denmez
    kabul ola affola

sizin gibileri hep arayacaktır bu millet.özlenen eşref-i mahluk.
    32 -1 ... aynalı baba tutkunu
  5. 5.
    ismimin baş harfleri "acz" tutuyor bağışlanmamı dilerim diyebilecek kadar nazlı şair.
    yaşamak adlı güncesi dönüp dönüp okunasıdır.
    18 ... ibrahim kurban
  6. 6.
    (bkz: mavi gök ordami)
    3 ... citlembik
  7. 7.
    otostopla avrupa'yi, kalemiyle ve harflerden üfledigi ruh ile kalbimizin ücralarini dolasmis büyük sair ve düsünce adami.

(bkz: orasi neresi burasi bir adam)
    6 ... simetrikbaykus
  8. 8.
    "nerede bulabilsem seni
    yetisip dizüstü düsebilsem eteklerine"
    9 ... simetrikbaykus
  9. 9.
    (bkz: isaret cocuklari)
    3 ... simetrikbaykus
  10. 10.
    ilk okul yıllarından hatırladığım motorlu kuş adlı hikayenin sahibidir . daha sonraki yıllarda öküz dergisinde kendisi hakkında yazılan yazıylada şair olduğunu öğrendiğim yazar .
    4 ... cabbar