bugün

(bkz: güngören)
bir zamanlar marshall yardımı ile ülkemize çok sayıda tarım traktörünün girmesi sonucu ormaanlarımızda ve meralarımızda açılan tarlaları yad eden söz öbeği. şimdilerde oralar beton yığını. gelecekte gökyüzündeki evlerimizden (bkz: jetgiller) bakarken torunlarımıza diyeceğimiz söz "buralar eskiden hep binaydı" olacaktır.
eskiden buralara hep otlaturduk sığırlari diye de devamı getirilebilinir.
bulunduğum yerde büyüklerim, buradan taa şimdiki x binası bile görünürdü biz yürüyerek giderdik. hep tarlaydı, taştı,topraktı... der.
bulunduğum semtte buralar eskiden hep zeytinlikti diye anılan söz öbeği.
-bak evlat buralar eskiden hep tarlaydı.
+ne evlatı lan,senin daha yaşın kaç amuha godum?
-65.
+eee amcacım ne ekiliydi tarlalarda.*
Oturduğunuz binanın eskiden balta girmemiş olduğunu sandığınız ve orda oturduğunuz için sizi halk nezlinde '' dünyanın akciğerlerini yıpratan '' yada '' TEMA gönülsüzleri '' , '' Türkiye Çöl Olsun su işine baslıcam '' gibi mantaliteye iten basit ama bir o kadar da etkileyici hiciv cümlesidir.
izmir de yaşamaya başladığımda ikamet ettiğim buca hakkında kurulan cümledir.
genelde eskiler * tarafından söylenen cümle. zaten genç biri söylemiş olsaydı "buralar eskiden hep tarlaymış" olurdu.
bursanın görükle köyünde anne,amca ,teyze olmadan da hissedilerek yaşanan ve betonlaşmanın verdiği burukluktan mıdır yoksa burda geçen yılların verdiği hüzünden midir bilinmez,söylene gelen söz öbeği.
eskiden cok eskiden
ben daha dogmamısken
henüz cennet plajı otopark olmamısken....
keşke hep tarla kalsa imiş... şimdi gökdelen oldu da başınız göğe mi erdi, dedirten nostajik iç çekiştir.
-bak yavrum buralar eskiden hep tarla idi.
+hmm ne güzelll
-bi de tarlada tezek olur bildin mi?
+bildim nolmuşş
-sen anladın onu. *
(bkz: nişantaşı)
kocaeli sınırları içinde değirmendere için kullanılan "buralar eskiden fındıklıktı" sözünün bir başka türevi.
(bkz: eskiden buralar hep denizdi)
Bursa'da en çok ihsaniye için söylenen söz.
eskiden buralar hep dutluktu versiyonu da mevcuttur.
şu an betonarme bir binanın içerisinde bulunduğu sahanın önceden bir tarla,mera veya yeşillik oldugunu anlatmak için kullanılan ve genelde eskilerin kullandığı bir cümledir.

bazen bu cümleyi kullanan büyükler , bu cümleyi kullanmayı ağız alışkanlığı haline getirdikleri için balon olabilir.

örnek:
-hey gidi günler heyyyyyy...
-ne oldu emmi?
-yav buralar eskiden hep yeşillikti , tarlaydı..
-eeee şimdi de tarla!!
-ben ne dicem lan o zaman????
- şu ormanı görüyonmu yeğenim
+ evet amca nefismiş
- eskiden oralar hep tarlaydı
+ hmmm
- şimdi yine tarla olacak
+ nasıl yani,amca o elindeki benzin bidonu ne,amca napıyorsun sen
- sıs lan

(bkz: temaya hep destek tam destek)
şu an 70 yada 75 yaşlarındaki bilumum akraba yada komşu amcadan ve teyzeden duyabileceğiniz çümle.