bugün

ing.empty
Yararsız, nafile.
Çaba sarfedilmeye değmeyecek olan...
fr.vide
dolunun zıt anlamlısı.
uludağ sözlükdeki bakınızların 2/3'ü.**
Konya yoresinde , hamurun, dortgenler sekilde kesilip yagda kızartıldıktan sonraki hali ...
kapalı veya üzeri açık bir nesnenin içinde hiç bir maddenin olmaması, maddi ve manevi olarak bu kelime kullanılır;
- bu çekmecenin içi boş nerdere paralar...
- abi bu kızın kalbi boş çıkma teklifi yapsana...
geçici bir süre için kimseye ait olmayan, müsait, uygun
mesela
-yanınızdaki koltuk boşsa oturabilir miyim?
-iki kişilik boş yerimiz var.
bilgisiz, cahil anlamı da vardır.

örnek: ne boş adamsın, düzgün tek bir kelime söyleyemedin.
Zamanın insana öğrettiği güzel bir sıfat. Yıllar geçer arkadaş olursun bide bakarsın her şey boş muş. Yanında kimse yok boş sokaklarda, boş bir kalp ve dudaktan dökülen ellerim bom boş şarkısı. Hayat boş be kardeş demeye neden olur. içelim güzelleşelim, kadehler boş kalmasın.
özdemir asaf'tan iki dizelik bir istif.

"ben kendimi sensizliğe alıştırıyorum.
sen de kendini bensizliğe alıştır deye."
doluya koysan almayan,

boşa koysan dolmayan bir iki ucu pis değneğin

dokundurulduğu

balkabağı.
o kadar dilime yapışıp kalmış ki. en ufak kırgınlıkta umutsuzlukta ne desem boş deyip kenara çekilmeme yarayan kelime. anlamı dolunun zıttı olmasına rağmen doludan daha çok hayatımda yer alan.. aslında pek boş olamayan..

boş vere vere kaybettiklerimin farkına varamamaktan korkuyorum.
karga bokunu yemediği zamanlarda sözlüğün durumu.
prostat. işiyorsun,işediğini sanıyorsun, işiyemiyorsun. zor durum (aklıma ilk bu geldi hayırdır inşallah)
top geliyor tuttum sanıyorsun bakıyorsun ellerin bomboş....
youtubeda eski şarkıların altına "bırakın onlar dizilerden filmlerden gelsin biz hep burdaydık" diye yorum atan götoşların yaptığıdır. allah bilir aramızda 5 yaş var, ama sanki fıtratında varmış gibi, söylediği ilk kelime o şarkıymış gibi apır sapır konuşup kızdırıyolar adamı.
Okuduğum entrylerden sonra söylediğim şey.
Harbiden boş ya. Valla. Koca bir boş.
"boşa koydum dolmaz, doluya koydum almaz" cümlesindeki boştur.
(bkz: boş başlıklar açmak)
(bkz: null)
(bkz: boş beleş)