bugün

bu gece uyutmayacak dizi. an itibariyle sezon finaline yarım saat kalmıştır. link isteyen ile paylaşabilirim.
--spoiler--
an itibariyle bu sezonun tüm bölümlerinde mükemmel kurgu için çalıştıklarını görebiliyoruz. ben bu kadar sarsıcı gerçeğe yakın dizi görmedim.

sezon finali sanırım izlediğim en iyi bölümüydü şimdiye kadarki.
--spoiler--
--spoiler--
düşünüyorum düşünüyorum, e12 de sadece bir kaç sözden kıllanıp arabasına binmeyen adam, yıllardır konuşmayan hector'un neden bir anda coşa gelip konuştuğundan nasıl kıllanmadı? sonra diyorum ulan o da bir insan demek eninde sonunda duygularına yenildi. son hatasını da bu şekilde yaparak gus fring albuqerque sokaklarının efsaneleri arasına karıştı. şehir resmen walter'a kaldı. 5. sezon walter'In büyük kaçışına ayrılabilir. dea işin peşini bırakmaz ve laboratuardaki görüntüler mutlaka ele geçer. jesse ile walter arasında bir sorun çıkabilir. çocuk uyanıp "bana kel bir amca şeker verdi" derse işler karışır. walter acaba çocuğun öleceğini mi hesapladı. bir şekilde kurtulabileceğini hesapladıysa mutlaka kendini bu işten sıyıracaktır.

hem daha sol çapraz bağlarındaki yırtık sebebi ile meksika'da tedavi gören mike isimli bir oyuncumuz var ki geri dönüşünü iple çekeceğiz. oyuna girer girmez heyecan katacağı kesin. bu arada skyler'da neredeyse telefonda "meth işleri nasıl gidiyor" diye soracak. öğrenemedi telefonda neyin konuşulmayacağını.

bir de saul goodman var. şöyle bir avukatım olsun dünyayı yakarım.
--spoiler--
sezon finalinde şöyle bir cümle var yarmıştır.

"adam olan hiç gidip narkotikle konuşur mu?" ahahaha lan bunu çevirmen böyle çevirmiştir de yarıldım.

bu arada sezon finali mükemmeldi. hem dexter hem de breaking bad. süper bir gün.

edit: bazen görüntü yönetmeni öyle yerlerden çekiyor ki sanırsın adamları başka biri izliyor da onları gösteriyormuş gibi.

ve intikam eşittir breaking bad 4. sezon 13. bölüm.
beklenenin aksine sezonu son derece basit ve aptalca şekilde tamamlamıştır. kısacası tırttı.

--spoiler--
-e hadi gus ı ve yanındaki koruması patlamada öldü tamam. e çamaşırhanenin koruması ne oldu? çamaşırhaneyi her zaman dışardan gözetleyen bir eleman daha vardı. öyle elini kolunu sallaya sallaya girip aşşağı inmek mümkünmü? değil. sıçış 1.

-gus gibi ottan boktan işkillenen bir adam kalkıpta eşşeklemesine oraya gidermi? adam narkotiğe ötmüş olsa tepesine bineceklerini tahmin edemezmi? sıçış 2.

-gus ölünce korumaları da ölmüş oldu , ekibi de dağılmış oldu öylemi? oldu canım. sıçış 3.

-gus gibi baba bir adam bu kadar aptalca bir biçimde ölmez. heleki karteliydi , narkotiği idi , walterıydı tepesinde iken öyle bir yere kendi gitmez sıçış 4.

-walter zehirlemiş bebeyi , tahmin edilmesi pekala mümkündü.
--spoiler--

yanarım da gus gibi baba bir karakterin böyle harcanmasına yanarım. bu ibişlerin elinde telef olamayacak kadar akıllıydı.
Sezon finali ile beklenenin altında kalmış olan dizidir. Hayır hayır, beğenmediğimden değil! Böylesi muhteşem bir diziye yakıştıramadığımdandır. Ya da gus karakterini fazlasıyla sevmem de bu sonuca varmam için yeterli sebep olabilir. Bilmiyorum!
4.sezonunun finalini az önce bitirdiğim başyapıt.

--spoiler--

öhöm öhöm öncelikle dizinin sezon finalini beğenmiyenlere bir öneri yapalım efendim buyrun.

