bugün

dünyanın sonu değildir. istenmiyorsan gideceksin arkana da bakmayacaksın. hayat mutsuz olmak için çok kısa, vaktini israf etmeyeceksin.
Bu duruma çoğu kesim yanlış baksa da bence evlilik huzurlu bir şekilde devam etmiyorsa kişiler arasında ki saygı sevgi kaybolduysa bu işleme başvurulmalı.
arkadaşımın başına gelen sıkıntılı hal.

bizim ferhat. iki yıl henüz dolmak üzereyken geçen hafta boşanmışlar. daha bugün haberim oldu. dükkana uğradı saolsun. pek tadı yoktu zaten halinden tavrından. ben tabi takılıyorum normal baktım var bir şeyler "anlat hele" dedim. böyle böyle ayrıldık dedi. yüzeysel anlattı. ulan amma üzüldüm yaa. çok etkilendim. yok ciddi etkilendim. ben böyle etkilendiysem onların hali kim bilir nasıldır. çocukları da olacaktı. önce inanmadım zaten de sonradan gayet ciddi, sıkıntılı. ne bileyim..
hayırlı olsun demekten başka ne gelir elden.
3 yıllık evliliği bitirmeye gerek yokken, uzlaşılabilecekken karşı taraftan gelen istektir. Kırmamak için onu da kabul edersin, boşanırsın. Ardında bıraktığı tek şey evdeki kokusu olur....
yedi, bilemedin on yıllık evli her erkeğin içinden geçirdiği ama çocuk veya başka mücbir sebeplerden ötürü uygulayamadığı ameliye.
(bkz: saygı ve sevgi çerçevesinde anlaşarak boşanma)

evlenmek ne kadar doğru bir kararsa boşanmakta o kadar doğrudur.
ilginç olanı, birinin doğru olması için ötekinin yanlış olması.
hangisi doğruydu hangisi yanlış, cevabı bilinmez.
Mümkün olduğunca uzak durulması gereken eylemdir.

Boşanmanın çokluğunun, toplumun gelişmişliğiyle paralel olduğunu iddia eden zatlar Var.

Zannımca gelişmişliğiyle değil de bozukluğuyla daha çok bağlantılı. Kaliteli bir toplum, sağlam aile temellerine dayanır.

Etrafta ana-baba sevgi ve terbiyesinden mahrum insanların büyümesi ne kadar sağlıklı bir toplum yapısı yaratabilirki?
Boşalırken iyiydi ama diyerek olaya renk katıp hüznü dağıtmak gerekir bazen.
Gercekten sevmeden evlendiğinin göstergesidir. Nişanlı olunan zaman boş gecmiştir ve gencler o zaman diliminde birbirlerini iyi tanıyamıştır.
Çok normal gelen ve sasirmadigim bi olay artık. Sanki insanlar boşanmak için evleniyorlar. Ölmek için doğmak gibi
Allah kimsenin başına vermesin yuva dagitmak zor efendim.Helede cocuk varsa..
(bkz: sözlük koş boşanıyorum)

lan bunu yanlış okuyup ihaleye fesat karıştırmayın öperim bak.

hayırlısı be gülüm.
Bir süre insanı buhrana sürüklese bile kendine gelip gerçekleri görmeye başlayınca derin ve temiz nefes aldığınızı hissedersiniz.

Hayat sil bastan başlamıştır gelsin yeni umutlar heyecanlar.

Evlilik zordur kardeşim ev insanı olamam diyen insan evlenmesin hiç.
Bi kez kararı verdiniz ve o sürece geçtiniz mi...

that's the point of no turning back...

Kuş gibi hafifliyorsunuz...
(bkz: yaran yanlış okumalar)

Ne okuduğumu tahmin etmişsinizdir.
bazı evli insanların yaptığı şey.

geri kalanlar için (bkz: long and painful bdsm action)
Allah'ın en sevmediği helal talaktır.(boşanmadır. )
5 yıllık evlilik ve ardından gelen boşanmadan sonra söyleyebileceğim tek şey; mutsuz hissediyorsanız, boşanmaktan asla korkmayın!

benim gibi başarı odaklıysanız, boşanmayı başarısızlık olarak görüp süreci uzatmanız çok normal. aileniz, arkadaşlarınız, eşiniz dostunuz ne diyecek diye kastıkça kasıyorsunuz. unutmayın, kapılar kapandığında yalnız eşiniz ve siz kalıyorsunuz o evde. buz gibi bir adama/kadına dokunmaktan daha kötüsü yok.

