bugün

bana sıklıkla "neden daha önce izlemedim ben bunu" dedirten yarmış bitirmiş dizidir. bir de ailenin önemi teması dizide sıkça işlenmiş. misal;

--spoiler--

1) zaten dizinin konusu kimyager walt amcamızın ölmeden önce ailesine para bırakmak istemesi amacıyla uyuşturucu işine girmesi.
2) güney amerikalı ikiz elemanların ölen kuzenlerinin intakımını almaya çalışmaları.
3) jesse nin çocuklara verdiği önem. sırf bu yüzden bir çok kez hayatını riske etmesi.
4) jane'in babasının jane'i uyuşturucudan kurtarmak için yaptıkları.

karakterleri kısaca analiz etmek gerekirse *
walter white - başta pek ısınamadım kendisine fakat son sezonlarda gönlümü fethetti. jesse ile olan ilişkisi çok farklı bi boyuta ulaştı. seviyoruz walter reyizi.
skyler white - zeki kadın. *
jesse pinkman - ben bu jesse'yi çok seviyorum. öyle böyle değil. jane'in ölümü ile farklı bir jesse oldu. 4x02'nin sonundaki yalnızlığı da pek ironikti. diziyi izleme sebeplerinden biri de böyle bir karakteri barındırması. *
hank schrader - karına çok ibnelik yapıyosun ondan kıl oldum sana. adam ol. siktirtme taşını kayanı. mineralmiş.
marie schrader - kendine özgü bir güzelliği var bu kadının ben de henüz çözemedim.
soul goodman - enteresan bi karakter. yavşak filan ama işini iyi yapıyo ibne.
mike - her dizide sizden bi tane olmak zorunda mı? patronuna aşırı bağlı bir sağ kol. ama inanıyorum ben sana yakında o piskopata kazığını atcaksın.

--spoiler--

bunları 4x03'e kadar olan bölümler için söylüyorum.
http://vimeo.com/24719284
diğer dizilerin yanında ayrı kefeye koyulması gereken dizi. olağanüstü bağlayıcı, her şeyiyle kendine çekiyor. nasıl olurda bu kadar soluksuz yaratıyorlar hikayeyi hayret ediyorum. diziyi bütün oyuncular sırtlıyor. o kadar kıytırık yapımın arasından sivrilen başka bir şey bu. 5. sezonu iple çekiyorum, hep bir olay hep bir atraksiyon. burun kıvıranlarda ziyadesiyle bi siktirip gitsinler, böyle kaliteli yapımı başka hiçbir yerde bulamazlar. kimse kusura bakmasın bu diziye toz kondurmam. takip ettiğim başka dizilerde var ama bu kadar sıkı fanatiği değilim. kaliteli bir yapım, imajı olan bir dizi breaking bad.
hikayesini cok begendigim, ama ilerledikce boka saran bircok dizinin aksine, istikrarli ve performansini bölümden bölüme yükselten bir senaryo ile yapilmis ve kurgulanmis cok, cok, cok güzel dizi.

dizi'nin asil konusu cok yavas ilerliyor, dogrudur; fakat dizi icindeki tüm karakterlerin ic dünyasini ve baslarindaki illetle nasil mücadele ettiklerini bu sekilde daha iyi anliyoruz.

bunun disinda insanlarin ne kadar cabuk yanilabilecegini, ön yarginin ne kadar yanlis olup, nelere kadir olabilecegini de inceden inceden veriyor bize senaristler.

son olarak dizide en begendigim noktaya deginmeden gecemeyecegim. her bölümün basinda, ayni bölümün son sahnesini gösterip, seyirciyi gördügü sahne karsisinda saskinlikla beraber bölüm boyunca heyecana sürüklemek, tv tarihinde izledigim en güzel teknik kurgu diyebilirim.

özellikle birinci sezonun 6. bölümünde tüylerim diken diken oldu. o ne sahneydi be...

kisaca dizi enflasyonunun tavan yaptigi ülkemde bir tane bile (ayni demiyorum) bu diziye milimetrik yaklasan adam akilli dizi bulunmamasi da icler acisi. ulan bütün dizilerimiz tecavüz, kim kime dum duma iliskiler, agalik ve ask üzerine kurulu. yok mu su ülkede bir tane adam akilli senarist ya? elin gavuru kimya'dan, hapis kacisina, issiz ada'dan, eroine kadar binlerce konuyla ilgili dizi üretsin, biz hala "kim kimi s*kerken yakalandi" konulu diziler izleyelim. sokayim böyle dizi kültürüne.
allahını seven pinkman ile mike kılının arabayla gün boyu yaptığı teslimatlar sırasında çalan şarkıyı desin bana. *
an itibariyle 4.sezonun final bölümünü izlediğim dizi.
5. sezonda mike in iyileşip meksikadan dönmesiyle birlikte ortalığın karışacağını düşünüyorum.
kurgusu ve oyuncularının üstün performansıyla insanların takdirini kazanan müthiş dizi. izleyenlerin beğeni durumları o kadar artmıştır ki bu dizi sayesinde, yeni bir diziye başlayamazlar, başlasalar bile bağlanamazlar.
bir an önce yeni sezonunun çıkması beklenen dizi. özledik be dön artık.
dezter ile beraber dizi familyasinin aga babasidir.. can`dir..
adam gibi dizi. bilmiyorum kaç bölüm sonunda ağzım açık bakakaldım. izleyin izlettirin örnek olsun.
hayatımda en nefret ettiğim karakter bu dizideydi, tahmin edilebileceği gibi skylerdı, sauron falan yanında melek kalır yani o biçim. söylentilere göre 5.sezon final sezonmuş ve 16 bölüm çekilecekmiş. 2012 nin yaz aylarında 5.sezonun başlaması bekleniyormuş. ama ben izlemeyeceğim az önce 4.sezonu bitirdim ve bu benim için en uygun finaldi. 4.sezonun son beş bölümünden aldığım dizi izleme zevkini bana bugüne kadar hiçbir dizi vermedi. özellikle walter white ın o kahkaha krizlerine girdiği yerde bende delicesine kahkaha attım, kendimi buldum. gariptir bu kadar hoşuma giden bir dizide katıksız olarak tek sevdiğim karakter soul goodmandı. walter white ın dehası gerçekti ve beni hayran bıraktı. diziyi yapan iyiki yapmış, ellerine sağlık. son olarak filmin sevdiğim sondtrack linkini veriyorum (bkz: http://www.youtube.com/watch?v=yiQ7S38nKog)ve bu konuda söylemek istediklerim bu kadar...
time dergisi tarafından 2011 yılının en iyi 3. dizisi seçilmiştir.

