bugün

harika bir katatonia şarkısı. akerfeldt vokalli, katatonia hüzünlü. basit ama muhteşem gitar partisyonlu geberten şarkı...*

aha bu da sözleri:

if you didn't know
all the moments
when i lose myself
i would tell the world
i'm catching flies by
speaking to someone
breaking the windows
this house is dead

the sound of falling
when the pictures are moving
(between the memories)
dead in time

(brave)

try the meaning of loss
i know your smile
is deadly at this point

wherever you are
i am not

if you didn't know
all the moments
when i lose myself
i would tell the world
i guess i should know
the limits of the world
there are moments i find myself
not breathing at all
"dinle ve agla" şeklinde özetlenebilecek şarkı. bu kombinasyonu yüzlerce defa uygulama hissi uyandıran şarkı, vokallerine ölünesi şarkı.
yalnızsan ve her taraf karanlıksa kesinlikle dinleyip aglamalısın, sonra da bundan zevk almalı... böyle bir şey bu parça işte...
"this house is dead" ...

sanırım bir ayrılık-hatta daha da kötüsü, belki de hayatınızı paylaştığınız birinin ölümü- ancak bu kadar iyi özetlenebilirdi. yokluğuyla birlikte ölen bir ev. daha riffleri, melodiyi hesaba katmıyorum bakın. ama bir tapping bölümü var ki... gözünüzün önüne, sevdicekle birlikteki resimler gelir, gözlerinizin önünde dönüp dururlar, ve birden hepsi yere düşmeye başlar.

"the sound of falling
when the pictures are moving ...."

evet, kesinlikle bir ölüm, ayrılık değil, zira ayrılık acısı o kadar kuvvetli bir duygu değil.

"wherever you are
i am not"...

veya bunu yapan insan evladı değil!*
ing. cesur.
10 dk 16 sn lik * intihar sebebi katatonia şarkısı.
arada ve sonunda dinleyebileceğimiz solosu ile geberten, ağlatan, çıldırtan, inleten katatonia parçası.
2012 yılını iple çekmeye sebep verdiren, o saçlar için neler vermezdim dediğim bir pixar animasyonu.

http://on.fb.me/jyxeSk
müthiş bir pixar aniamsyonu.
http://www.youtube.com/watch?v=zQvJCrbKa88&feature=relmfu

bu kız çok canlar yakar.*
(bkz: braveheart)
internete kaliteli bir versiyonunun düşmesini sabırsızlıkla bekliyoruz efendim.
http://www.imdb.com/title/tt1217209/
merida yı beren saat seslendirmiştir.

ayrıca yekta kopan a konuk olduğunda da özellikle kız çocuklarının kendilerini tanımaları, daha güçlü olduklarını hissetmeleri için filmi kesinlikle önerdiğini de söylemiştir.
Türkiyede 7 eylülde vizyona girmis olan animasyon filmi. Güzel bir filmdi. Izlemeyen arkadaslar icin cümlemin burasindan sonrasi sorun olacak fakat belli etmeden anlatmaya calisacagim, filmin sonuna cok az kala, agladim. Böyle demicektim ya. Neyse kizin ayiya söyledikleri falan. Fena oldum sözlük. Ne alaka yani, animasyon izliyon demi! Ama yok. Akti böyle bir damla. *
pixarın en vasat işi.

ne doğru düzgün bir senaryo ne doğru düzgün bir kurgu ne de eğlenceli bir şeyler var.
merida güzel , tatlı o kadar. sırf güzel kız tek başına kaldırmaz yapımı.
anlaşılan karakteri tasarlamışlar ama o karaktere yaptıracak iş bulamamışlar.

o koduğumun cadısı ortamın anasını ağlatmış. kimse de hesap sormaya çalışmıyor çok enteresan.