(bkz: akasya durağı box set)

neyse gelelim sadede

(bkz: amuğa koduk walt başgan)

muhteşem bir final oldu. harika bir kurgu işlendi . tek sırıtan gus'ın terminatör vari suratı ve ölüşüydü. ee o kadar da olsun birazcık sırıtalım. Gus neden işkillenmedi de gitti diyenlerede bir cevap verelim. arkadaş siz hiç mi intikam duygusunu tatmadiniz. kardeşinin kafasina sıkan adamin canını kendi almak istedi işte herif. lost vari osuruktan anlam çikarmak gerekmiyor gayet insani bir duygu. neyse hasta la vista gus !

Son olarak ne kadar övsek az bu diziyi .diyecek kelime bulamıyorum .merakla son sezonu bekliycez artık. hani en sonda dediya walt reis (bkz: i won).evet gerçekten kazandın, kazandınız . seneye nasıl biterse bitsin asla unutulmayacak , bir efsane olarak nesilden nesile aktarılacak bir yapım oldunuz.
--spoiler--
--spoiler--
izlediğim en iyi kötü adam ölümüne 4x13 ile erişmiş dizidir.
--spoiler--
sezon finali bölümü ile geride kalan bölümlerin gerlimini atmış ve muhteşem kurgulanmış bir planı inci oya gibi işleyerek tamamlamışlardır. gelmiş geçmiş en iyi dizi finallerinden biri diyebileceğim bir kurgu. özellikle finalindeki inci çiçeği olayı tamamen koparmıştır. kusur bulanların tekrar izlemesini tavsiye ediyorum.

--spoiler--
gus öldü mü ölmedi mi gibi geyiklerin dönmeyeceği, tamamen tertemiz bir başlangıç yapmayı ümid eden bir sezonu müjdeleyen bir final olmuştur. bunun yanında kurgu hataları olarak düşünülen şeylerin aslında biraz aklı selim düşünüldüğünde izleyicinin tamamlaması gereken basit olaylar olduğunu düşünüyorum. esas mike ehrmantraut un dönüşü müthiş olacak. ve büyük ihtimalle ekibe saul goodman dan sonra katılan en yararlı adam olacaktır. e bundan sonra da kendi gücünü oluşturan bir yapının bir güç ile karşılaşmaması da mucize olacaktır.
--spoiler--
benim izlediğim en güzel dizi. açık ara en güzel. böyle ince ince işlediler resmen diziyi.
dört sezonu bir buçuk haftada izledim ve söyleyecek birşey var
bryan cranston sen insan değilsin. valla insan falan değilsin lan. resmen saygı duydum adama. ciddi ciddi saygı duydum. ne kadar ödül varsa toplayıp verin bryan cranston abimize. yani ayıptır söylemesi hugh laurie'yi bile geçti.
hele o dördüncü sezon on birinci bölüm sonunda attığı psikopat kahkahalar hala kulaklarımda. ulan neydi beee.
jesse sen de adamsın ulan. tam adamsın. başlarda lavuğun tekiydin ama sonradan sevdim.

muazzam oyunculuklar, muhteşem bir senaryo ve harika harika görüntü yönetmenleri olan bir dizidir efendim.
piyasadaki en basarili dizilerden birisi. bryan abi hem kendi kariyerinin hem de hollywood tarihinin en basarili oyunculugunu sergiliyor. senaryo, reji, muzikler zaten on numara ama bryan abi bir baska...

--spoiler--
ancak, bu sezon finalinde birazcik bozuldum ben. aciklayabilecek olan varsa mesajlari seve seve kabul ederim.

simdi bu gus yakisiklisi, hani super zeki, super temkinli, superin superi bir adamdi ya. abi nasil oldu da "I'll do it" dedi? yani eleman zaten ben hallederim diyor. nedir bu hirs? senin ne isin var? ver emri oldursunler... biraz karakterine yakistiramadim. yani bilmem kac bolumdur her karakteri ince ince irdeleyip bize gercek hayattan insanlarmis gibi aktarilan karakterlerden, boylesine on planda olani, her yaptigi takip edileni bu kadar basit bir hata yapmamaliydi. sanki gus i oldurmek icin (o da kesin degil, teoriler havada ucusuyor. yok yarim beyinle yasanir, yok gostermediler sonunu cart curt)biraz acemice ve aceleci davrandilar...

e tabi o gelip kravat duzeltme sahnesi de batti bana acikcasi. gereksiz bir ayrintiydi. karbonlar, azotlar, bir dolu bilimsel terimin havada ucustugu bir dizide boylesine tartismaya acik olabilecek bir sahne olmamaliydi. yani simdiye kadar olmamisti, biz de beklemiyorduk.
--spoiler--
walter karakterinin gey olduğu dizi.