http://www.time.com/time/...4_2101126_2101129,00.html
2.sezon 9.bölüm

--spoiler--
ne bölümdü be ama? diziyi izlerken kalktım su içtim, susadım resmen onları susuz bir halde izlerken, harikaydı
--spoiler--
bir sürü ödüller alan, çokça methedilen dizi. malcolm in the middiledaki hal rolünden sonra, başroldeki bryan cranstonı sırf kötü adam rolünde görmemek için izlemeye kıyamıyorum.
o kadar gerçekci bir dizi ki izleyen de kamera arkası görüntüleri izleme isteği uyandırabiliyor.
2.sezon 10.bölüm

--spoiler--
amerikalıların ota boka parti yapmasına uyuz oluyorum.
--spoiler--
2.sezon 10.bölüm

--spoiler--

havuz sahnesi 10 numaraydı
--spoiler--
bir gün tamamen kusursuz bir televizyon dizisi yaratılmak istenirse bu diziden daha iyi olması yeterlidir.
Şu sıralar 5.sezonu çekilen dizi.

Yalnız; sezonun kanal anlaşmazlıkları nedeniyle 2013'e uzaması söz konusuymuş.
Hayatımda izlediğim açıkara en iyi dizi.

3. sezonu aksiyon bakımından nispeten durgun geçsede karakter derinlemeleri ve oyunculuklar dahada öne çıkıyor.

3x12---> Walt Reyiz.
final haftası kar yağışıydı derken başlayıp bölümlerini hızlıca tükettiğim dizidir.kesinlikle tavsiye olunur masumiyet ve suç arasında mükemmel bir kurgusu var
kısaca karakterler* :

Walter White:Kimya öğretmeni ,kimyada sınırları aşmış ancak öğretmen olabilmiş ezik bir tip,heisenberg iken yani hastalığı öğrendikten sonra büyük bir değişim yaşıyor ancak masumiyetini asla kaybetmiyor.

Jesse Pinkman:Walter'in eski öğrencisi, ailesi tarafından siktiredilmiş bir keş yo.yancı tayfasıyla ortalama bir hayat sürerken Walter hayatını inanılmaz şekilde değiştirecektir,yanlış kişiye aşık olması ikinci bir dönüm noktası olacaktır yo.her ne kadar keşin piçin teki gibi dursada içindeki saflığı görebildiğimiz sürükleyici karakter.

Skyler White:dizinin en kıl en oruspu ruhlu kişisi,Walter'ın avradı.En zor dönemlerinde onu yalnız bırakmalarıyla önplanda.türk kadınına fazlasıyla benziyor amını siktiğimin oruspusu senin amına öyle ko.tamam sakinim.

Walter JR: Ailenin ergen oğlu,felçli.olgunluğunun yanında ergen tavırlarıda yok değil.

Hank:şişman kel taşak bir adam.Walter'ın bacanağı.Narkotik amiri.kendine has hareketleriyle çoğu zaman güldürüyor

Marie:Hank'ın avradı,Skyler'in bacısı.ortalama bir karakter.olmasa da olurmuş

Saul goodman:işini bilen,parayı seven suçlu bir avukat.diziye yakışan bir karakter.

*3. sezon 3.bölüm itibariyle
5. sezon mike, walter ve jesse nin ortak çalışmasını izleyeceğiz beyler.
bugüne kadar çevrilmiş en iyi dizidir, net. bu diziyi izlememiş olanlar ben dizi izliyorum diye ortalıkta dolaşmasın, o derece. game of thrones ve spartacus yapımlarının yeri ayrı tabi, onlar fantastik öğeleri konu alan yapımlar sonuçta. lost mu? onun be taa amına koyayım. fringe mringe dexter ıvır zıvır? breaking bad'in yanından bile geçemezler. 5. sezon 2013'te yayınlanacakmış sanırım ama, böyle de yürek burkan bir sorunsal var.
izleyiciyi kendine bağlayan üst düzey oyunculukların olduğu dizi. diziyi şimdiye kadar takip edenler dizi ile ilgili yapılmış 2 güzel videoya aşağıdan ulaşılabilir.

--diziye başlamayanlar izlemesin--
http://www.youtube.com/watch?v=7Axsl7T7NNE

http://www.youtube.com/watch?v=fYBTX_GmSM8
--diziye başlamayanlar izlemesin--
http://www.youtube.com/watch?v=9nTGSfbP-N8&lc=r_M9grHay05zPuZlJd7XxiPoxv9r6IHMCmzBgt4aj5o&context=C370ef1cADOEgsToPDskIsRn3-GpMv1Vt-0BPnji-f

dizinin 4. sezonu sonunda çalan müthiş parça için...