anne ayıya dönüşüyor. anne kız sevgisi , sonra birazda özgürlük isteyen ergen tribi , en sona da herkes özgür iradeye sahip olabilmeli mesajı. sonuç sıfır.
malum ortamlardan izledim. tek kuruş haketmiyor.
beren saatin sadece oyunculukta değil seslendirmede de ne kadar yeteneksiz olduğunu anlamamızı sağlayan animasyon.
bu filmi eleştirenlerin genelde düz mantık üzerinden düşünen insanlar olduğu kanaatindeyim. adı üstünde animasyon film. gitmeden önce kurgusu hakkında da az çok fikir veriliyor; fragman olsun afiş olsun. elbette absürtlükler, doğa üstü şeyler olacak. zaten gerçek hayatta olan biten onca gerçekler sinirlerimizi yeterince germişken; yanınıza küçük bir çocuk da alarak huzurla izleyebileceğiniz bir film olmuş. ayrıca beren saat'in oyunculuğunu çok da ahım şahım bulmamış biri olarak; merida adlı karakter için yapmış olduğu seslendirmeyi gayet yerinde buldum. her şeyden biraz bulabileceğiniz bir film işte yeri geldi güldürdü yeri geldi hüzünlendirdi.
pixarın başarılı bir animasyon filmi. kurgu ve senaryo son derece basit ve alışılmış ancak izlerken eğlendirdi bizi nedense.

--spoiler--
özellikle o 3 bebe neydi la öyle. bıdıklar ya. *
--spoiler--
izlemesi keyifli, her yaşa uygun bir pixar filmi.

--spoiler--
o üç küçük çocuğun ayıcığa dönüşmesi bitirdi beni. çok sevimlilerdi.
--spoiler--
kimileri kaderimizin toprağa bağlı olduğunu söylerler. çünkü sonuçta onun bir parçasıyız. kimilerine göreyse kader bir kumaş gibi dokunmuştur. pek çok kişinin kaderi iç içe geçmiştir. bulmak için bazende değiştirmek için çabaladığımız tek şeydir kader. kimileri kaderini asla bulamaz. kimileri ise kaderine yönlendirilir..! kimileri kaderin bizim elimizde olmadığını söyler.kaderimizi kendimiz çizemezmişiz. ama ben öyle olmadığını öğrendim. kaderimiz içimizde yaşıyor...
inanılmaz basarılı buluduğum, harika pixar filmi. 4 yasındaki oglumla birlite izledik. onun ilk uzun metraj filmi oldu. zaman nasıl gecti anlamadık. animasyon böyle yapılır dedirtmiştir.

--spoiler--

kaderle ilgili derin felsefesinin aslında çocuklara mı yoksa büyüklere mi gönderme yaptığını tam olarak anlayamadım. zira her iki yaş grubu içinde derin laflar var...

--spoiler--
2013 oscar ödüllerinde en iyi animasyon filmi ödülünü alan 2012 yapımı filmdir.
vasat altı bir film. 10\5. Wreck-It Ralph varken oscarı alması biraz garip olmuş. wreck it ralp'in en azından senaryosu vardı.
sara bareilles'ın çok tatlı bir şarkısı.
mükemmel bir sara bareilles şarkısı olmakla beraber macy kate ve arkadaşı tarafından inanılmaz yorumlanmıştır. mükemmel kelimesi bile az kalabiliyor.

http://www.youtube.com/watch?v=78_PZxv2l8o&feature=c4-overview&list=UU5H2oyT7MpKVzauc96NBsjg
Tatlış bir animasyondur. ilk defa beren saat'in seslendirme yaptığı filmdir. 2012 çıkışlıdır.
See her sadness in your face
She's inside you
And she's crying

Bir marillion albümü ve o albümdeki şarkılardan biridir. Albümde intihar etmek için yüksek bir köprüye çıkan genç bir kızın hissettikleri anlatılmaktadır.
Yüksek sesle, ışıklar kapalıyken dinlemelisiniz.