bugün

alman kökenli bir beyaz eşya firması

(bkz: insanlarin guvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih ederim)
(bkz: alman markalari)
(bkz: insanların güvenini kazanmaktansa,para kazanmayı tercih ederim.)
bursa'da fabrikası bulunan alman kökenli beyaz eşya firmasının adı.
sadece beyaz eşya değil,oto fren sistemleri,benzin enjeksiyon sistemleri,otomotiv sistemleri,otomasyon gibi alanlarda da faaliyet gösterir.
tüm reklam hizmetlerinin Altıncıduyu Reklam Ajansı tarafından karsılandıgı alman beyaz eşya markası..
"boş" şeklinde okunur.
sloganı yaşam için teknoloji dir.
bursada organize sanayide ve yalova yolunda olmak üzere 2 fabrikası bulunur yalova yolundaki bosch fren sistemleri olarak geçer.org.sanayideki oldukça gelişmiş bi fabrikadır ayrıca işçi çıkardığı çok görülmemiştir ve işçilerine gerçekten çok iyi imkanlar sağlar. gerek ödenen ücretler gerekse sosyal etkinlikler.yani bursada gerçekten çoğu kişinin girebilmek için çaba sarfettiği bir fabrikadır.
ilk sony kameramı aldığım ve satıcılarının engin bilgisizliği ile karşı karşıya kaldığım gariplikler dükkanı,
"+sandalye boş mu?
-yok arçelik." şeklindeki iğrenç espiri ve türevlerinin sebebi.
bursa organize sanayi'deki fabrikası efqm ödülünü almış, bu sayede türkiye'ye de prestij kazandırmış alman kökenli firma.
aynı zamanda:
-sizin buzdolabı bosch mu?
-hayır dolu...
gibi iğrenç esprilere de yol açar.
kökeni alman olan ama üretim ve satış ağıyla dünya genelinde isim yapmış ciddi bir şirket olmasına ragmen telafuzundan dolayı esprilere konu olmaktadir. örn: - bu sandalye bosch(boş) mu? - hayır,arçelik!!!
tam adı robert bosch gmbh'dir.
cesitli mühendislik dallarindan insanlarin gelebilecek en yüksek nokta olarak calismak icin basvurularini yaptiklari ama eger analarindan kadir gecesi dogmus olma gibi bir ihtimalleri yoksa beklentilerinin ve hayallerinin baska bahara kalmasina yol acan, almanlarin en önde gelen ve saygin firmalarindan birisi.
insanların güvenini kaybetmektense para kaybetmeyi tercih eden ilginç bir kişiliktir..
(bkz: bursada çalışan fakat istanbuldan vergi veren firmalar)
be q.i.k.! / be better! / be bosch! felsefesiyle dünyanın sayılı firmalarından biri haline gelmiş, bursa enjektör fabrikasıyla efqm gibi büyük bir ödülü hak etmiş, vakıf şirketi olarak çalışan kuruluş.
bursa'da işçilerine verdiği yüksek maaş ve sosyal haklarıyla ün yapmış alman kökenli şirket
bir dönemler çıkardığı cep telefonlarında en yüksek radyasyon yayan telefon olduğu için üretim yapması yasaklanmış ve ciddi ceza almış markadır.
dünyada diesel yakıt kullanan araçların 3'te birinin sahip olduğu enjektörleri üreten firma, ilk kez robert bosch tarafından küçük bir atölyede manyeto üreterek serüvenine başlamıştır.
kankaları ise
siemens ve blaupunkt'tur.
Bursa'da organize sanayi bölgesi içerisinde Bu-1 bu-2 şeklinde adlandırılan 2 ayrı fabrikası bulunan firma.
içinde bulunduğumuz dönemde Murat Yıldırım (Fırtına dizisindeki Ali) ve Mine Tugay (gerçek adını bulmak bir hayli zor oldu)'ın birlikte oynadığı çok hoş bir reklamla ekranlarda dönen firma. Reklam gerçekten güzel olmuş.
almanca ile ilgisi olan bireylerin de, ''almanca okuyoruz ama bir b.k olamayacağımız belli, bari bir torpil morpil olsa da, kapağı bosch'a atsak'' dediği, bursa'nın en büyük fabrikalarından birisine sahip, sadece beyaz eşya sektöründe değil, motor parçaları da üreten firma..
kombi reklamları berbat olan firma.

bir tanesinde, "cık cık bosch kombi kullan su harcama" tribi yapıyor; kadını gebertesiniz geliyor.

diğerinde adam basit basit alev muhabbeti ederken "anlayacağım dilden söyle" diyerek sapıttırıyor adamı.

tamam, etkileyici reklam yapacaksınız. anlıyorum. ama bu kadar da bariz ve sinir edici bir "aman listedeki faziletlerini anlatayım" "aman insanlara sanki gerçek insanlar konuşuyormuş gibi, doğal hissettireyim" düsturu uygulanmaz ki reklam çekerken. dandikler.