bugün

galatasaray ı yendi diye şampiyon olmuş gibi sevinmeyen futbolculara sahip takım.

galatasaray taraftarının küfürlerine benim de içinde bulunduğum kapalı tribünün tüm kısımlarından aynı şekilde cevap veren taraftarların takımı.

tribün anarşisini sadece kendini müdaafa ederken kullanan alayına isyan ölümüne bursa diyen insanların takımı.

tribün kuralarını gayet iyi bilen, uygulamasına gerek olmaması için elinden geleni yapan ama gerekirse uygulamadan kaçmayan insanların takımı.

ha bugün gerek kalmadı o ayrı...
sezonun açılış maçlarında ayağına gelen galatasaray'a ve galatasaray'lılara ana avrat küfürler eden, bugün maç sırasında kahrolsun pkk oç galatasaray gibi iğrenç tezahuratlar yapan taraftara sahip takımdır. fener taraftarı bile bu kadar çirkef değil yahu.
Bu senenin Sivasspor'u mu acaba, diye düşündüren takım. Galibiyetinden ötürü tebrik ederiz kendilerini. ayrıca süper lige renk kattıkları için de, ayrı bir teşekkürü hakediyorlar.
--spoiler--
türkiye'nin en büyük şehir takımı.

ama bu sene yönetim ve teknik kadronun yaptığı işler beni gelecek sene konusunda unutsuzluğa sevkediyor. *

şöyle ki geçen sene de caykur rizespor'un başında olan samet aybaba isimli zat-ı muhterem aynı bu sene bursaspor'da yaptığı veya yapmaya çalıştığı gibi bir revizyona gitmişti. o takıma da türkiye'nin ilk defa göreceği yabancıları monte etmişti. hatta hatırlarsınız ilk maçta galatasaray'dan fark yemiş, 2. maç sonrası da kovulmuştu.

sonra 12. maçtan sonra bursaspor'un başına gelmiş ve takım tatsız, tuzsuz, zevk vermeyen bir oyunla ligde zor tutunmuş, sevenlerini yine üzmüştür. *

"seneye her şey çok daha güzel olacak" parolasıyla gözlemcileri futbolcu cenneti güney amerika'ya yollayan muhteşem teknik direktörümüz süper transferler yapacağımızı iddia ediyordu.

derken transfer sezonu geldi. ama geçen sene fenerbahçe'nin yaptığı bir hatayı bu sefer bursaspor yapıyordu. şaşılacak şeydi.

bursaspor takimin ruhunu satıyordu. satıyordudan ziyade iki kaptanının yani egemen korkmaz ve ismail güldüren'in takımdan gitmesine göz yumuyordu. fenerbahçe de iki kaptanını ümit özat ve tuncay şanlı'yı aynı şekilde elinde tutamamış. hatta taraftarlar ruhunu gonder tuncay diye pankartlar açmıştı.

işte bursaspor'da da durum bu takımın yürekli mücadele eden 2 bursasporlu oyuncusu bir şekilde gitti. bu durumda kendi hataları ve satma payları da var elbet. ama bir şekilde elde tutulabilirlerdi.

bu arada ismail güldüren gittikten sonra 3 yöneticinin istifa ettiğini de hatırlatayım.

her neyse transferlere gelelim.

bursaspor şu anda kayseri'den ivankov, denizli'den yusuf simsek, denizli'den gokhan gulec, giresun'dan emrah kiraz, erzurum'dan da halil zeybek olmak üzere 5 yeni transferi bitirmiş durumda.

ve tabii ki büyük adam, adam gibi adam samet aybaba'nın dediği 4 brezilyalı top cambazı.
biri stoper, biri forvet, biri orta sahada beyin, biri da bek.

gidenlere da bir bakalım.

egemen korkmaz, ismail güldüren, volkan bekiroğlu, sinan kaloğlu, renny vincent vega, herve tum, colins mbesuma aklıma bunlar geldi ama biraz daha var sanki.

her neyse benim demeye çalıştığım kardeşi de futbol dünyamızın idol isimlerinden olan samet aybaba'nın yaptığı bu işin ya rize gibi başımıza patlayacağı ya da güzel bir sonuç getireceği...

ama hiç de kuvvetli olmayan 6.hissim ve geçen sene gördüğüm oyun beni umutsuzluğa sevkediyor.
--spoiler--

bunu geçen yaz yazmışım yine ve okuyunca hafif bir göt oluşum sezilebilir.

kimse ilgilenmez ama ben yine de açıklık kavuşturayım fikirlerime.

istesem silerdim ama yanlış bir şey yazmadığımdan şüphem olmadığı için silmedim.

efendim şudur fikrim:

bursaspor ruhunu satmıştır. bu bence doğru. ruhunu satmak demek takımla ilgili olan, bursaspor'a gönül vermiş futbolcuları satmak demektir.