--spoiler--
gus diyor , uzak dur jesse den vs , yaklaşma bize kovuldun. yoksa * "yaklaşırsan seni öldürürüm , aileni de öldürürüm" diyor.
walter ne yapıyor peki? yaklaşıyor... neden? biri bana nedenini söylesin. para kazanmak için mi? hayır para ile ilgilenmiyor o sıra. parası var zaten. jesse nin hayatı için mi endişeleniyor? hayır jesse kadar mutlu biri yok o ara. e neden bu uyarıyı kaale almıyor da bilakis kışkırtıyor? "bırakmam jessi yi" edebiyatına giriyor? e bırak gitsin? sanane? adam sana bas git seni öldürmiyeceğim diyor sense kaşıyorsun resmen.
bunun tek nedeni olabilir jesse ye aşıksın , ondan ayrı duramıyorsun.
--spoiler--
ne demişiz!
(bkz: breaking bad/#13325117)
finali izlediğim günden beri elim klavyeye gitmiyor,böyle mükemmel bir diziye böyle aşmış bir finale saçma bir yorum yapmayayım diye ama tek dileğim beşinci sezonu eğer gerçekten iyi bir planları varsa çeksinler çünkü dünyada herhangi bir işin buna gelen beşinci sezon da dahil,bu işin üstüne çıkabileceğine inanmıyorum.
Bir şey söyleyeyim mi, çok ileri giden bir yorum yapacağım. Bu dizi, Dexter'ı(evet evet hatta Dexter bile), Supernatural'ı, bilimum sikimsonik ve milletin ölüp bittiği gerizekalı vampir dizilerini, kış temalı eski dönem dizilerini, eski tarih temalı eski dönem dizilerini, herkesin birbirini bafilediği gençlik dizilerini, Arthur Conan Doyle ve Agatha Christie'den hala ekmek yemek isteyen fırsatçı yapımcıların çektiği remake dizilerini, (kötü değiller elbette ama amaç belli, neyse) liseli/üniversiteli gerizekalıların şarkı söyleyip, üstüne üstlük sırf eşcinsellik propagandası yaptığı için "o yeaa çok marjinal" tepkileri alıp, hatta Bohemian Rhapsody gibi bir resitali bok etmeye cüret eden karakterlere sahip dizileri, Lost kültüründen ekmek yemeye çalışan gerizekalı fiction dizilerini, hala millete "süper güç süper kahraman siker" mottosunu yerleştirmeye çalışan klişe dizileri, bir telefon kulübesinde evreni dolaşa dolaşa bitiremeyen dizileri ve yukarıda saydığım bilimum dizilerin türevlerini üst üste koyar, böler, çıkarır, çarpar ve geriye kalan parçaları vince gilligan bile birleştirse, Breaking Bad'in bir sezonu etmez.

Ekstra bir görüş kabul etmeyecek netlikte özet: Breaking Bad son 4 sene içerisinde, dünyada çekilmiş en iyi dizidir. Her şeyiyle.
Ekol insanlarla dolu bi dizidir. (bkz: tuco)
4. sezonuyla aşmış dizidir. şimdi bekle ki 5. sezon gelsin.
uyutmuyor...
bir elde kahve,
tüten kahve dumanı,
sırtta kırmızı polar battaniye...
battaniyenin dışında kalan yerleri ısıran ankara soğuğu...
ve
heisenberg...
görsel
piyasada rakibi bulunmayan dizidir.

gerçek olayları o kadar derinlemesine ve bambaşka açılardan anlatmasının yanında her bölümü sinema kalitesinde, müzikleri ve oyunculukarı über derecede bir şaheser.
sezonun bitmesiyle benim gibi fanatiklerin moral bozukluğunu biran olsun gideren,yüzde bir tebessüm oluşturan bir şarkı geliyor şimdi,

http://www.youtube.com/watch?v=XbyaN80i9T4
şu sıralarda cumartesi günleri gece yarısı e2'de yayınlanan dizi.
tio salamanca nın twitteri için buyrun; http://twitter.com/#!/tiosalamanca
harika bir dizidir kesinlikle izlenmelidir.
en iyi türk dizisine on basan yüzlerce diziden biridir.Gerçi her ne kadar ilk başlarda dizinin aptal dumuru jesse'ye sinir olsamda sonraki sadakati ile gönüllleri almıştır.
gerçekten çok ama çok güzel dizidir bağımlı yapar insanı kendisine bu dizi...