en sık duyduğum cümleler; "çok fazla emek verdim, düzenim bozulacak, sıfırdan başlamak kolay mı sanıyorsun, iyi kötü gidiyor işte daha mı iyi olacak sanki hayatım vs". benim de harika bir düzenim vardı, en iyi semtte yaşıyor, maddi hiç bir sıkıntı çekmiyordum. dışardan mükemmel görünen hayatım (ki bunu facebook fotoğrafları ile de tescilliyorduk), içerde kabus gibiydi. aşağılamalar, küçük görmeler, şefkatsizlik, sevgisizlik ne ararsanız vardı. bu arada üniversite mezunu, kariyeri olan bir kadın bu lafları işitiyordu ve mücadele ediyordu. önceleri kavga ediyorsunuz, sorguluyorsunuz ama bir süre sonra o da bitiyor. artık bomboş bir evde, yapayalnız yaşıyorsunuz.

ben aslında ikinci yılında verdiğim boşanma kararını, kurtaracağım hırsı ile 5 yıla kadar uzattım. şu an gerçekten harcadığım zaman için üzülüyorum. en iyi evlilik terapistlerine gittik inanın, ama oraya giderken bile bir yanım hep bitecek diyordu.

sizden önemli, sizden değerli hiç kimse yok. daha az parayla yaşayın, daha az lüks bir evde oturun, tatillere gitmeyiverin, altınızda araba olmayıversin..huzurunuz olsun yeter! korkmayın boşanmaktan, bunu yeni bir başlangıç olarak görün.

hayatımın en yalnız dönemi, evli olduğum dönemdi. yanlış bir seçim yaptım ve bedelini ödedim, ama bu bedeli ödemekten korkmadım. iyi ki yapmışım.
herkesin başına gelebilecek bir durum. evlilikler bile güven, sevgi, saygı üzerine kurulu değil ki artık. evlenmiş olmak için evlenince, boşanmak için de aynı acele gösteriliyor.
-Bazen insanlar evlenmemeli-

Evet.
Evlilikten maksat; Allah-u Teâlâ'nın karı ve koca arasında yaratmış olduğu meyil ve muhabbet nimetine şükredip, şefkat ve merhamet duyguları ile birbirlerini tamamlamak tatmin etmek ve güzel nesil yetiştirmektir. Bunun için de karşılıklı sadâkat ve itimadın, saygı ve sevginin bulunması ve devam etmesi zaruridir.
Şu kadar var ki, eşler arasında sadakât ve itimat bağları çözülür, küçük ya da büyük anlaşmazlıklar, geçimsizlikler çıkabilir. Âile hayatı endişeli bir duruma gelir, beraber yaşamaları imkânsızlaşır. Onları bu sıkıntıdan kurtaracak ve selâmete çıkaracak hukukî bir imkân aranır. işte bu hâl, meydana gelen huzursuzluğun giderilmesi için evliliğe son verecek bir boşanmanın meşru kılınmasını gerektirir.
islâm dini prensip olarak evliliğin çözülmesini hoş karşılamaz ise de, zaruret zamanında son çare olarak boşanmayı mübah kılmıştır.
Allah-u Teâlâ Âyet-i kerime'sinde:
"Ey iman edenler! Eşlerinizden ve çocuklarınızdan size düşman olanlar vardır." buyurmaktadır. (Teğabün: 14)

Diğer ilgili:

"Allah'ın Helâl Kıldığı Şeyler Arasında, Boşanma Hiç Sevmediği Helâldir."
(Hadis-i Şerif)
"Üç Şey Vardır ki Bunların Ciddisi Ciddi, Şakası da Ciddidir:
Nikâh, Boşanma ve Ric'at (Bir Adamın Boşamış Olduğu Karısına Tekrar Dönmesi)."
(Hadis-i Şerif)
"Eğer Erkek, Karısını Üçüncü Bir Defa Daha Boşarsa,
Bundan Sonra Kadın Başka Bir Erkeğe Nikâhlanmadıkça Kendisine Helâl Olmaz."
(Bakara: 230)
"Allah Hülle Yapana da Yaptırana da Lânet Etsin."
(Hadis-i Şerif)
"Kim Allah'tan Korkarsa, Allah Ona Bir Çıkış Yolu ihsan Eder, Sıkıntıdan Kurtarır."
(Talâk: 2)
Üç yılın sonunda gerçekleştirdiğim eylem. Bir taraf herzaman daha cesur olmak zorunda. Benimkinde de bu iş bana düştü. Sonunda hissettiğim ve düşündüğüm tek şey "neden daha önce yapmamisim?" oldu. Bir yıldır yeniden doğmuş gibiyim.
cidden zor bir süreç..özellikle de birbirlerinden nefret etmiyorlarsa..
Aklıma gulyabani deki hülle mevzusu gelir nedense.
Allahın en sevmediği helal. Bugün görüştüğüm bir tanıdıkta 6 ay evli kalıp sonra boşanmış. istediğin kadar güzel yada yakışıklı veya zengin ol huy iyi değilse sonu sabır veya boşanmayla sonuçlanıyor. Kişilik çok önemli.
güncel Önemli Başlıklar