şöyle ki: mesela ben geçen sene bütün maçlara gittim bursa'daki. 16 maç gördüm geçen sene.

ve bu 16 maç arasında bana zevk veren mücadele sayısı en fazla 3'tür.

bu 3 maçın 2'si de bülent korkmaz devrindedir.

yani samet aybaba bana hiçbir futbol zevki vermedi, taktiksel anlayışı ile pek bir yere gidemeyeceğimizi gösterdi.

bu geçen seneydi.

şimdi bu seneye geldik.

yazın bir günüydü.

olay gazetesinde takımı çoğunu satacağız minvalinden bir açıklama okudum.

başımdan aşağı kaynar sular dökülmüş gibi oldu.

egemen ile falan anlaşılamıyordu, ismail güldüren gidecekti, volkan bekiroğlu'na yol
görünmüştü.

neler oluyordu?

diyeceksiniz ki çok mu güzel oynuyordu bu oyuncular? takımın ruhu vardı da ne oldu?

olan şuydu 13. olduk. 38 puan ile ligi bitrdik.

oyundan kimse memnun değildi. hakikaten de geçen sene maça giden kimse bu takımdan bir şey olur diyemezdi.

bursa'da tatsız, tuzsuz maçlar izliyorduk.

anadolu'da futbol böyle oynanır. taktiksel bir üstünlük kuramıyorsa takımlar birbirine fiziksel üstünlük kurmaya çalışır. o zman da bir olgu ortaya çıkar: mücadele.

işte bursaspor'da o mücadeleyi yapan az oyuncu vardı. onların başını egemen korkmaz ve ismail güldüren çekiyordu.

egemen biraz iyiydi ama totalde çok da iyi oynamıyordu. ama ruhu ile oynuyorlardı.

sahada güzel oyun olmayınca mücadele ortaya çıkıyordu. mücadele ortaya çıkınca da egemen ve ismail.

işte bu yüzden bu iki oyuncu gidince çoğu bursasporlu gibi ben de tepki gösterdim.

sonra her gün haberler gelmeye başladı. yok 4 brezilyalı alınacak, 5 süper yıldız
gelecek.

yapılan transferler yusuf,gökhan, ivankov ve mustafa keçeli hariç kapalı kutuydu. hele brezilyalılar hakkında fikrimiz yoktu.

sonra hazırlık maçları falan başladı.

zaten kafamızda olan "bu takım tırt, bir bok olmaz." görüşü daha da perçinlendi. yusuf hariç takımda bir pırıltı yoktu.

geçen sene bazen yazdım maç sonrasında.

bursaspor'dabir genç oyuncu, bir paf takımdan gelen iyi oyuncu olgusu var.

bu oyuncular: sercan yıldırım, volkan şen, ismail hakkı göltaş,bekir ozan has.

ben geçen sene yazdım hep. ya da yazmadım ama hep söyledim arkadaşlarla sohbetlerimde:
"bu samet aybaba'dan bir şey olmaz am tek takdir ettiğim yönü var:gençlere önem veriyor."

evet böyle bir şey var. bu adam yıllardır gençlere önem veriyor. bu sayede sercan yıldırım'ı türkiye tanıdı.

işte böyle fikrim.

demişim ya yazın:"ya çok kötü olacak ya da çok iyi".

galiba iyi oluyoruz.

inşallah da oluruz.

ya aslında şunu diyorum: biz şu anlık iyi oynuyoruz ama bu böyle sürecek mi emin değilim.

kısacasını da yazayım yılmaz özdil gibi:

2007-2008 sezonu, hafta 17, bursaspor'un puanı: 19

2008-2009 sezonu, hafta 6, bursaspor'un puanı: 15.
hem taraftarı hem futbolcularıyla kendilerini bir halt zanneden klüp. beşiktaş gelir onlara çirkeflik yaparlar, galatasaray gelir aynı fenerbahçe gelir aynı muamele.
(bkz: werder bremen gorunumlu anadolu takimi)
(bkz: yaran baslik yonlendirmeleri)
bugün kardeş takım olan eskişehirspor'a 2-1 yenilen takım. kardeşliği başlatan olay inegölspor'lu ismail arca'nın eskişehirspor'a gitmesi ve orada efsaneleşmesidir. ayrıca trabzonspor'dan sonra 3 büyüklerden en çok puan alan 2 takım oldukları ve bu takımın taraftarlarının geçmişteki olası şampiyonluklarının haksız yere engellendiğine inanmalarıdır ki kanımca haklılık payı vardır. eğer bursaspor ve eskişehirspor şampiyon olmak istiyorlarsa bütçelerini büyütmeli ve sadece 3 büyüklere karşı değil, diğerlerine karşı da büyük oynamalılar, yani büyük düşünmeliler.
bugün kardeş takım olan eskişehirspor'a 2-1 mağlup olmuştur, fakat ciddi bir biçimde üç büyüklerin en ciddi rakibidir.

