bugün

hatay, gaziantep ve adana civarında doğal yaşamlarına tanık olabileceğiniz sürüngen türü.

yakalayıp besleyenlere ve hatta para karşılığı satanlara da bizzat şahit oldum.
bukalemunlar bilindiği gibi bulundukları yere göre değil duygulanımlarına göre renk değiştirirler. öfke, korku vs gibi.
Biri gibi olmak hiç olmadığım gibi bıktım yaşamaktan bir bukalemun gibi...
Kim olduğumu bilme isteği gibi,kişiliğin sıkıcı yap-boz karakteri,
anlama isteği ne istediğimi bilme isteği ..
Sorular - sorunlar sorular ve cevaplar
Görme isteği;gerçekte kimim ben ?
Pis kokulu bir melek mi yada temiz bir günahkar gibi..
Zaman; iyi bir dost gibi sinsice aldatan inanç ;saklı bir hazine haritası olmayan ..
Anlama isteği ,ne istediğini bilme isteği gibi...

kargonun yalnızlık mevsimi adlı albümünden...
en sevdiğim ve en kıskandığım hayvan. büyük dişleri varmış, hızlıymış cart curt... adam renk değiştiriyor lan ormanın kralı bu hayvandır. kendisini de kıskanıyorum ayrıca. kızınca kırmızı, korkunca sarı oluyorum ama onun kadar yetenekli değilim.
(bkz: respect)
bulunduğu şeyin rengini alır palavrası yüzyıllardır ortalarda dolaşmaktadır. halbuki bu palavranın ötesine geçemez.

çünkü bukalemunlar yalnızca ruh hallerine göre renk değiştirirler. herhangi bir cisme dokundukları için renk değiştirdikleri görülmemiştir, eğer böyle bir şey görülse dahi yalnzıca tesadüftür.
ray ban gözlükleri sponsorluğunda test edilip, onaylanan ve ardından da facebook da videoları dolaşan hayvan türüdür. *
öyle hareketsiz durduguna bakmayın deli gibi böcek yiyior şerefsiz.birgünde yirmidört tane çekirgeyi nerene sığdırıyorsun anlamadım,yada benımki obez.
renk değiştirme özelliği olan ve gözleri 360 derece gören yurdumuz akdeniz şehirlerinde raslanabilen bir hayvan. hemen hemen bütün bukalemunların gözleri çok hassastır, çok keskindir.* bu şartlar altında ev ortamında bukalemun besliyorsanız eğer (beslemek derken evcil hayvan olarak değil de ev arkadaşı, homemate vs..) bukalemunun monitöre yakın düştüğü bir anda fareyi görmesi, tracklaması ve diliyle hedefi vurması yadsınamayacak bir hadisedir.
En çok korkulası gerek canlı .

Bilahere ortama ayak uydurma , bugün iyiyken yarın kötü olma , bugün enseye şaplak atarken yarın tekme atmasıyla , avını gizli politikalar izleyerek ve menfaati neredeyse anında oranın rengine bürünme gibi özelliklere sahip çakalın sürüngen şekli olan hayvan .

En güzeli donacağını bile bile kutupta kurt , öleceğini bile bile ekvatorda kutup ayısı olmaktır .
http://www.facebook.com/h...19595208083945&ref=mf

bu video ile hayran olduğum hayvandır.
ortama göre renk değiştiren, buna göre farkedilmemeyi sağlayan hayvandır. insanlara yakıştırılan tabiriyle devrine ve durumuna göre adam olma. hergün ayrı kimliğe bürünmektir. birbirine zıt olsa da. aslında biraz da karaktersiz olmaktır bu hayvana benzemek. ama modern dünya ormanında rahat yaşanılır o ayrı.
çehov un güzel bir hikayesidir.

ayrıca 2006 yapımı güzel bir kısa filmdir.
Bukalemunların dilleri, vücutlarından iki kat daha uzundur.
Insanlar arasinda da vardir bunlardan. Her girdigi ortama ayak uydurmayi asan insanlar. Solcuyla solcu, ulkucuyle ulkucu, nurcuyla nurcu olur. Boyle idealsiz ve prensipsiz yasarlar.
Bukalemunlar bulunduğu ortama uymak için renk değistirmezler bunu hiç yapmamışlardır bu tamamen bir mittir. Bukalemunlar değişik duygusal sonuçlarda renk değiştirirler.
dilleri vücutlarından iki kat daha uzun olan, renk değiştirme özelliğine sahip hayvanlardır.
(bkz: bukalemundan mektuplar)
an itibariyle kırmızı-siyah rengini yavaş yavaş bordo-maviye çevirmeye başlamış bir sürüngendir.
anavatanı türkiye olsa * fenerbahçe taraftarı olurdu. kendisine en yakın tür onlar.
hiç yakından görmediğim bir canlı. ama herhalde böyle bir şey olsa gerek;

(bkz: (vid #5283))
Evlerde bukalemunlar oturmuşlar Fenerbahçeyi izliyorlar. Fenerbahçe oynuyor çakıyor. Alex oynuyor atıyor. O bukalemun aklından geçiriyor ´bizim de bir Alex´imiz olsa" "bizim de futbolcularımız Alex gibi oynasa" diyor. "Anne Alex niye bize gelmiyor?´ diyor bizde niye yok?´ diyor.
türkiye kupası maçında i.b.b. yi destekleyen eziklerdir.

edit: sivasspor ve beşiktaş arasındaki şampiyonluk yarışında sivassporu tutan eziklerdir.
http://galeri.uludagsozlu.../bukalemunspor_141368.jpg
http://media1.ntvspor.net...ivas_fener_haberici_2.jpg
Bu tamamen mit ve yalandır. Bukalemunlar duygusal sebeblerle renk değiştirmektedirler. Korktuklarında saklanmak için örenğin. Ortama uyum sağlamaları diye bir kanıt bulunmamaktadır.