ayrıca bugün oynanan maçta * taraftarlar birbirleri ile omuz omuza takımlarını desteklemiştir, birbirlerine dostluk simgesi olarak çiçek uzatmışlardır karşılıklı * *.
bugün heykel'de taraftarlarının boynu bükük otobüs beklemelerine sebep olan takım.
evinde aldığı eskişehirspor mağlubiyetiyle hayata küstürmüş, bu akşamki fenerbahçe deplasmanında höyküre höyküre destekleyeceğimiz bursa'nın güzide futbol kulübü. buralara kadar gelmişken şampiyon da oluverin, hadi be koçlar!

kaç takım tutuyor bu adam dediğinizi duyar gibiyim. tuttuğum bir takım var; ama götümün bir tarafı hep türkiye'ye dönük olduğu için türk futbolunu ve türk takımlarını takip etmek durumundayım. fenerbahçe'ye fitil olan biri olarak da galatasaray'ı desteklerim bu diyarda, hanım da bursalı olduğu için seviyoruz işte. *
balonu sönmüş takımdır. bugün kötü bir fenerbahçe'den beş yemek ayrı bir meziyet olsa gerek. bizim maçta ümit davala veya kim suçluysa yusuf'un tutulmaması sayesinde aldıkları galibiyete yanarım. iki haftadır geldiği yer ortadadır. ligi ilk 10da bitiremez.
sözde arsenalin acısının çıkarıldığı takım.

bir fenerbahçeli olarak , bursasporun bu kadar kötü oynaması aklıma başka pazarlıkları getirmiştir.

ayrıca avrupa da başarılı olamadıktan sonra ligte normal bir takıma 5 atmak hiç de affettirici olmamıştır.
iyi gününde olduğu gibi kötü gününde de taraftarını yanında bulan efsane takım.
samet aybaba nın bursa nın performansı çok da kötü değilken istifa ettiği kulüp.
2004 yılında "kardeş takımlarının" son maçta a.sebatspor' a yenildiğini görmeyen taraftara sahip olan spor klübü. yine de taraftar ve kent potansiyeliyle her zaman süper ligde olmasını arzuladığım takım.
amigoları basına yaptığı açıklamada "17 takımla kardeş, 1 takımla kalleşsek onlar oturup düşünecekler" demiş. tebrik ediyoruz kendisini.

4 işleme hakim olamadığı için mi, yoksa türkçeye hakim olamadığı için mi tebrik ediyorum kendisini ondan emin değilim.
bursa ataturk stadi' nin 1978' den beri degistirilmemis cimleri ustunde ic saha maclarini oynayan takim. az once maraton' da ogrenmis olduk.

edit> niye eksiliyon ben mi degistirmedim cimleri. *
yusuf şimşek için 2 miyon ytl isteyen kulüptür. sasa iliç ve tümer metin de gündem de iken beğenmediğiniz 600 bin ytl de işinize yaramaz nasıl olsa. yabancı fiyaskosunu saymıyorum bile. hocası da istifa eden bu kulübün yöneticileri gerçekten işlerini iyi yapamıyorlar,bilmiyorlar.yazık.
roma'dan yattara için 5 milyon euro ve totti'yi isteyen kulüplerin yöneticileriyle aynı mantığa sahip bir yönetimi olan kulüptür. satmak istemedikleri oyuncular için abuk ücretler isterler.
Beşiktaş ile birlikte ligin en kötü yönetimine sahip takımdır. Beşiktaş gibi Bursaspor'u yönetenlerin de aklı yoktur ve 3 yaşındaki çocuk icraatlarıyla işleri döndürmeye çalışırlar. Bu takımlar arasındaki rekabette sanırım düşme olayından değil, en kötü kim yönetiliyor probleminden kaynaklanmaktadır. *
teknik direktör arayışları nedeniyle rıdvan dilmen'le görüşmekte olan, süper ligin ilk yarisini 22 puanla 9. sirada tamamlamis takimdir.
samet aybaba, güvenç kurtar ve rıdvan dilmen... teknik direktör seçimini bu kadar saçma sapan yapan bir kulüp daha yoktur yeryüzünde! düşme hattında kendilerine başarılar dileriz...
dua etsinler/edelim ki ilk haftalarda aldığı puanlar şimdi onları üst sıralarda tutuyor, yoksa bu kadar saçma seçimlerle lig'in sonunda bile olamazlardı.
yoluna ertuğrul sağlam ile devam edecek olan takımım.
ne kadar beşiktaşlı varsa sırayla takımının bünyesine alan takımım. hem beşiktaşa düşmanız diyorlar hem tüm eskilerini alıyorlar. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. *